Uzi Müzikleri

Gündem24

İSTİHDAM HAFTASI KUTLANIYOR

58 views
25 Mayıs 2022 - 9:47
İSTİHDAM HAFTASI KUTLANIYOR

Ekonomideki belli bir dönemde emek, sermaye, doğal kaynaklar ve girişimci vb. tüm üretim faktörlerinin var olan teknolojik düzeye göre ne ölçüde kullanıldığının tespiti, işsizlik sorunlarına ne tür çareler aranacağı, işverenlerin hangi sıkıntılarla baş başa kaldığının belirlenmesi ve çözümü gibi ekonomiyi ilgilendiren birçok konunun konuşulduğu ve 20-26 Mayıs tarihleri arasında kutlanan İstihdam Haftası toplumun birçok farklı kesimine hitap ediyor.

Ekonomideki belli bir dönemde emek, sermaye, doğal kaynaklar ve girişimci vb. tüm üretim faktörlerinin var olan teknolojik düzeye göre ne ölçüde kullanıldığının tespiti, işsizlik sorunlarına ne tür çareler aranacağı, işverenlerin hangi sıkıntılarla baş başa kaldığının belirlenmesi ve çözümü gibi ekonomiyi ilgilendiren birçok konunun konuşulduğu ve 20-26 Mayıs tarihleri arasında kutlanan İstihdam Haftası toplumun birçok farklı kesimine hitap ediyor. Dünyada ve Türkiye’de farklı meslek kollarında verimli istihdamın sağlanması, insana yakışır yaşam koşullarına ulaşılması, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması ve insanların kişisel tatmine ulaşmaları amacıyla bir  çok çalışma yürütülüyor. İstihdamın temel amacı insanlara, özgür, eşit, güvenli ve saygınlı bir iş ortamında bulunmalarını sağlamak. Bu nedenle sosyal tarafları oluşturan işçi ve işveren kesimleri hükümetleriyle sürekli temaslarını koruyarak geliştirmek, işgücü piyasası ve eğitim politikaları gibi alanlarda yeni ve yenilikçi politikalar geliştirmek gerekiyor.

Ancak küreselleşmenin sosyal maliyeti konusunda yaşanan bir takım endişeler, makro ekonomik politikaların uluslar arası planda daha iyi eşgüdüme kavuşturulması, böylece küreselleşmenin zararlı sonuçlarının önlenmesi gereksinimini artırmaktadır. Bu nedenle araştırma, çözümleme ve danışmanlık gibi katkılarla bu sorunun çözümüne yönelik faaliyetler geliştirilmektedir.

İstihdam alanındaki hedefler ise şu şekilde ifade ediliyor;

“Sosyal taraflara gerekli donanımı sağlayarak onların ekonomi ve işgücü piyasasındaki gelişmeleri çözümlemelerine, küresel ve bölgesel düzeylerde etkili istihdam politikaları ve programları geliştirmelerine yardımcı olmak;

Küçük işletmeciliğin özendirilmesi yoluyla istihdama katkıda bulunmak;

Kadınlara daha geniş ve daha iyi iş imkânları bulmalarında yardımcı olmak;

Enformel sektördeki etkinlikleri iyileştirecek politika ve programları etkili biçimde uygulamak;

Merkezi planlamadan piyasa ekonomisine geçiş sürecine, özellikle istihdam, işgücü piyasası ve insan kaynakları politikaları alanında danışmanlık yoluyla katkıda bulunmak;

Genç işçiler, engelliler, göçmenler ve yerli halklar gibi kesimlerin insana yakışır işler bulmalarını sağlayacak programları benimsemek ya da güçlendirmek.

Küçük ölçekli işletmelere önem verilmesi istihdam yaratma yaklaşımının ana öğesi olduğu gibi bunun da önemli bir yönünü işletmelerin yeniden yapılandırılması oluşturmaktadır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.