DOLAR 32,5699 % 0.16
EURO 34,8706 % 0.58
GRAM ALTIN 2.431,54 % -0,05
ÇEYREK A. 3.975,57 % -0,05
BITCOIN 66.432,00 0.667
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 23°
Google News

Koronavirüs (Kovid-19) Salgını İle Mücadele Kapsamında İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce Alınan Kararlar

Son Güncelleme :

06 Nisan 2020 - 10:16

/ 610 views kez okundu.
reklam
Koronavirüs (Kovid-19) Salgını İle Mücadele Kapsamında İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce Alınan Kararlar
reklam
Erzincan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine istinaden Erzincan Valisi  Ali Arslantaş’ın başkanlığında 05.04.2020 tarihinde Erzincan’da, Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak önlemler ile ilgili gündemi görüşmek üzere toplanmıştır.
Bu kapsamda yapılan toplantıda koronavirüsle mücadele kapsamında bugüne kadar alınan kararlara ek olarak;
1-    03.04.2020 tarih ve 04-03 sayılı kararımızla 01.01.2000 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları sınırlandırılmıştır.
Bununla beraber uygulamada getirilen kısıtlama nedeni ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın çalıştığı başta huzurevleri ve bakımevlerinde yürütülen hizmetler olmak üzere kamu ve özel sektör hizmetlerinde sürekliliğinin sağlanmasında ciddi sıkıntılar oluşmasını engellemek ve konunun önemi nedeni ile 05.04.2020 Pazar günü saat 06:00’dan itibaren huzurevi ve bakımevlerinde 20 yaş altı hastabakıcı ve sağlık personellerinin sokağa çıkma sınırlamalarından istisna tutularak çalışmalarına devam etmelerine karar verilmiştir.
2-    Öte yandan 01.01.2000 sonrasında doğanların sokağa çıkmalarını geçici olarak yasaklayan düzenlemenin kapsamı konusunda uygulamada bazı tereddütler yaşandığı görülmektedir. Bu tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesis edilmesi amacıyla aşağıda belirtilenlerin kapsam dışı tutulmaları gerektiği değerlendirilmiştir.
Buna göre doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;
Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,
Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,
Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacaktır.
Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacaktır.
Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorundadırlar.
3-    Salgın ile mücadele kapsamında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak İline kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışlar sınırlandırılmış olup özel durumlarda ve istisnalarda seyahat izin belgesi düzenlenmesi zorunludur.
İlimiz genelinde, Giriş/çıkışlarına kısıtlama/yasaklama getirilen illere düzenlenecek Seyahat İzin Belgelerinde uygulama birliği sağlamak amacıyla;
Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,
Ölüm nedeni Kovit 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),
Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan,
Kişilerin, yukarıda belirtilen durumlarının varlığı halinde “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebilecektir.
4-    05.04.2020 Pazar gününden itibaren Ülkemiz genelinde,
Saat 12:30 itibariyle alo 199 ve e-başvuru’da 50 ilin kendi arasındaki otobüs seferlerine ve 65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşların seyahatine ilişkin başvurular sistem üzerinden alınmaya başlanacaktır.
Saat 17:30 itibariyle 30 büyükşehir ve Zonguldak ili 03.04.2020 tarihli ve 153 sayılı genelge kapsamında özel/şahsi araçla seyahat etmelerine ilişkin başvurular alo 199 üzerinden alınmaya başlanacaktır.
Saat 18:45 itibariyle 30 büyükşehir ve Zonguldak ili 03.04.2020 tarihli ve 153 sayılı genelge kapsamında özel/şahsi araçla seyahat etmelerine ilişkin başvurular e-başvuru üzerinden alınmaya başlanacaktır.
Tüm Türkiye havayolu ile 30 büyükşehir ve Zonguldak’a otobüsle seyahat izin belgesi başvurularının alımı durdurulmuştur.
Büyükşehirlere gelen talepler ilçe düzeyinde değerlendirilmektedir. Zonguldak il merkezinde talep alınmaya devam etmektedir.
03.04.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında bulunan 31 il için bir önceki genelgede belirtilen seyahat sebebi kısmını belirterek Kişiye Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi başvuruları alınmaya başlanacaktır. Ek olarak “65 yaş üstü ve 20 yaş altı için” 81 İl için bir önceki genelgede belirtilen seyahat sebebi kısmını belirterek Kişiye Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi başvuruları alınmaya başlanacaktır.
5- Bu kapsamda Seyahat İzin Belgesi taleplerinin alınması için;
İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,
İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,
Seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru usulleri ve aşağıdaki kararlar geçerli olacaktır.
Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir.
Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır.
Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için sıralı/sorumlu amirlerce, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacaktır.
Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir.
Giriş – çıkışı kısıtlanan illerimize 5 gün önce gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi taleplerini 05.04.2020 (Pazar) sabah 08.00’den 09.04.2020 (perşembe) sabah 08;00’e kadar yapılabilecektir.
Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri; kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları içinde geçerli olacaktır.
Yukarıda belirtilen tedbirlerin kesintisiz uygulanabilmesi için hafta sonu dahil olmak üzere başta çalışma koşulları, yeri, personel görevlendirilmesi olmak üzere gerekli planlama yapılacak ve uygulama da herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecektir.
Alınan tedbirlerin il ve ilçelerde uygulanmasının takibi, ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesisi amacıyla İçişleri Bakanlığı Merkezinde kesintisiz şekilde görev yapacak olan Güvenlik ve Acil Durum Merkezi (GAMER) bünyesinde Seyahat İzin Kurulları Takip ve Koordinasyon Birimi oluşturulmuştur.
Haber: Haber Merkezi
reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.