DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
GRAM ALTIN 2.100,98 % 2,34
ÇEYREK A. 3.435,11 % 2,34
BITCOIN 1.978.679 3.092
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

AVRUPA KOLEJİ YÜKSEK LİSANS BURS PROGRAMI BAŞLADI

Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 13:22

/ 242 views kez okundu.
reklam
AVRUPA KOLEJİ YÜKSEK LİSANS BURS PROGRAMI BAŞLADI
reklam

Erzincan Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosundan yapılan açıklamada 2022-2023 Akademik Yılı Avrupa Koleji (College of Europe) Yüksek Lisans Burs Programı başvurularının başladığını duyurdu. Son başvuru tarihi ise 19 Ocak 2022.

Erzincan Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosundan yapılan açıklamada 2022-2023 Akademik Yılı Avrupa Koleji (College of Europe) Yüksek Lisans Burs Programı başvurularının başladığını duyurdu. Son başvuru tarihi ise 19 Ocak 2022.

Yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer veriliyor; “Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, Polonya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Kolejinin desteğiyle, akademik açıdan başarılı olan, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2022-2023 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe) burs imkânı sağlanması öngörülmektedir.

2022-2023 akademik yılı burs duyurusu aşağıdaki bağlantıda sunulmuş olup, son başvuru tarihi 19 Ocak 2022 olarak belirlenmiştir.

Sürece ilişkin sorular için avrupakoleji@ab.gov.tr adresiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Avrupa Koleji hakkında ayrıntılı bilgi www.coleurope.eu adresinden edinilebilir.

Özel sektör, sivil toplum kuruluşları Avrupa Koleji ve Polonya Dışişleri Bakanlığı desteğiyle Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, akademik açıdan başarılı olan, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2022-2023 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe / Collège d’Europe) burs imkânı sağlanması öngörülmektedir.

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı’nın amacı, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi doğrultusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı AB uzmanlarını ve geleceğin Türk Avrokratlarını yetiştirmektir. Avrupa Birliği Başkanlığı eşgüdümünde yürütülen burs programı kapsamında, özellikle sivil toplum kuruluşları ve özel sektörümüzün desteğiyle, 2010-2021 yılları arasında 138 öğrencimiz bu saygın okulda yüksek lisans eğitimi alma imkânına kavuşmuştur.

Program kapsamında Kolej’e kabul edilen ve burs almaya hak kazanan kişiler, Kolej’in Brugge veya Natolin kampüslerinde, Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programlarından birinde yüksek lisans öğrenimi görecektir.

Bursların, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlar neticesinde 2022-2023 akademik yılında Avrupa Koleji’nde bir yıllık yüksek lisans eğitimi görmeye hak kazanacak adaylar arasından seçilecek kişilere verilmesi öngörülmektedir. Geçen akademik yılda Avrupa Koleji’ne kabul alan 11 vatandaşımıza burs verilmiştir. Adayların Avrupa Koleji programlarına kabul edilmeleri burs almalarını garantilememektedir. Mülakat tarihi ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra iletilecektir.

Program kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Brugge ya da Natolin kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır. Burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır ve cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

Burs başvuruları için gerekli şartlar aşağıda sunulmuş olup, burs için son başvuru tarihi 19 Ocak 2022 olarak belirlenmiştir. Son başvuru tarihinde herhangi bir uzatma yapılmayacak, bu tarihten sonra yapılacak olan başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  1. Başvuru yolu:

AB Başkanlığı bursunu elde edebilmek için Avrupa Kolejinden kabul almak zorundadır. Bu itibarla adayların önce Avrupa Kolejine kabul başvurusu yapması ve eşzamanlı olarak da burs için AB Başkanlığına başvurması gerekmektedir.

Avrupa Koleji yüksek lisans programlarına kabul başvurusunda bulunmak için;

  1. a) Adayların Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) 1 Ekim 2021 – 19 Ocak 2022 tarihleri arasında online başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda adaylardan, sistemde kişisel hesap oluşturmalarının ardından başvuru formunu doldurmaları ve sistem tarafından talep edilen ek evrakları bahsi geçen sisteme elektronik olarak yüklemeleri beklenmektedir. Başkanlığımıza burs başvurusunda bulunacak adayların, online sistemin ilgili alanında bu hususu belirtmeleri gerekmektedir.

Burs başvurusunda bulunmaları için;

  1. b) Adayların, Avrupa Kolejine kabul başvurularını takiben, burs başvuru formunu doldurup, fotoğraflı ve imzalı olarak posta yoluyla Avrupa Birliği Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir. Burs başvuru formu aşağıda ve www.ab.gov.tr adresinde elektronik olarak sunulmaktadır.

Burs programı başvuru şartları:

  • T.C. vatandaşı olmak (Yurt dışında bulunan T.C. vatandaşları da programa başvurabilmektedir.)
  • Son başvuru tarihinde 35 yaşından gün almamış olmak
  • İlgili alanda üniversite mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak
  • İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisini de, iyi düzeyde bilmek (Dil belgesi sunulması gerekmektedir.)

III.  Burs başvurusu için gerekli belgeler:

  • AB Başkanlığı burs başvuru formu (doldurulmuş, fotoğraflı ve imzalı olarak)

(Aşağıda ve www.ab.gov.tr adresinde elektronik olarak sunulmaktadır.)

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan adayların, kurumlarından alacakları “burs programına kurumlarının bilgisi dâhilinde başvurduklarını ve kazanmaları halinde yüksek lisans programına gönderileceklerini” belirten bir yazıyı da Avrupa Birliği Başkanlığına başvuru esnasında iletmeleri zorunludur.
  1. Başvuru için temas noktası ve adres:

Avrupa Birliği Başkanlığı

Mustafa Kemal Mah. 2082.Cad. No: 5

06530 Çankaya /ANKARA

avrupakoleji@ab.gov.tr

Önemli Bilgi

1) Avrupa Koleji yüksek lisans programlarına ve başvuru şartlarının ayrıntılarına www.coleurope.eu adresinden ulaşmak mümkündür. Başvurulan programa ilişkin tüm şartların ilgili internet sitesinde açıklandığı şekliyle sağlanması zorunludur.

2) Avrupa Koleji eğitim dili İngilizce ve Fransızca olup, her iki dili de seçilecek programın dil kriterine uygun düzeyde iyi derecede konuşup yazabiliyor olmak zorunludur.

3) Avrupa Koleji’nin yüksek lisans programı imkânı sağlayan iki kampüsü bulunmaktadır. Belçika’nın Brugge şehrinde bulunan kampüste, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programları yürütülmektedir. Polonya’da bulunan Natolin kampüsünde ise Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları programı kapsamında eğitim verilmektedir.

4) Belçika Brugge kampüsünde sürdürülen yüksek lisans programları için ekonomi, hukuk, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, Avrupa çalışmaları ve tarih bölümlerinden mezun olma; Polonya’daki Natolin kampüsünde sürdürülen program için ise hukuk, ekonomi, siyaset bilimi, tarih, sosyal bilimler ve felsefe, coğrafya, dil bilimleri ve gazetecilik bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır.

5) Burs programı kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Brugge ya da Natolin kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır.

6) Burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır ve cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

7) Bursiyerler, Avrupa Koleji tarafından belirlenecek olan ön eleme listesine giren adaylar arasından, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından yapılacak olan mülakat yoluyla belirlenecektir. Mülakat tarihi ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra iletilecektir.

AB Başkanlığı bursu bağlamında, adayların hem Koleje kabul edilmeleri, hem de Türkiye Seçici Kurulu tarafından burs verilmeye layık bulunmaları gerekmektedir. Avrupa Koleji programlarına kabul edilmeleri Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Koleji bursu almalarını garantilememektedir.

9) 2022-2023 akademik yılı için son başvuru tarihi 19 Ocak 2022’dir. Adayların en geç 19 Ocak 2022 tarihine kadar Avrupa Birliği Başkanlığı’na posta yoluyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Postadaki gecikmelerden Avrupa Birliği Başkanlığı sorumlu olmayacaktır.

10) Adaylara telefon yoluyla bilgi verilmeyecektir. Her türlü soru için avrupakoleji@ab.gov.tr adresiyle iletişime geçilmesi gerekmektedir.”

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.