Uzi Müzikleri

Gündem24

CEMEVİ SOSYAL TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

254 views
11 Haziran 2022 - 16:42
CEMEVİ SOSYAL TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Merkez Şubesi tarafından yaptırılacak olan Erzincan Cemevi Sosyal Tesisleri için temel atma töreni düzenlendi. İl protokolünün tam kadro katıldığı törende birlik beraberlik mesajları verildi. Çok amaçlı Cemevi Sosyal Tesisi hayırsever vatandaşların desteğiyle tamamlanacak.

Temel atma törenine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan eski milletvekili Sebahattin Karakelle, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Binali Efe,  Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün,  İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, Cemevi Dedeleri, kanaat önderleri, bazı kurum amirleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Merkez Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Düzgün Cemevi Sosyal Tesisi hakkında bilgi vererek hayırsever vatandaşların desteğini beklediklerini ifade etti.

Düzgün  “Şu anda gördüğünüz Cemevimize ilave ek binalar yapıyoruz. Çünkü biz Aleviliği sadece bir cenaze hizmeti olarak ya da 40 yemekleri verilen bir yer olarak düşünülen bir yer olmaktan çıkarmayı düşünüyoruz. Çünkü toplumlar sadece inançlarıyla var olmazlar. Örf, adet ve görenekleri de biz sürdürmek zorundayız.

Bu yüzden bizim çeşitli kurslarımız var. Örneğin giyim kursu, Dikiş kursu,Takı tasarım kursu, Tiyatro kursu, Folklor kursu, İngilizce kursu, Semah kursu,  bağlama kursumuz var. Bunları Cem evinde mevcut binamızın içinde yapma imkânları mevcut değil. Bunları yapıyoruz ama çok güç şartlar altında yapıyoruz. Buna bir çare bulabilmek için düşündük, taşındık Cem evimizin sol tarafından çay ocağının arka tarafında bulunan yeri Belediyeden arsa olarak satın aldık. Oraya tüm sosyal etkinliklerimizi yapmak üzere şu anda bir inşaat projesi yaptık ve temelini atıyoruz.

Yeni sosyal tesisle birlikte kurs odalarımız daha sağlıklı, daha hijyenik, daha güzel bir görünüme sahip olacak. Orada sergi salonlarımız olacak. Misafir ağırlama salonlarımız olacak. Misafirhane olarak. Kurs odalarımızın tamamı orada. Mevcut kurslarımıza yeni kurslarda ilave edeceğiz. Amaç kadınlarımızı, gençlerimizi buraya çekmek. Çünkü orada bir kadın takı tasarımını, giyimini ve çeşitli ürünlerini ürettikten sonra orada bir sergi salonumuzda olacak o sergi salonumuzda ürünlerini teşhir edecek ve o ürünlerini halka satacak. Kendine bir gelir elde edecek. Biz bu gelirden kesinlikle bir pay almayacağız. Çünkü emek veriliyor. O emeğe karşı da çocuğu okutacak. Evini geçindirecek. Kendilerine biz yardımcı olacağız. Öğrencilerimiz içinde bu kurslarımızın tamamı ücretsiz olacak. Gelecek burada matematik kursuna mı ihtiyaçları var, talebe göre kurslar açacağız; İngilizce kursuna mı ihtiyacı var, folklore mi gelmek istiyor, burada hepsini ücretsiz olarak o kursları vermeyi planlıyoruz.

Nasip kısmet olursa bu projeyi 3 yıl içinde hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Ama bir bölümünü daha erken yapacağız, Tabi bunda halkın katılımı, halkın yardımı çok önemli. ‘Bir tuğlada sen koy’ şiarı ile hepimiz bu işe giriştik. Vatandaşlarımız az çok yardımlarını yaparlarsa bunu hızlandıracağız ve hızlı bir şekilde bitirmeyi planlıyoruz.

Bağış yapmak isteyen vatandaşlar ise; banka hesaplarımız var, burada makbuz karşılığında ödeyebilirler. Şartlı bağış yapabilirler. ‘Mesela ben yaptım bu bağışı sadece sosyal tesis için kullanın.’ Bu bağış başka yerde kesinlikle kullanılmıyor. Bağış numaralarımız internet ortamı vb. her yerde var. Oradan alabilirler. Oraya bağışlarını yapabilirler. Ayrıca büyük bağışçılarımıza da isim hakkı vermeyi planlıyoruz. İsim haklarını verdiklerimizin isimlerini de yazmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Binali Efe,ise yaptığı konuşmasında “Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Takriben 50 şubeye sahip olan ve on binlerce üyeye sahip olan bir kuruluşuz bu dernekler yasasıyla değil vakıflarla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarımız hem devletimizin hem milletimizin kontrolü altında gelişen bir örgütlemedir. Örgütlemenin amacı arzusu isteği düşüncesi Alevi canlarımızın önceden köylerden şimdi kentlerde yaşamalarından dolayı yapılan bu ibadetlerden cemevlerimizin daha çok fazla yapılmasını yapılırken de içinin doldurulması amacıyla bu yapılmasına da alevi Türk Kürt çerkez şu kapıdan içeri girdikten sonra yine ayrımı yapılmadan dil ayrımı yapılmadan inanç ayrımı yapılmadan başımızın tacı gönlümüzün de ilacıdır. Aleviler bu ülkenin ve ülkemizin asli unsurlarıdır Müslümanlığın en iyi şekilde temsil eden kurum ve kuruluşları ile devletimizin her çabasında yanında olduğumuzu barış içerisinde kardeşçe yaşamayı kendimize görev biliyoruz. Desteklerinden dolayı hem valimize hem belediye başkanımıza sivil toplum kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyorum sosyal tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum. diye konuştu.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise “Dedelerimiz başkanlarımız konuşmalarını da belirttiler bu ülkenin tapusu olarak gördüğümüz ay yıldızlı bayrağımızın renginde herkesin dedesinin kanı var onun için de bu ülkenin her karış toprağı hepimizin tapulu malı devlete ait olan tüm imkanlarda hepimizin ortak kullanması gereken imkanlardır.

Bu vesileyle vermiş olduğumuz arsa desteğinden otopark içindeki kat yapılabilecek durumda 2 tane de arsa oradan bağışladık biz Erzincan’da ve Türkiye’de bu konuya inanmış bir siyasetçi olaraktan şunu söylüyorum dış ülkelerin emperyalist güçlerin eli uzanmadan biz kendi dostlarımıza kendi elimizi uzatmalıyız. Komşularımızla birlikte ne yapılması gerekiyorsa gerektiğinde bedenen gerektiğinde madden elimizden geleni yapacağız Allah’ın izniyle bu memleketin 85 milyonunu kardeş kılacağız bu ülkenin sınırlarını hiç kimseye çiğnetmeyeceğiz.

Burada inanmış bir topluluk var burada sırf sırta 1 Dünya Savaşı’nda Kurtuluş Savaşı’nda dedelerin torunları var onun için siyaset ayrı bir mecradır kim kimi tercih ederse onu tercih eder bu demokrasinin gereğidir biz yaptığımız işlerle ilgili bir karşılık beklemiyoruz bizi zaten bilen bilir biz bu ülkeyi karşılıksız sevenlerdeniz.” dedi.

Son olarak konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas ise “Bugün Can Erzincan’ımızda kardeşliğin şehrinde bir ve beraberiz Can Erzincan’da malumunuz son 2- 3 gündür sel felaketi uğraşıyoruz hamdolsun çok az zararla atlatıyoruz, sevindirci noktası Can kaybımızın olmaması diğer yaraları da çiftçilerimizin zararları başta olmak üzere tez zamanda hep birlikte saracağız.

Alevi kardeşlerimizin tarih boyunca Aziz Türk milletinin yüce Türk milletinin kurmuş olduğu 16 devlet ve son 17 devlette kurucu unsuru olarak gördüğümüz varlığımızı da borçlu olduğumuz her zaman övündüğümüz de dimdik hayatta durduran Osmanlı’yı 600 sene adalet ve hoşgörü noktasında tüm dünyaya hükmettiren kültür olarak görüyoruz.

Bir olmak iri olmak diri olmak istiyor isek işte bugün belki Erzincan’ın en büyük cemevindeyiz faaliyet bakımından burası çok daha büyük bu birlik ve beraberliği sergilemek adına bir arada inşallah güzel ve kutlu bir amaç için buradayız.

Devlet arkadaşlar oturduğu zaman bakış açısı Atatürk milliyetçiliği bağlamında meslek ayrımı görmeden dil ırk mezhep ayrımı görmeden vatandaşına hizmet eden elbette ki o koltukta oturanların zaman zaman farklı fikirleri olabilir. farklı zikirleri farklı partiler olabilir ama bakış açısı bağlamında 85 milyonu eşit gören valilik bağlamında da biz oturduğumuz koltukta 237.000 Can Erzincanlıyı eşit gören makam sahipleri olarak her zaman gönlümüzün başımızın tacısınız bunu iyi bilin. Alevi kültürüne bakış açımız bu biz hangi faaliyette olursa olsun sadık dedeyi yanımızda göremiyorsak Mahmut dede yanımızda göremiyorsak Ahmet dedeyi Ali Rıza abi yanımızda göremiyorsak bilin ki o faaliyetin Büyük bir kısmı noksandır. Ama hamdolsun 2 yıldır Erzincan’da sizlere hadimlik ve hizmetkarlik yapmaya çalışırken hep sizleri yanımızda gördüm dedelerimizi yanımızda gördük güçlerini kendi gücümüz olarak gördük. Allah ebeden var etsin ve bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Cem Evi Soyal Tesislerinin Temelleri dualar eşliğinde atıldı. Aşure ikramı ve deyişlerin okunmasıyla program sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Pet Shop