DOLAR 32,2703 % 0.06
EURO 35,0322 % -0.06
GRAM ALTIN 2.443,45 % -0,14
ÇEYREK A. 3.995,04 % -0,14
BITCOIN 68.449,99 -1.477
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

EBYÜ’DE ÖZEL YETENEK SINAVI YAPILACAK

Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 12:57

/ 823 views kez okundu.
reklam
EBYÜ’DE ÖZEL YETENEK SINAVI YAPILACAK
reklam

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ile Spor Yöneticiliği Bölümü Programlarına “Özel Yetenek Sınavı” ile öğrenci alınacak. Toplam 80 öğrencinin alınacağı programlar ve kontenjanlar açıklandı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ile Spor Yöneticiliği Bölümü Programlarına “Özel Yetenek Sınavı” ile öğrenci alınacak. Toplam 80 öğrencinin alınacağı programlar ve kontenjanlar açıklandı.

ÖĞRENCİ ALINACAK PROGRAMLAR VE KONTENJANLARI

Kategori; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Erkek 20, Kadın 13, Milli Sporcu 5,  Fair Play 1, 1. Derece Şehit Yakını 1, Toplam 40

Kategori; Spor Yöneticiliği Erkek 17, Kadın 12, Milli Sporcu 5, Engelli 4,  Fair Play 1, 1. Derece Şehit Yakını 1, Toplam 40

Genel Toplam Kontenjan 80

SINAV TARİHLERİ VE YERİ

Online Başvuru 25 Temmuz 9 Ağustos 2022 https://obs.ebyu.edu.tr/oibs/fss_app/

Online Başvuru Değerlendirmesi 10-11 Ağustos 2022 https://obs.ebyu.edu.tr/oibs/fss_app/

Online Başvuru Onay 12 Ağustos 2022 https://obs.ebyu.edu.tr/oibs/fss_app/

Özel Yetenek Sınavı Giriş Listelerinin İlanı 12 Ağustos 2022 https://ebyu.edu.tr/ https://sporbilimleri.ebyu.edu.t/

Özel Yetenek Sınavı 15-18Ağustos 2022 Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Merkez Spor Salonu

Engelli Aday Özel Yetenek sınavı Kadın Erkek Adayların Sınav Bitiminden Hemen Sonra Sınava Alınacaktır. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Merkez Spor Salonu

ADAY KABUL KOŞULLARI

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı’na başvuru için; 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS), TYT alanından ilk 800.000 içerisinde yer alan başarı sırasına sahip olmak (YÖK tarafından belirlenen zorunlu kriterdir),
 3. Spor Yöneticiliği programına başvuru için; TYT alanından 160 puan, alan çıkışlı öğrenciler için (Spor Lisesi) TYT alanından 150 puan, Milli sporcular için TYT alanından 140 puan almış olmak,
 4. Resmi sağlık kuruluşundan “Beden Eğitimi ve Spor Alanındaki Özel Yetenek Sınavı ya da Sportif Faaliyetlere Katılmasında Sakınca Yoktur” ibareli sağlık raporu almak,
 5. Milli Sporcu, Fair Play ve 1. Derece Şehit Yakını kontenjanlarına başvuru için; ilgili belgeleri ibraz etmek,
 6. Engelli kontenjanına başvuru için; 2022 YKS 1. oturum TYT puan türlerinin herhangi birisinden en az 100 puan almış olmak ve en az %40 olmak kaydıyla, engel durumlarını (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, mental retardasyon, yaygın gelişimsel bozukluklar, otizm spektrum bozuklukları, Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile belgelemek.

 2021 ÖSYS’de YKS ile herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya diğer üniversitelerin yaptığı özel yetenek sınavlarına katılan adaylar da bu sınava başvurabilirler.

 2020-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen (Açık Öğretim Fakültesi kontenjansız programları hariç) veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin kat sayıları yarıya düşürülecektir. 2019 ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların ortaöğretim başarı puanlarına uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

 2021-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2022-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden, 2022 yılında sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2022-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 Özel yetenek sınavı, adayların tümünün katılacağı çeşitli istasyondan oluşan koordinasyon sınavı şeklinde uygulanacaktır.

 Özel yetenek sınavına müracaat sırasında, aday tarafından OBS’ ye (Öğrenci Bilgi Sistemi) yüklenen belge/belgelerde eksiklik olması halinde, aday tarafından beyan edilen mail adresine “Hatalı Başvuru” uyarısı gönderilerek, adaydan eksik ya da yanlış olan belge/belgeleri düzeltmesi istenecektir.

 Yanlış beyanda bulunan aday/adayların sınavları geçersiz sayılarak kayıtları silinecek ve haklarında yasal işlem başlatılacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER (OBS SİSTEMİNE YÜKLENECEK BELGELER)

 1. 2022-YKS (Ortaöğretim başarı puanının içinde bulunduğu TYT/AYT sonuç belgesi dahil) sonuç belgesi (Zorunlu Belge),
 2. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı veya süresi geçerli pasaport (Zorunlu Belge),
 3. 1 adet biyometrik / vesikalık fotoğraf (Zorunlu Belge), Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik/vesikalık fotoğraf (kayıt için sisteme yüklenecek ayrıca sınava girişte aday yanında bulunduracaktır) (Zorunlu Belge),
 4. Resmi sağlık kuruluşundan alınmış “Beden Eğitimi ve Spor Alanındaki Özel Yetenek Sınavı ya da Sportif Faaliyetlere Katılmasında Sakınca Yoktur” ibareli sağlık raporu (Zorunlu Belge),
 5. Spor alanı mezunları için; 30.03.2012 tarihinden önce liseye kayıt yaptırdıklarını belirten belge (okul onaylı),
 6. Milli sporcu kontenjanına başvuracak adaylar için; ilgili resmi kurumdan alınmış onaylı

standart millilik belgesi (KKTC uyruklu adayların millilik belgeleri geçerli değildir!),

 1. Fair play kontenjanına başvuracak adaylar için; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından fair play ödülü almış ya da aday gösterilmiş kişi ya da takım sporcusu olduklarını belirten onaylı belge,
 2. 1. derecede şehit yakını kontenjanına başvuracak adaylar için; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’ndan alınan 1. derecede şehit yakını olduğunu gösteren belge,
 3. Engelli kontenjanına başvuracak adaylar için; Bedensel Engelli, Görme Engelli, İşitme Engelli, Mental Retardasyon, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar, Otizm Spektrum Bozuklukları, Asperger Sendromu, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar gibi engel durumlarını belirten (en az %40 olmak kaydıyla) “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” belge.

 Adayların OBS üzerinden yaptıkları online kayıt sonrasında, komisyon tarafından evrak kontrol ve başvuru değerlendirmesi yapılacaktır.

 Bu değerlendirme sonucunda adayın sınava girebileceğini gösteren “Başvurunuz Onaylandı” bilgisi adaya e-posta yoluyla iletilecektir.

 Sınava girmeye kesinlikle uygun olmayan ve hak kazanamayan adaylara

“Başvurunuz Reddedildi” uyarısı gönderilecektir.

 “Hatalı Başvuru” uyarısı alan adaylar, eksik ya da yanlış evrak/evraklar/bilgi nedeniyle, komisyonun belirttiği süre içerisinde, kayıtlarında tekrar düzenleme yapabileceklerdir (süresi geçen düzenlemeler için işlem yapılmayacaktır).

*Değerlendirme sonucunda “Başvurunuz Onaylandı” iletisi alan, sınava girmeye hak kazanan tüm adayların kayıt sisteminden almış oldukları başvuru çıktılarını, biyometrik/vesikalık fotoğraflarını ve kimlik kartlarını (nüfus cüzdanı veya pasaport) sınav günü yanlarında bulundurmaları zorunludur.

ADAY BAŞVURU UYGULAMASI

 Özel yetenek sınavı başvurusu sadece online olarak yapılacaktır. Haricen, elden ya da posta ile evrak teslimi kabul edilmeyecektir.

 Adaylar online sistem üzerinden kendilerine ait hesap oluşturacak ve bu hesap üzerinden başvuru kaydı yapacaklardır.

 Kayıt sonucunda komisyon tarafından gönderilecek onay ile birlikte adayın özel yetenek sınavı başvurusu tamamlanmış olacaktır.

 Adayın kayıt yapacağı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Online Başvuru Sistemi” linki aşağıda belirtilmiştir.

(Linki aktif etmek için; Ctrl + kısayol tuşlarına tıklayınız).

https://obs.ebyu.edu.tr/oibs/fss_app/

 Online hesap ve başvuru kaydı oluşturmadan önce işlemlerin doğru ve sağlıklı yürütülebilmesi için tüm adayların kendileri için hazırlanmış olan “Aday Başvuru Yönlendirme Sistemi’nde belirtilen aşamalara göre kayıt oluşturmaları önemlidir!

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.