SON DAKİKA
hava
Google News

BÜYÜK  ÖNDER  ATATÜRK’Ü  ANIYORUZ

Son Güncelleme :

10 Kasım 2019 - 14:10

/ 723 views kez okundu.
reklam
BÜYÜK  ÖNDER  ATATÜRK’Ü  ANIYORUZ
reklam

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında Erzincan Müftülük Konferans Salonunda törenle anıldı.

Törenin ardından Vali Ali Arslantaş 3. Ordu Garnizon Komutanı. Tuğg. Grn. Ali Ekiyor,  Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, ve protokol üyeleri Erzincan İl Müftülük Tiyatro ve konferans Salonunda düzenlenen “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’na geçtiler.

Program kapsamında Erzincan Anadolu Lisesi Müdürü Talip Atalay konuşmasında; “  Türk Milleti haysiyetli şerefli millet olarak yaşamasıdır tam istiklale sahip olmakla gerçekleşebilir.O halde ya istiklal ya ölüm görülüyor ülke gerçeklerinin artmasına rağmen böyle güçlü bir inançla zafere odaklanıp ya istiklal ya ölüm diyerek yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tüm dünyaya adeta meydan okuyarak dünya tarihine altın harflerle yazılan bir kurtuluş destanı yazmıştır.Yanan yıkılan imparatorluğun küllerinden yepyeni bir ruhla Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Askeri dehasıyla düşmanlarını dize getiren Mustafa Kemal. Devlet adamlığındaki üstün kabiliyetiyle. Dünyanın hayranlığını kazanmış diplomatik başarılarıyla kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti Devletini dünya ülkeleri arasında saygın bir konuma kavuşturulmuştur” diye konuştu.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise; “  Ulu önder Atatürk’ün Ölümü yıl dönümü münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız öldü dedikleri bir Milletin şaha kalkıp kükreyişini sağlayan Ulu Önder Atatürk’ü ve Silah arkadaşlarını rahmet minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında; “Ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde, İstiklal Savaşımızın Önderi ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.10 Kasım, bir milletin topyekûn istiklal mücadelesi verdiği bir dönemde azmi, cesareti ve ferasetiyle liderliğini yapan, düşmanların yurdumuzdan temizlenmesinde öncü olan ve yaptığı inkılâplarla Cumhuriyet’imizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmanın ve bir kez daha anlamanın günüdür.

Nedir Atatürk’ü anlamak?

Atatürk’ü anlamak; en başta onun ilkelerini, inkılaplarını, fikirlerini ve düşüncelerini anlamaktır.

Atatürk’ü anlamak; onun, “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmektir.

Atatürk’ü anlamak; ülkemizi her alanda, onun gösterdiği hedeflere ulaştırmak için yılmadan, yorulmadan çalışmaktır.

Atatürk, Türk halkına çağdaş uygarlık düzeyini; sanatta, bilim ve teknolojide ilerlemeyi; başka milletlerin boyunduruğu altına girmeyi engelleyecek ekonomik gelişmeyi sağlamayı hedef olarak göstermiştir. Bu hedefe ulaşmada en önemli rolü ise eğitim üstlenmektedir. Her alanda ülkeyi en ileri noktaya taşımanın tek yolu eğitimdir. Atatürk’e göre eğitim, bir ulusu ya bağımsız ve yüce bir toplum halinde yaşatır ya da tutsaklığa ve yoksulluğa sürükler.

Eğitimin de her şeyden önce bilime dayanması gerekir. Bunun yanı sıra bir ulusu ve ülkeyi kurtarmak için sevgi, iyi niyet ve günlük çıkarlarını hiçe sayan anlayış gereklidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  Kurtuluş mücadelesinin en başından sonuna kadar Türk milletinin yüksek vasıflarına güvenmiş, kazanılan bu büyük zaferin milletin eseri olduğunu belirtmiştir. Onun önderliğinde Anadolu topraklarından yükselen bağımsızlık ve özgürlük meşalesi dünyada pek çok topluma da örnek olmuştur. İleri görüşlülüğü, üstün devlet adamlığı, barışçı kimliği onu dünyanın en saygın liderlerinden biri haline getirmiştir.Anadolu’nun dört bir yandan işgal edildiği bir dönemde, tüm yokluklara ve zor şartlara rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletine duyduğu sonsuz güvenle başlattığı İstiklal Mücadelesi, onun önderliğinde eşsiz bir zaferle sonuçlandırılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla taçlandırılmıştır.Atatürk, milli birlik ve beraberlik duygularını doruğa ulaştırarak, milletimizi ortak bir ideal etrafında birleştirmiş ve aziz milletimizin esarete boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Onun vatan sevgisi, çalışma azmi ve milletine güveni bizlere aydınlık bir geleceğin kapılarını açmıştır. Bizlere düşen görev, ülkemizi her alanda daha ileri seviyelere taşımak olmalıdır. Atatürk’ün “ Hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar.” sözünden hareketle bizler; ülkemizi bilimden teknolojiye, sanattan spora, ekonomiden savunma sanayisine her alanda hak ettiği noktalara ulaştırmanın hedefindeyiz. Atatürk’ün bizlere gösterdiği hedeflere emin adımlarla yürüyoruz.Yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle, Alevi’siyle Sünni’siyle, Türk’üyle Kürt’üyle, Laz’ıyla Çerkez’iyle yekvücut olup, Çanakkale’de, İnönü’de, Sakarya’da, yenilmeyen, esaret altında kalmayan bu milleti hiçbir güç bölemeyecektir. “ Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden kopmadan, ayrıştırmadan bir ve beraber olarak her alanda daha güçlü bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla minnetle yâd ediyorum. Bu toprakları bizlere vatan kılmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygıyla ve şükranla anıyor, sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu Atatürk’ü Anma ve Anlama” programına katılan Vali Ali Arslantaş, . 3. Ordu Garnizon Komutanı. Tuğg. Grn. Ali Ekiyor, Belediye Başkanı Bekir Aksun Protokol davetliler Öğretmenler sivil toplum örgüt temsilcileri. Öğrenciler ve Aileleri Erzincan Anadolu Lisesi öğrencilerden oluşan koronun Oratoryosunu izledi.

Haber: Sebahattin KAPLAN

 

 

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.