SON DAKİKA
hava
Google News

143 ÇİFTÇİ 1723 HİBELİ HAYVAN DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI

Son Güncelleme :

19 Mart 2022 - 9:29

/ 253 views kez okundu.
reklam
143 ÇİFTÇİ 1723 HİBELİ HAYVAN DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI
reklam

Kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi, gelirlerin arttırılması, üretim ve kalitenin yükseltilmesi kapsamında hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi, büyükbaş hayvancılığın geliştirilmesi doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe desteği miktarı açıklandı. Bu çerçevede ülke genelinde 720 çiftçi hibe desteği hak kazanırken bunun 143’ü Erzincan’a verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi, gelirlerin arttırılması, üretim ve kalitenin yükseltilmesi kapsamında hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi, büyükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, süt sığırcılığının geliştirilmesi, modern işletmelerin kurulması, üreticilerin yapacakları sütçü ve kombine ırklarla damızlık süt sığırcılığı işletmesi yatırımlarının desteklenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılık desteklemeleri amacıyla verilen hibe miktarı açıklandı. Bu çerçevede ülke genelinde 720 çiftçi hibe desteği hak kazanırken bunun 143’ü Erzincan’a verildi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan ve aynı zamanda en yüksek hibe desteğinin Erzincan’a verilmesinde önemli bir rol oynayan İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Faruk Günay şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2021 yılında başlattığı bir Hibe hayvan projesi vardı. 2020 yılında müracaatları alınıp 2021 yılında süt inekçiliği yapan çiftçilerimize hayvan başı, gebe düve başı 5600 lira hibe verdi. Biliyorsunuz bu sene de Ocak’ın 28’ine kadar müracaatlar vardı. Bu sene hayvan başı 8000 TL ödenecek. Zaten 2021 yılında Erzincan Türkiye birincisi olmuştur. Çünkü verilen teşviklere baktığımız zaman Türkiye çapında birinci Erzincan, ikinci Aydın, üçüncü Konya olmuştur. En fazla hayvanı Erzincan sattı. Erzincan’a yaklaşık 1 milyon TL hibe geldi. Bu sene açıklanan listelerde toplam 1723 tane hayvan çıkan çiftçimiz var. Toplam 143 kişi 1723 tane hibeli hayvan almaya hak kazandı. Bunlardan Simental 123 kişi 1453 adet Montofon 20 kişi 190 adet, Holstein’da 4 kişi olmak şartıyla 80 adet toplamda 1723 adet hayvan 143 kişiye hibe hayvan çıkmıştır.

Şu anda bilindiği üzere çiftliklerimizde hayvanlarımız var. İnşallah Salı günü yapacağımız seçimden sonra ayın 28’inden itibaren İl ve İlçe Müdürlüklerinde evraklarını imzalayan çiftçilerimiz birliğimize uğrayarak işlemlerini başlatabilirler. Kredisi onaylanmış olanlara hayvanlarını teslim edeceğiz kendilerine. Alım fazla olursa müracaat fazla olursa diğer illerden takviye edeceğiz buraya. Bu konuda elimizden geldiği kadar tüm çiftçilerimize hayvanlarını temin etmeleri için uğraşacağız.

Hayvan teşviki konusunda şu an Bakanlığımız tarafından yayınlanan listelerde Türkiye genelinde 720 kişiye hayvan çıktı. Bunun en yüksek oranı Erzincan’a verildi. 143 kişiye verildi. Bununda sebebi 2021 yılında bu işi mükemmel bir şekilde yaptığımız için öncelik Erzincan’a verildi ve burada ayrı bir işletme olmasından dolayı böyle bir avantajımız oldu. Bu seneki hibelerde hayvan başına 8000 TL oldu.”

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.