DOLAR 32,8821 % 0.21
EURO 35,1792 % -0.09
GRAM ALTIN 2.499,90 % 0,41
ÇEYREK A. 4.087,33 % 0,41
BITCOIN 64.326,01 -2.297
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

GAZİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

Son Güncelleme :

18 Eylül 2019 - 10:50

/ 576 views kez okundu.
reklam
GAZİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
reklam

Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şube Başkanı Sabri TAŞ, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle açıklama yaptı.

Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şube Başkanı Sabri  TAŞ, açıklamasında 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutladığımız bir gün olup milli birlik ve beraberliğimizin teminatı kahraman gazilerimizin aziz hatıralarını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak için her yıl ülkemizde kutladığımız bir gündür açıklamalarında bulundu.

Konuşmasında TAŞ, şunlara yer verdi; “19 Eylül Gaziler Günü olarak kutladığımız bir gündür.  Sakarya Meydan Muharebesinden sonra , ATATÜRK’e  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  Gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi veriyor . 97. yılını kutlayacağımız bu günü şehrimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. 19 Eylül Gazilik günü aynı zamanda kahramanlık günü olarak da anılmaktadır. 19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının En Büyük Gazi M. Kemal ATATÜRK’ün şahsında taçlandığı bir gündür.

Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu, sömürgecilerin maşası olarak Anadolu’yu işgale yeltenen Yunan Ordusu’nu Sakarya Meydan Muharebesi’nde bozguna uğratıp savaş meydanından kaçmaya mecbur bırakmıştır. Sonuç olarak, düşman bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun son savunma muharebesidir. Bu muharebe ile, Türk Ordusunun 1683 İkinci Viyana Kuşatması’ndan beri süren 238 yıllık geri çekilişi ve toprak kaybına da son verilmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi, Türk’ün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybedilmiş olsaydı, sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu’da Türk varlığı sona erecekti. M. Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar, Türk milletini vatansız bırakmadılar ve bu günün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açmıştır.

Anadolu, çetin bir coğrafyadır. Bu topraklarda uzun süre hüküm sürmek Türk milletine nasip olmuştur. Türk milleti, bin yıldır Anadolu’da kendi gücü, azim ve iradesiyle hür ve bağımsız yaşamaktadır, sonsuza kadarda yaşayacaktır.

Kurtuluş Savaşı’nı yürüten Gazi Meclisi bu emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 tarihinde M. Kemal ATATÜRK’e “Gazilik” unvanı ve “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir. Böylece, tüm dünyanın adını saygı ile andığı M. Kemal ATATÜRK’ün askeri başarı ve yeteneği, milletimizin en yüce kurumu tarafından tescillenmiştir. Eşsiz komutan bu ödülü aldıktan sonra yayınladığı bildiride; “Sakarya Muharebesinde kazanılan bu başarı ordumuzun iradesi sayesinde düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple bu ödülün gerçek muhatabı yine ordumuzdur” diyerek Mareşallik rütbesini ve Gazilik unvanını silah arkadaşlarına mal etmiştir.

19 Eylül Gaziler Günü, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür.Kahraman Gaziler, “Gaziler Gününüz” kutlu olsun.Sizler, En Büyük Gazi M. Kemal ATATÜRK’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz.

Sizler, Şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.Bundan 100 sene önce ülkemizi işgal teşebbüsünde bulunan küresel güçlerin bu günde aynı senaryoyu terör örgütlerini kullanarak tekrar canlandırma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir. Bilinmelidir ki ülkemize yönelik her türlü hain ve ihanet girişimi karşısında Türk milleti ve onun şanlı ordusu, güvenlik güçleri daha güçlü ve daha kararlıdır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Asil Türk milletinin bağrından çıkan, kahraman Türk Ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir. Şehitlik ve gazilik, milletimiz için onurların en büyüğü, şereflerin en yücesidir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsız ve istiklalini canı pahasına ilke edinen Türk milletinin var oluş şifresi ölürsem şehit, kalırsam gazi deyişinde saklıdır.Bu gün yaşları 64 ile 90 arasında olan Muharip Gazilerin Devletimizden beklentileri olduğunu ifade etmek istiyorum. Devletimizden, Gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, Gaziler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturulmaları konusunda gereken duyarlılığın gösterilmesini bekliyoruz.19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi M. Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm Gazilerimizi ve Vatan uğrunda toprağa düşen Şehitlerimizi, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şubesi olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyorum.

Haber: Sebahattin Kapalan

 

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.