Uzi Müzikleri

Gündem24

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin ÇETİN’in Berât Gecesi Mesajı

515 views
07 Nisan 2020 - 10:50
Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin ÇETİN’in Berât Gecesi Mesajı

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin ÇETİN’in ”Cenâb-ı Hakk’ın lütuf ve inâyetiyle 07 Nisan 2020 Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece yeni bir Berât Kandilini daha idrak etmenin sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

Berât kelimesi sözlükte; borçlardan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulmak anlamlarına gelir. Dînî bir terim olarak ise; günahlardan arınmak, temize çıkmak, ilâhî af ve mağfirete nail olmak demektir. Allâh’a kul olmanın mânevî zevkine ererek hata ve kusurlarını itiraf eden, işledikleri günahların farkına varmak suretiyle tevbe edip istiğfârda bulunan mü’minlerin ilâhi rahmete kavuşup günahlarından kurtulacakları ümit edildiği için bu geceye “Berât Gecesi” adı verilmiştir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu gece ile ilgili olarak; “Allah Teâlâ –rahmetiyle- Şâban ayının onbeşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar” (Tirmîzî, Savm: 39) buyurmuşlardır.

Mübarek geceler, Allâh’a karşı olan sorumluluklarımızın durumunu tespit etmek, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içerisinde fark edemediğimiz tavır ve davranışlarımızın muhasebesini yapmak için birer fırsattır. Bu gayeden hareketle Berât gecesini namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ve dualar ederek geçirmeye çalışmak, hem sevap kazanmamıza hem de günahlarımızın bağışlanmasına vesile olacaktır. Zira bu gece, af ve mağfiret gecesidir.

Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar; “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)

Berat gecesi vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Berat’ın yegâne sahibi Yüce Rabbimizdir. Bununla birlikte her insanın beratı kendi elindedir. Zira bu dünyada ektiklerimizi öte dünyada biçeceğiz. Kalbimizi iman nuruyla aydınlattığımızda gerçek mutluluğa kavuşuruz. Ömrümüzü ibadet ve taatle geçirdiğimizde gönül huzurunu yakalarız. Nefsimizi terbiye edip ahlakımızı güzelleştirdiğimizde Yüce Rabbimizin rızasına erişiriz. Unutmayalım ki bizler Cenâb-ı Hakk’a bir adım yaklaşırsak O bizlere daha ziyade yaklaşır. Hata ve günahlarımızdan nasûh bir tövbe ile uzaklaşırsak Allah’ın mağfireti bizleri kuşatır. Kalbimizden kin, nefret, haset, öfke ve düşmanlık duygularını atıp af yolunu tutarsak Yüce Rabbimiz bizleri affına mazhar kılar. Kendimiz için istediğimiz güzellikleri başkaları için de isteyebilirsek Cenâb-ı Hak bizlere tüm güzellikleri ihsan eder. Mazlum ve mağdurların, zorda ve darda kalmışların imdadına yetişebilirsek Allah Teâlâ da bizlere yardım eder.

Dua, niyaz ve yakarışlarımıza sadece nefsimizi değil, eşimiz, çocuklarımız, ailemiz, ana-babamız, geçmişlerimiz, akrabalarımız, komşularımız, milletimiz, din kardeşlerimiz ve tüm insanlığı katabilirsek, duamızda herkesin iyiliğini ve selametini talep edebilirsek, Yüce Rabbimiz niyâzlarımızı karşılıksız bırakmaz. Nefsimizin bitmek tükenmek bilmeyen arzularına, hırslarına, tutkularına, hevâ ve heveslerine gem vurabilirsek Cenâb-ı Mevla bizlere gerçek özgürlük beratımızı verir. Allah’ın emirlerini hürmet, muhabbet ve tazimle yerine getirip yasaklarını Allah için terk edebilirsek; içinde yaşadığımız çevreye, tabiata ve tüm mahlûkata rahmet nazarıyla bakıp şefkat ve merhamet gösterebilirsek Merhametlilerin En Merhametlisi olan Rabbimiz her zaman bizlere rahmetiyle muamele eder. Kısacası hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’i, onu yaşanmış bir hayata dönüştüren Resul-i Ekrem’in (s.a.v.) sünnetini doğru anlayıp doğru yaşayabilirsek Allah hiçbir zaman bizleri istikametten ayırmaz. Ve bu dünyada emin Peygamberin emin ümmeti olmayı başardığımız gün, inşallah tüm yeryüzü dâru’s-selâm yani barış ve güven yurduna dönüşecek ve müminler topluluğu ahirette adı “dâru’s selam” (Yûnus, 10/25) olan cennetle müşerref olacaklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle can Erzincan’ımızın, ülkemizin ve tüm İslâm âleminin mübarek Berât Kandillerini tebrik ediyorum. İçerisinde bulunduğumuz şu zor zamanlarda, dünyayı kuşatan salgın hastalık karşısında Rabbimizin inâyet ve lütfunu niyâz ediyorum. Allah bizleri umduklarımıza nâil, korktuklarımızdan emîn eylesin. Berat Kandili vesilesiyle, beratımızın önünde duran her türlü engeli bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı, islâm dünyasının her bir coğrafyasında ve dünyanın farklı bölgelerinde akan gözyaşının bir an önce dinmesini, Ramazan-ı şerife barış, huzur ve güven içerisinde kavuşmayı Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Haber: Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Pet Shop