DOLAR 32,2494 % 0.07
EURO 35,0152 % 0.1
GRAM ALTIN 2.412,01 % 0,09
ÇEYREK A. 3.943,63 % 0,09
BITCOIN 67.328,40 -2.818
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 12°
Google News

GELECEK TARIMDA TARIMIN GELECEĞİ GENÇLERDE

Son Güncelleme :

08 Temmuz 2022 - 9:17

/ 285 views kez okundu.
reklam
GELECEK TARIMDA TARIMIN GELECEĞİ GENÇLERDE
reklam

Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda hızla değişen teknolojik gelişmeler ışığında eğitimi verilen 47 meslek alanına ait 105 dalda ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü yetiştirmek ve nihai olarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunmak amacıyla imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği” protokolünün basın tanıtım toplantısı, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Murat ŞAHİN, her iki il müdürlüğünden temsilciler, basın mensupları ve misafirlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Aziz GÜN, Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü”  ile Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ve laboratuvar hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerin yeterliliklerinin arttırılması tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirilmesi için mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Sayın GÜN, son dönemde dünyada yaşanan ve etkisi ülkemizde de hissedilen küresel iklim değişikliğinin yarattığı çevresel ve ekonomik problemler, artan gıda talebi, iklim değişikliğinin sürdürülebilir tarımsal üretime olumsuz etkileri, çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunmasının önem kazanması, daha az kaynakla gıda talebinin karşılanması gerekliliği nitelikli işgücü ve teknolojiye olan ihtiyacı her geçen gün artırdığı, bu bağlamda özellikle gençlerin tarımda daha etkin ve verimli bir şekilde yer alması için ülkemiz topraklarında eğitime entegre olmuş, doğru bilgiyle buluşan ve dünya ile rekabet edebilen birey olmasını sağlamayı hedefleyip, “Gelecek Tarımda Tarımın Geleceği Gençlerde” yaklaşımıyla geleceği garanti altına almaya çalışmamız gerektiğini belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın ŞAHİN; “Tarımsal alanda gençlerimizi buluşturmak, buluştururken de nitelikli iş gücü olarak yetişmelerine katkı sağlamak üzere hazırlanan bul çalışmanın öncelikle ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim. Bu protokol Bakanlığımızın imkânlarının karşılıklı kullanımı, yararlandırılması ve desteğini içeriyor. Erzincan bölgesinde çok önemli bir tarım kenti. Hem gıda ve bitkisel üretimde hem de hayvancılık yönünden büyük ve önemli tesisleri, işletmeleri bünyesinde bulunduran bir şehir. Bu önemi vurgulamak, üretim yaparken çiftçilerimizin teknik kapasitesini güçlendirmek, tarımla ilgili okullarımızda okuyan öğrencilerimizin eğitimlerine imkânlarımız ölçüsünde Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak katkıda bulunmak amacıyla bu çalışmanın içerisinde yer alıyoruz. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle bu çalışmayla birlikte ilimizdeki vatandaşlarımızın, çiftçilerimizin bir yandan tarımsal alandaki eğitimlerinin artırılması sağlanırken bir yandan da bu anadaki yeniliklerle buluşmaları, yeni tarım teknolojilerini öğrenmeleri mümkün olacak. Aynı zamanda İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü, Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Türkiye’de tek olan Et Süt Kurumu Tavuk Kombinası gibi ilimizde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı 10 Kurum ve Kuruluşun çeşitli imkânlarını da okul öğrencilerimize sunacağız. Bu kurumlarımız gerek laboratuvar gerek diğer teknik donanımlarıyla öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlayacak. Böylece uygulamalı eğitimi olan okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin daha donanımlı bir şekilde sahaya gitmelerini sağlamış olacağız. Ayrıca bu işbirliği ile tarımsal üretime bu önemin verilmesiyle birlikte bu okullarımıza talepler de artacaktır. Daha nitelikli ve teknik eğitim alan insanımız ülke tarımına hizmet edecektir. Bildiğiniz gibi tarım, pandemiyle birlikte daha stratejik bir önemi sahip olmuştur. Bu çalışmanın her iki Bakanlığımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. İl Millî Eğitim müdürlüğümüzle sürekli iş birliği içindeyiz, bu çalışmalarımız artarak devam edecektir. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.