Uzi Müzikleri

Gündem24

Cevizin bilinmeyen faydaları

Cevizin bilinmeyen faydaları
3.159 views
16 Mayıs 2019 - 1:15

Ceviz yüksek besinli bir gıda maddesi olarak yemeklerde, tatlılarda, salatalarda kullandığımız hatta kuruyemiş olarak çiğ de tükettiğimiz bir ürün. İşte faydası saymakla bitmeyen mucizevi besin kaynağı cevizi tüketmemiz için 9 iyi neden; 1- Yüksek…

Ceviz yüksek besinli bir gıda maddesi olarak yemeklerde, tatlılarda, salatalarda kullandığımız hatta kuruyemiş olarak çiğ de tükettiğimiz bir ürün. İşte faydası saymakla bitmeyen mucizevi besin kaynağı cevizi tüketmemiz için 9 iyi neden;
1- Yüksek Omega 3 alımı, kalp-damar hastalıkları riskini azaltıyor.

2- Kalp hastalıkları riskini yüzde 30, inme riskini yüzde 49 azaltıyor.

3- Ceviz, yüksek oranda polifenol içeriyor. Büyük çoğunluğu antioksidan olan polifenol kalp hastalıkları ve kanserden korumada önemli bir rol oynar.

4- Günde 42 gram ceviz tüketmek kalp-damar hastalıklarının iki risk faktörü olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi anlamlı düzeyde azaltıyor.

5- Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendiriliyor.

6- Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda Alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu, bilişsel kabiliyette de iyileşme sağladığı biliniyor.

7- Ceviz, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü ve kan basıncını azaltıyor.

8- Günde bir avuç ceviz hafıza ve konsantrasyon dahil olmak üzere bilişsel fonksiyon testlerinde performansı artırıyor. Ayrıca bilişsel fonksiyon; yaş, cinsiyet ve etnik kökenden bağımsız olarak ceviz tüketen herkeste yükseliyor.

9- Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer alıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.