SON DAKİKA
hava
Google News

Erzincan Sivil Toplum Platformu üyesi STK’lardan Kudüs Açıklaması

Son Güncelleme :

01 Haziran 2019 - 14:29

/ 736 views kez okundu.
reklam
Erzincan Sivil Toplum Platformu üyesi STK’lardan Kudüs Açıklaması
reklam

Katil İsrail’in uluslararası sularda Gazze Özgürlük Filosuna düzenlediği saldırının 9. Yılı münasebetiyle Erzincan Sivil Toplum Platformu üyesi STK’lar yaptıkları açıklama da; Dünya Kudüs Günü’ tevhit bilincinin ve İbrahim’i bilincin uyandırılması günüdür.” Dediler.

Erzincan Sivil Toplum Platformu üyesi STK’lar Katil İsrail’in uluslararası sularda Gazze Özgürlük Filosuna düzenlediği saldırının üzerinden 9 yıl geçtiğini belirterek yaptıkları açıklamalarında; Yeni bir, Dünya Kudüs Günü ’nündeyiz. Siyonist katil İsrail’e olan nefretimizi ve Mescidi-i Aksa ’ya olan bağlılığımızı tüm dünyaya bir kez daha ilan etmek için buradayız dedi.

Erzincan Cami Kebir’de Cuma Namazı çıkışında Erzincan Sivil Toplum kuruluşlar Platformu adına açıklama yapan Alaattin Önel açıklamasında; “Kudüs günü, dünya Müslümanlarının gafletten uyanarak, üzerlerinde oynanan tüm oyunları deşifre etmesi ve bu oyunları vahdet ve birlik içerisinde bozması amacıyla ilan edilmiştir. Kudüs günü, müstahzarların müstebitlere karşı, işgal altındaki İslam beldelerinin işgalci emperyalistlere karşı, izzet ve şerefin zillet ve esarete karşı olan direnişine ışık tutması ve yol göstermesi amacıyla ilan edilmiştir.

’Dünya Kudüs Günü’ tevhit bilincinin ve İbrahim’i bilincin uyandırılması günüdür.”

Katil İsrail’in uluslararası sularda Gazze Özgürlük Filosuna düzenlediği saldırının üzerinden 9 yıl geçti. 10 kardeşimizin şehit edildiği, onlarcasının yaralandığı, alıkonulduğu, işkence gördüğü ve mağdur edildiği Mavi Marmara saldırısının 9. yıl dönümündeyiz. 71 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler, İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. Bölgede havadan ve karadan uygulanan ambargo artık denizden de dikenli tellerle uygulanıyor. Filistin, İsrail’in uyguladığı zalim baskı ve ablukayla adeta açık bir cezaevi durumuna getirildi. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Uluslararası hukuku çiğneyerek insanlık onurunu ayaklar altına alan İsrail’e karşı verilen mücadelemiz Kudüs özgür oluncaya kadar devam edecektir.

Nitekim ilk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail devleti ve ABD, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir! Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Bundan 9 yıl önce yola çıkan Mavi Marmara, İslam dünyasına ve ezilen tüm halklara umut olmuştur. İnsanlığın ortak vicdanı haline gelmiş olan bu umudu canlı tutmak hepimizin görevidir. Bu vesile ile Kudüs ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz. Bir buçuk milyarlık ey Müslüman halk! Allah için artık sadece zalimleri lanetlemekle yetinmeyin. Filistin’de, Doğutürkistan’da, Keşmir’de, Arakanda, Yemende, Suriye’de ve zulmün olduğu her yerde net duruşunuzu sergileyin. Gayretinizi arttırın. Bu uğurda mücadele edin. Bu ülkelerin mazlumları, gençleri sokaklarda tek tek katlediliyor.

Son olarak herkese sesleniyoruz. Tüm dünyadaki Müslümanlar tepkisini açıkça göstermelidir. Bütün İslam ülkeleri ve Türkiye İsrail ile olan bütün anlaşmalarını iptal etmeli ve bütün ilişkilerini kesmelidir. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz. Medyada Suudi Arabistan’ın aralarında tanınmış İslam âlimi Selman el-Avde’nin de yer aldığı tutuklu üç âlimin ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığını okuyoruz. Suudi Arabistan’ın ramazandan sonra bazı âlimleri idam edeceği iddialarına ilişkin, “Tüm dünyada ilim ehline yapılan zulüm ve haksızlıklara karşı çıktığımız gibi Suudi Arabistan’ın İslam âlimlerine karşı ortaya koyduğu bu pervasız tutuma da şiddetle karşı çıkıyor, tüm Müslümanları gerekli tepkileri vermeye davet ediyoruz

Bir ilim adamı hangi toplumdan çıkarsa çıksın o tüm insanlığın değeridir. Bu sebeple bu âlimlerinin idam edilecek olması sadece Suudi Arabistan’ı ilgilendiren bir konu değildir. Tüm Müslümanları hatta insanlığı ilgilendirmektedir. Tüm ümmeti ve insanlığı diriltecek, onları cehaletin karanlığından aydınlığa çıkaracak olan âlimlere sahip çıkamayan bir ümmetin yeniden dirilmesi ve ayağa kalkması zordur. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bugün Amerika’nın, İngiltere’nin ve katil İsrail’in Ortadoğu’daki projesini uygulayan aktörlerdir. Bu aktörleri tanımamız lazım, onlara ‘yuh’ dememiz lazım. Bütün Müslümanların uyanıp onlara uşaklık eden bu aktörleri aslında dışlamamız lazım.

Bu vesile ile tüm şehitlerimizi ve mavi Marmara şehitlerini bir kez daha Rahmetle saygıyla anıyor Rabbimin cennetinde bizleri buluşturmasını diliyoruz” dedi.

Haber: Eren BAYRAK

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.