SON DAKİKA
hava
Google News

141 ÇİFTÇİYE DESTEK MÜJDESİ

Son Güncelleme :

21 Mart 2022 - 13:44

/ 469 views kez okundu.
reklam
141 ÇİFTÇİYE DESTEK MÜJDESİ
reklam

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman 2021 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında 141 çiftçiye destekleme yapılacağının müjdesini verdi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman 2021 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında 141 çiftçiye destekleme yapılacağının müjdesini verdi. Toplamda 13 Milyon 976 Bin TL’lik desteklemeye ilişkin olarak konuşan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Tarımsal desteklemelere ilişkin 10/11/2021 tarihli ve 4760 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’a dayanılarak hazırlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2021/43)’nin 17. maddesi olan Düve Alım Desteği kapsamında İlimizde 268 yetiştiricimiz geçerli müracaatta bulunmuştur.

Müracaat eden yetiştiricilerimizin müracaatları Bakanlığımız tarafından oluşturulmuş olan sisteme tüm bilgileri ile birlikte kaydedilmiştir. Ortaya çıkan ve geçerli tüm müracaatları kapsayan 268 yetiştiricinin bulunduğu icmal Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir.

Yetiştiricilerimiz;

1-Gerçek veya Tüzel kişiliğe sahip olması,

2-Yaşı

3-Kadı veya erkek yetiştirici olması,

4-Engelli durumunun olup olmaması,

5-İşletmesinin bulunduğu yerin nüfus yoğunluğu,

6-Başvuru sahibinin işletme kayıtlılık durumu (yıl olarak),

7-Başvuru sahibinin hayvancılık konusundaki eğitim durumu,

8-Başvuru sahibinin hayvan varlığı,

9-Başvuru sahibinin yem bitkisi ekiliş alanı,

10-İşletmenin niteliği,

11-İşletmenin mülkiyet durumu,

12-İşletmenin aktif veya pasif olma durumu,

13-Talep edilen hayvan ırkına göre bilgileri bakımından Bakanlığımız tarafından oluşturulan sistem üzerinden değerlendirilerek her bir yetiştirici yukarıdaki kriterlere göre puanlandırılmıştır.

Puanlandırma sonucu Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün ilgili komisyonu tarafından; İllerin durumu ve proje bütçe imkânlarına göre yapılan değerlendirmede tüm Türkiye genelinde 726 adet yetiştiricinin müracaatı uygun bulunmuş olup, Uygun bulunan 726 yetiştiricinin 141’i ilimiz yetiştiricisidir. İlimiz 2020 yılı Düve Alım Desteklemesi kapsamında gerçekleşme açısından tüm iller içerisinde 1. Sıradadır.2021 yılında ise onaylanan yetiştirici başvurusu bakımından tüm iller içerisinde 1. Sıradadır.

Bakanlığımız tarafından onaylanarak İlimize gönderilen yetiştirici isimlerinin yer aldığı liste de yer alan yetiştiricilerimize mevzuat gereği gerekli bildirimler yapılmıştır.

Müracaatları Bakanlığımız tarafından uygun görülerek onaylanan yetiştiricilerimizden mevzuat hükümlerine uygun düve alımı yapmaları kaydıyla, satın alım sonucu gerekli evraklar ile birlikte İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları halinde desteklemeden faydalandırılacaklardır.

Bakanlığımız yukarıda izah edilmeye çalışılan şekilde hayvan alımı yapan yetiştiricilerimize gebe düve için gebe düve başına üst limit fiyatı 20.000 TL’nin %40’ı 8.000 TL, boş düve için boş düve başına üst limit fiyatı 12.000TL’nin %40’ı 4.800 TL. hibe ödemesi yapacaktır.

İlimizde Düve Alım Desteklemesi kapsamında müracaatı Bakanlığımızca uygun bulunan 141 yetiştiricimizden;

137 yetiştiricimiz gebe düve alımına, 4 yetiştiricimiz ise boş düve alımına başvurmuştur.

137 yetiştiricimizin talep ettikleri 1723 adet gebe düveyi satın almaları halinde; 13.784.000 TL.

4 yetiştiricimizin talep ettikleri  40 adet boş düveyi satın almaları halinde; 192.000 TL.

TOPLAM: 13.976.000 TL. hibe ödemesi gerçekleştirilecektir. Tüm bu desteklerin ilimize sağlanmasında emekleri olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti Genel Başkan Vekilimiz son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’ye, Erzincan Valimiz Sayın Mehmet Makas’a, Ak Parti Erzincan İl Başkanımız Mehmet Cavit Şireci’ye, Tarım ve Orman Müdürümüz Murat Şahin’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Erzincan’ımıza hayırlı olsun. Devletimiz üreticisinin, çiftçisinin yanındadır.”

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.