Uzi Müzikleri

Gündem24

“HALKA EN İYİ SAĞLIK HİZMETİNİ SUNACAĞIZ”

90 views
22 Haziran 2022 - 16:38
“HALKA EN İYİ SAĞLIK HİZMETİNİ SUNACAĞIZ”

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesinde halka en iyi sağlık hizmeti sunabilmek için yeni projeler hayata geçiriliyor. Fiziki alt yapı, sağlık personeli ve hekim kadrolarını geliştirmek için yapılan çalışmalar olumlu sonuç veriyor. Göreve yeni başlayan Başhekim Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız hastanedeki gelişmeleri ERT Şah Medya’ya değerlendirdi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesinde halka en iyi sağlık hizmeti sunabilmek için yeni projeler hayata geçiriliyor. Fiziki alt yapı, sağlık personeli, hekim kadroları ve bilimsel çalışmaları  geliştirmek için yapılan çalışmalar olumlu sonuç veriyor.

Göreve yeni başlayan Başhekim Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız’ı makamında ziyaret eden ERT Şah Medya Yönetim Kurulu Başkanı Birol Dağ ve Haber Müdürü Semih Peker görüş alışverişinde bulundu. Hastane Başhekimliği görevine atanan Doç. Dr. Kuyrukluyıldız, Erzincan halkına en iyi sağlık hizmeti sunacaklarını ifade ederek, önceki dönemlerde hastanenin gelişimine katkı sağlayan tüm yönetici, sağlık personeli ve çalışanlara teşekkür etti. Daha önce de hastanede Başhekimlik görevinde bulunan ve ardından EBYÜ Tıp Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevinde bulunan Kuyrukluyıldız yapacağı çalışmaları ve projelerini ERT Şah Meyda ile paylaştı.

Başhekim Kuyrukluyıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bayrağı tekrar devraldık

“14 Haziran 1978 Erzincan’da dünyaya geldim. İlk ve Orta öğrenimimi burada tamamladım. Tıp Fakültesini Akdeniz Üniversitesinde 2001 yılında bitirdim. Ardından 3 yıl Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Kavakyolu Sağlık Ocağı, 4 nolu Sağlık Ocağı ve İl Sağlık Müdürlüğünde çeşitli görevlerde bulundum. Pratisyen hekim olarak. 2004 yılında İstanbul Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesinde Anestezi ve Reanimasyon Asistanlığına başladım. 2008’de bu asistanlığım bitti. Yine mecburi hizmetimiz için memleketimize geri döndük. 2009 yılından itibaren de önce Anestezi Uzmanı olarak sonra Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktayım. Mengücek Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurucu yönetiminde de görev aldım. Hem Başhekim Yardımcılığım hem de Başhekimliğim var. Bundan sonraki süreçte Tıp Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevinde bulundum. Şu anda da bayrağı tekrar devraldık. Hastanemize tekrar Başhekim olarak atandım.

Hastanemiz EBYÜ işbirliğindebir hastane

2012 yılından itibaren sağlık hizmeti veren bir hastane ve o dönemden bu döneme kadar bu sistemin içinde emek vermiş, katkıda bulunmuş tüm yönetici arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü biz daha iyiyi hedefleyerek çalışıyoruz. Geçmiş yönetimdeki arkadaşlarımızda ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Bir bayrak yarışıdır. Bize bayrağı devrettiler. Biz de bu bayrağı daha yukarılara çekmeye çalışacağız. Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakanlığı ile Binali Yıldırım Üniversitesi işbirliğinde afiye bir hastane. Öğretim üyelerinin Tıp Fakültesinde kadrolarının olup hastanemizde görev yaptığı bir hastane. Hem öğretim üyelerimiz hem de Sağlık Bakanlığımızın uzmanları var. Yaklaşık 4 kampüste hizmet veriyoruz. Ana binamız herkesin bildiği gibi Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Yeni yapılan 2 yıl önce hizmete giren ek binalarımız var. Işıkpınar’da psikiyatri kliniğimiz var. Yine herkesin bildiği gibi dünya göz ve acil bölümünün olduğu daha doğrusu Göz Hastanesinin ve Acil Bölümünün olduğu merkezde bir yerleşkemiz var. Burada günde yaklaşık 3500-4000 Poliklinik hastası var. Yine 2 binamızda ameliyathanelerimiz var. İki binamızdaki ameliyathanelerimizde aktif olarak günde 70-80 civarında bir ameliyat sayımız var. Memleketimizin de dışında bölgeye de hitap eden bir sağlık hizmeti sunumumuz var.

Kısa, orta ve uzun vadede projelerimiz var tabii ki biz bu hizmeti nasıl ileri götürebilirizi şu an projelerini arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Malumunuz yeni bir İl Sağlık Müdürümüz var. Dr. Cihan Tekin beyefendi. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. 10 günlük çalışma dönemimizde hakikaten bizlerin işlerini kolaylaştırmak için hastanedeki sorunları ya da sorun oluşabilecek alanların önlemini alma konusunda kendisi bize büyük desteklerde bulunuyor. Kendisine teşekkür ediyorum bu yönde vermiş olduğu desteklerden ötürü. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Projelerimiz var. Hedeflerimiz var. Kısa vade, orta vade ve uzun vade. İnşallah bunları ilerleyen süreçte sizlerle tekrar paylaşacağız. Bizlerin esas amacı vatandaşlarımızın hemşerilerimizin bütün sağlık hizmetlerini bu kampüsün içinde alabilmeleri. Çünkü bu ileri dönemdeki sevkler, İl dışına çıkışlar hem maddi hem de manevi bir külfet getiriyor. Biz burada sağlık hizmetinin kalitesini arttırabilirsek, sağlık hizmetimizin çeşitliliğini arttırabilirsek, insanımızı hem maddi hem de manevi yönden bir takım kazançlar sağlamasına neden olacağız. Bizim de esas görevimiz o zaman yerine gelmiş olacak.

Üretilen bilimsel çalışmaların sağlık hizmetlerine yansımasını bekliyoruz

Hastanemizde bilimsel çalışmalar geçmişte de yapılıyordu. İleride bunların daha da farklı alanlarda özellikle Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile Tıp Fakülteleri ve özellikle Tıp Fakültesindeki hocalarımızla birlikte bilimsel ve teknolojik açıdan hastanemizi nasıl ileri götürürüzün projelerini oluşturacağız. Hem idari anlamda katkılarını isteyeceğiz arkadaşlarımıza. Zaten sağlık hizmetinde hocalarımız destek veriyor. Bugün bünyemizde yaklaşık 10’dan fazla Profesör var. 30’a yakın Doçent arkadaşımız var. Yine 120’ye yakın bir Doktor Öğretim Üyesi yardımcı Doçent dediğimiz hekim arkadaşlarımız var. Bunlar peyderpey kendi donanımlarını geliştirirken yapmış olduğu bilimsel çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan verileri de sağlık hizmetinde kullanabilmelerini amaçlıyoruz. Bilim üretmek tabii ki güzel. Üretilen biliminde sağlık hizmetlerine yansımasını bekliyoruz. İnşallah her kliniğimizle oturacağız, her hekimimizle oturacağız. Biz onlardan beklentilerimizin ne olduğunu ifade edeceğiz, onlar bizden neyi bekliyoruzu konuşacağız ve buradaki hizmet çeşitliliğini arttırmak konusunda bizim üzerimize düşen her ne varsa kendilerine sonsuz destek vereceğimizi ileteceğiz. Çünkü tekrar ediyorum. Burada bir gelişme olacaksa öncelikle hekimlerimizle birlikte olacak. Öncelikle bunu hemşire paydaşı var. Diğer sağlık çalışanları, temizlik hizmetleri paydaşları var. Hepsi bizim için ayrı ayrı önemli. Ama lokomotifi çeken hekimlerimiz. Hekimlerimizin burada hem şehrimizden memnun olmalarını hem de huzurlu bir çalışma ortamı bulmalarını ve bu ortamlarda görevlerini ifa ederlerken de hastalarımızın memnuniyetlerinin arttırmalarını amaçlıyoruz.

Yeterli sayıda hekimimiz var ama aktif çalışan hekim sayımızda sıkıntı var

Biz öncelikle bu göreve geldikten sonra bir fotoğraf çekelim istedik. Zaman zaman hastanemiz içinde gezilerimiz oluyor. Sadece mesai saatlerinde değil, mesai dışı saatlerde hem hastalarımızı dinliyoruz, hem de çalışan personellerimizi dinliyoruz. Onların önerilerini, onların zaman zaman eleştirilerine kulak vermemiz lazım. Çünkü sahada olan onlar. İlk etapta Acil Sağlık Hizmetleri ile ilgili bir takım düzenlemelerimiz olacak. Binada fiziksel olarak bir takım düzeltmeler planlıyoruz. İşleyiş olarak çünkü malumunuz 08.00-16.00 saatleri arasında mesaide hastanenin yüzde yüzü var ama 16.00’dan sabah saat 08.00’e kadar hastanemizin vitrininde Acil Servis var. Acil Servise gelen her hastamızın en iyi şekilde sağlık hizmeti alması lazım. Oradaki hekim sayımızda tabii ki bazen sıkıntılar oluyor. Bazen özellikle genç arkadaşlarımızın uzmanlık sınavını kazanıp ayrılmalarına mütemadiyen bir takım hekim açığı bulunuyor.  Sağ olsunlar gerek vekillerimiz, gerek Sayın Valimiz, gerek İl Başkanımız, Sağlık Müdürümüz bu hekim açığımızı kapatma yönünde her türlü desteği bize veriyorlar. Şu anda hekim açığı var diyemeyiz. Yeterli sayıda hekimimiz var. Fakat özel olarak baktığımızda bazı tekniklerde aktif çalışan hekim sayımızda sıkıntı var. Çocuk Hastalıkları bölümümüzde gelen şikâyetlerde randevu alamamamız konusunda serzenişlerde bulunuyordu. Bizim sisteme kayıtlı yaklaşık 8 hocamız var. 8 doktorumuz var doğrusu. Bunların 4 tanesi annelik izninde süt izninde. Aktif olamadıkları için biraz problem yaşıyoruz. Arkadaşların özel sebeplerinden dolayı hizmet alamıyoruz. Bunun dışında yan dallarımızla ilgili bir takım sıkıntılarımız var. Onları zaten gerekli mercilere ilettik. İnşallah onlardan bugünlerde güzel haberler bekliyoruz. Çünkü bir mecburi hizmet ataması var. İnşallah orada yeni kadrolarımızı açıp orada sistemi kurmayı planlıyoruz.

Yatak olmadığı için başka hastanelere gitmesi gereken hastamız yok

Hastanemizde 510 yatak sayımız var. Öncesinde eski devlet hastanesi yıkımı aşamasında biz de çok istemedik ama Işıkpınar yerleşkesinde askeri hastane ve bazı birimlerini taşımak zorunda kaldık. Ek binamızın yapılması bu birimlerin yeniden geri getirilmesinde hem de pandemi dönemindeki ihtiyacın karşılanmasında bizim için büyük bir şans oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şu an için yatak doluluk oranlarımız %60’larda. Erzincan’ımızda yatak olmadığı için başka hastanelere gitmesi gereken hastamız yok. Bölüm anlamında doluluklar oluyor. Mesela hastanemizde bütün klinikler aktif. Bazı cerrahi klinikler daha aktif olduğu için onların dolulukları daha yüksek oluyor. Ama diğer kliniklerdeki boş yatakları da kullanabiliyoruz. Bu açıdan hekimler elimizi çok rahatlattı. İnşallah bunun daha performanslı ve daha kapasiteli çalışması için bir takım planlamalar yapacağız. Şu an için bizim için bir fırsat oldu diyebiliriz.

Kapımız bütün insanımıza açık

Son olarak şunu söylemek isterim ki; ben ve ekibim elimizden gelen her şeyi belki de daha fazlasını tüm samimiyetimizle ortaya koyup sağlık hizmetini çeşitlendirmek ve hastalarımızın en layık olduğu sağlık hizmetini alması hususunda çok amatörce can kıraç bir şekilde çalışacağız. Ama sadece bizim çalışmamız yeterli olmaz. Çünkü yaklaşık 5 bin kişinin girip çıktığı binalar bunlar. Bu konuda herkes kendi evindeymiş gibi gereken dikkati gösterirse, gerekli itinayı gösterirse, olabilir zaman zaman aksamalar olabilir. Bizim kapımız tüm insanımıza açık. Öncelikle çözüm hedefli çalışıyoruz. Çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu konuda bizim de göremediğimiz şeyler olabilir. Bilmediğimiz şeyler olabilir. Fark etmediğimiz şeyler olabilir. Bizim kapımız bütün insanımıza, bütün hemşerilerimize açık. Gerekli önlemleri alıp çözüm üretmek bizim görevimiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.