SON DAKİKA
hava
Google News

16 MART SOSYAL HİZMET GÜNÜ

Son Güncelleme :

15 Mart 2022 - 12:21

/ 245 views kez okundu.
reklam
16 MART SOSYAL HİZMET GÜNÜ
reklam

Bireylerin bu anlamda toplumun temel ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmak, sosyal hizmet alanında daha insani ve adil bir toplum gelişimin sağlanması amacına adanmış bir meslek olan Sosyal Hizmet Uzmanlığı dünya çapında sosyal hizmet alanında verilen ortak mesajları iletmek amacıyla her yıl Mart ayının 3. Salı günü bir araya gelerek bu günü kutluyor.

Bireylerin bu anlamda toplumun temel ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmak, sosyal hizmet alanında daha insani ve adil bir toplum gelişimin sağlanması amacına adanmış bir meslek olan Sosyal Hizmet Uzmanlığı dünya çapında sosyal hizmet alanında verilen ortak mesajları iletmek amacıyla her yıl Mart ayının 3. Salı günü bir araya gelerek bu günü kutluyor. Bu yıl 16 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Dünya Sosyal Hizmet Günü ilk olarak 1983 yılında kutlandı. Birleşmiş Milletlere bağlı bir kuruluş olan Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu IFSW 2012 senesinden beri bu çalışma alanında paralel olarak küresel gündemler belirlemektedir. 2022 yılının Dünya Sosyal Hizmet Günü teması ise; “Ben biz olduğumuzda benim” olarak belirlenmiştir.

Hayat sürecindeki çocukluk, yaşlılık, engellilik, hastalık gibi biyolojik gerçekler, çoğu zaman başkalarının yardımına muhtaç bireyleri doğurmaktadır. Bu bireylerin temel ihtiyaçlarının giderilmesinin yanında kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için toplumun yardımına gereksinimleri vardır. Sosyal hizmet, daha insancıl ve adil bir toplum yaratmak için, insanların karmaşık sosyal problemlerini çözme kapasitesini artırmaya adanmış bir meslektir. Bu yılın teması olan “Ben biz olduğumuzda benim” ise verilen bu hizmetin en çarpıcı bir şekilde ifade eden bir eylem olarak ele alınmaktadır. Bu temanın hikâyesi ise şöyle anlatılmaktadır;

“Afrika’da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir, ağacın altına koyduğu meyvelere ilk ulaşanın ödülü o meyveleri yemek olacaktır.

Onlara; ‘Haydi, şimdi başla! Birinci olan alacak!’

O an bütün çocuklar elele tutuşur, koşarlar ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar.

Antropolog neden böyle yaptıklarını sorduğunda şu cevabı verirler;

‘Biz ‘Ubuntu’ yaptık: Yarışsaydık, yarışı kazanan bir kişi olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir?

Oysa biz ‘Ubuntu’ yaparak hepimiz yedik.”

Ubuntu’nun anlamını ise onların dilinde şu manaya gelmektedir; BEN, BİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN ‘BEN’İM…

Toplum hayatı sosyal, ekonomik, sağlık ve çevresel açıdan çeşitli risklere daha fazla açık, zor bir dönemden geçiyor. Küresel dayanışmaya, birlik bilincine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

16 Mart 2021’de Sosyal Hizmet Uzmanları tüm insani destek ve hizmet alanında çalışan profesyonelleri, kurumları ve geleceği önemseyen herkesi bir sonraki nesiller için birlikte ve dünyayı değiştirebilecek bir dayanışmaya çağırıyor. Bu çağrı toplumların yaşadığı bu zor günlerde birbirinin mutluluğuna, iyiliğine odaklanmanın gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyor. İyi ki varlar!

 

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.