DOLAR 32,2226 % 0.12
EURO 34,9999 % 0.4
GRAM ALTIN 2.420,91 % 0,46
ÇEYREK A. 3.958,18 % 0,46
BITCOIN 68.120,00 0.151
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Erzincan Tarihi Sempozyumu Başladı

Son Güncelleme :

26 Eylül 2019 - 15:30

/ 828 views kez okundu.
reklam
Erzincan Tarihi Sempozyumu Başladı
reklam

Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi iş birliğinde Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu başladı. Sempozyuma Erzincan ve 12 ülkeden, 60 farklı üniversiteden 250 akademisyenin katılımı başladı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Kasapoğlu kongre salonunda gerçekleştirilen Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Solist Dr. Öğretim Üyesi Saadet Kösreli ve piyanist Arş. Gör. Dr. Kerim Baki Kalan Dinletisi yapıldı.
Uluslararası Erzincan Sempozyumunun zaferi, onun başlangıç yeri Erzincan, Iğdır. Erzincan bu hususiyeti ve Erzincan’ın O zamanki yaşadıkları bu zaferi başlatan ve yaşatan Erzincan ve bölgedeki yiğitlerimiz e şehitlerimize ve Gazilerimize tüm şehit ve Gazilerimize Şükran ve minnetle bir ifade ediyorum dedi.
İnsanlık, Tarih boyunca hayatını geçmiş üzerinden anlamlandırmakta geçmişteki eğilimlerin analizini yaparak gelecek hakkında doğru veya doğruya yakın tahminlerde bulunmaktadır diyerek konuşmalarını yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, “Tarih; hakkında oldukça fazla tanım yapılan, ne olduğuna veya ne olmadığına dair fikirler beyan edilen, tartışmalar yapılan, üzerinde çokça kafa yorulan, öznesi de nesnesi de insan olan  bir disiplindir” dedi.
Tarih, “ şu olay ne zaman olmuştur?” sorusundan daha ötedir İnsanoğlunun belge romanıdır tarih. Bizlerin hafızasıdır, bilgiye giden yoldur tarih. Tarih; çevreye ibret gözüyle bakarak günümüze ve geleceğe hazırlıklı olmaktır. Çünkü “ bugün”, “dün ”ün sonucudur. İşte tarih, geçmişi, magazine indirgemek değil, bilakis onu referans bir kaynağa dönüştürmektir. Tarih, kişiyi tecrübeli ve tedbirli kılarken aynı zamanda onu, analitik düşünmeye sevk eder. Erbabına ise keskin ve kibar bir zekâ katar. Ben öyle düşünüyorum ki; en üst konumdaki kişiden tutun da en sade vatandaşa kadar tarih, bütün topluma şamil bir disiplindir. Erzincan’a ve bölgemize hasrettiğimiz bu sempozyum, bu şehrin doğal afetler ve beşeri sebeplerden dolayı kaybolmuş geçmişine yapılacak bir atıftır. Biz bu atıf, bu bilim şöleninin toplanma gayesi olarak görüyoruz. Erzincan tarihine siz kıymetli tarihçilerimiz tarafından bir projektör tutulacağını düşünüyor, şehrimiz ve bölgemiz için tertip edilecek daha nice bilgi şölenlerinin çıtasını yükseltmesine de vesile olmasını arzu ediyoruz. Niyetimiz, “ Erzincan ve bölgemiz için ne yapabilir, nasıl faydalı olabiliriz? Sorusuna verilecek cevapların sınırlarını zorlamaktır. Sempozyum programına baktığımda birbirinden değerli moderatör ve konuşmacıların olduğunu görüyorum. Çok ilgimizi çeken ilginç konuların irdeleneceği, analiz edileceği, tartışılacağı bu bilgi şöleni karşısında heyecanlanmamak gerçekten mümkün değil. Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu’nun şimdiden Erzincan tarihine daha güçlü bir ışık tutacağını görüyor, Erzincan’ımız ve Üniversitemiz adına çok verimli geçmesini temenni ediyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.
Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise konuşmaların da; “Şehir ya da belirli bir bölge üzerine yapılan araştırmalar, özelden genele doğru, çok kıymetli bilgiler vermesi dolayısı ile şehrin kendine özgü yanla¬rını analiz etme imkânı tanır. Dolayısıyla bugün düzenlenen “Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu” bu bakımdan oldukça önem arz etmektedir. Üniversitemizin Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu’nu Erzincan Belediye başkanı olarak çok önemsediğimi belirtmek isterim.
Üniversitemizin yapmış olduğu bu sempozyumun Kent Kültürü ve Kentlilik Bilincine büyük katkısı olacağına şüphem yoktur. Her kentin kendine has özelliklerini yansıtan bir kent kültürü vardır. Yaşanabilir, huzurlu ve güvenli bir kentin oluşması için, Kent kültürünün yerleşmesi ve kentlilik bilincinin artması gerekmektedir.
Başkan Aksun, Sonuç olarak “Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu”, tarihi süreç içerisinde Erzincan’ın siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, demografik, eğitim, sağlık vb. pek çok alanlarında yeni bilgiler ortaya koyacak ve bu şehrin fotoğrafını çekecektir” dedi.

Sempozyumun Erzincan için çok önemli olduğuna vurgu yapan AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır Tüm katılımcılara teşekkür etti.

Erzincan’ımızın tarihini tanıtmayı amaçlayan bu sempozyuma iştirakinizden dolayı sizlere en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum diyerek konuşmalarını yapan AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise konuşmasının devamında; “Sempozyumun uluslararası olması açısından önemli değeri ve külfeti olduğu muhakkak. Emeği geçenlere ve her türlü katkı sağlayanlara ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum. Sınırlar ötesinden ve ülkemizin değişik yörelerinden gelerek, bilgi ve birikimini bizlerle paylaşma nezaketi ve kadirşinaslığı gösteren siz değerli hocalarıma minnettarlığımı iletmek isterim. Hülasa iklimi sert, ama insanları mert olan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bulunan Erzincan’ımızda, sizleri ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duymaktayız.
Sınırlar ötesinden ve ülkemizin değişik yörelerinden gelerek, bilgi ve birikimini bizlerle paylaşma nezaketi ve kadirşinaslığı gösteren siz değerli hocalarıma minnettarlığımı iletmek isterim.

Her insan için doğup büyüdüğü şehir kuşkusuz önemlidir diyen Karaman, O şehri önemli kılan, o mekanın güzelliği kadar, her köşesinde biriken anılarımız, yaşamışlıklarımız ve hafızamızı süsleyen hatıralarımızdır. Yine o şehri değerli kılan, içinde yaşayan insanların erdemi, ahlakı, dayanışması ve o şehrin ilim meclislerine ev sahipliği yapmasıdır. Yetiştirdiği önemli insanlar da o şehre değer katmakta ve tanınırlığını artırmaktadır. Dumanlıda, Kızıldağ, Mercan ve Munzur dağlarının bütün heybet ve ihtişamıyla çevrelediği ve bir vicdan kadar duru ve berrak şelalesi ile bu şirin ilimiz, Milattan önceye dayanan derin bir geçmişe sahiptir.
• Erzincan’ımızın, tam da bu anlamda eşine ender rastlanan doğal güzellikleri ve derin bir hafızası vardır. Anadolu’muzun en eski kültür ve medeniyet merkezlerinden biri olmasının yanı sıra büyüleyici doğal güzellikleri, yetiştirdiği nitelikli insanları ile de önemli şehirlerimizin başında gelmektedir. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzincan, bazen iktidar hırsı sebebiyle büyük imparatorlukların çetin mücadelelerine de şahitlik etmiştir. Geçmişte bazen huzur ve esenlik yurdu olmuş ve bazen de çetin savaşların hüznünü yaşamıştır. Bunun içindir ki, biraz hüzün biraz da umutla bakarız tarihimize. Braudel’in dediği gibi: “Bugünü anlayabilmek için, bütün tarihi seferber etmek gerekir” Dünü bilmeyen ve anlamayan, yarınlara uzanamaz ve sağlıklı bir gelecek inşa edemez. Bu açıdan da düzenlenen sempozyum ’un önemi büyüktür. Erzincan’ımızın tarihini birbirinden değerli siz hocalarımız sayesinde daha iyi öğrenme ve bu gönül şehrine daha iyi hizmet etme imkanına kavuşmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise; “Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu’nun şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dileyerek yaptığı konuşmasının devamın da; “Dokusu, kimliği, derin tarihî bakiyesi ve engin medeniyet birikimi, sağlam kodları, sakinliği, huzuru, edası ve insanı büyüleyen muhteşem doğasıyla Erzincan’ın her yönüyle tanınması, tanıtılmasına büyük katkısı olacağına inandığımız bu önemli sempozyuma bildirileriyle katkıda bulunacak tüm bilim insanlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.
Yaklaşık 1000 yıldır da doğudaki Türk devletleriyle batıdaki Türk devletleri arasında sürekli el değiştirmiş hatta bu devletlerin kozlarını paylaştığı bir mücadele alanı olmuştur. Juan-Juan, Bolcu, Kargan, Belh, Dandanakan, Anakara, Çaldıran, Mercidabık ve Ridaniye savaşları gibi tarih boyunca Türk devletlerinin kendi aralarında yaptıkları 11 büyük savaşın 2 si olan Yassıçemen ve Otlukbeli savaşlarına Erzincan ev sahipliği yapmıştır. Bu itibarla, Erzincan’ımız küçük ölçekli bir şehir olarak düşünülse de Türklerin hâkimiyet mücadelelerine şahit olmuş bir medeniyet merkezidir.  Altıntepe’deki buluntular, Kemah Kalesi, Mamahatun Kervansarayı, Abrenk Kilisesi ve Dikili Taşları ve daha niceleri ilimizin tarihinin araştırılmaya değer olduğunun en güzel kanıtıdır.
Yurt içinden ve yurt dışından gelerek sempozyuma katılan tüm bilim insanlarına, sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve bütün katılımcılara teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi iş birliğinde Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumunun açılış dersini Prof. Dr. Tuncer Baykara yaptı.

 

Haber: Eren BAYRAK

 

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.