DOLAR 32,8812 % 0.21
EURO 35,2167 % 0.01
GRAM ALTIN 2.491,86 % 0,08
ÇEYREK A. 4.074,19 % 0,08
BITCOIN 64.726,01 -1.77
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Mevlid-i Nebi Haftası “Peygamberimiz ve Aile” temasıyla başlıyor

Son Güncelleme :

07 Kasım 2019 - 11:41

/ 618 views kez okundu.
reklam
Mevlid-i Nebi Haftası “Peygamberimiz ve Aile” temasıyla başlıyor
reklam

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid Kandili münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin , Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle ailede yaşanan olumsuzluklardaki etkiye değinerek, hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında da bilgi verdi.

Makamında gazetecilere açıklama yapan Çetin şunları kaydetti; “ Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl 08-16 Kasım 2019tarihleri arasını Mevlid-i Nebi Haftası olarak belirlemiştir. Efendimiz (s.a.v.), Mevlid-i Nebi haftalarında olduğu gibi, tüm zamanlarımızda da hayatı boyunca anılmaya ve anlaşılmaya çalışılacaktır. Bugün Müslümanlara düşen görev Hz. Peygamber’i tanımak, anlamak, hayatı O’nunla anlamlandırmaktır. Müslümanlar hayatlarını, O’nun (s.a.v) hayat anlayışınagüçleri nipetinde benzetmeye çalışmalıdırlar. Bu da O’nun yaşadığı insanî ve İslamî hayatı tanımayı gerektirir. O’nun hayatını, sünnet-i seniyyesi aracılığı ile öğrenebiliriz. Hayatının her alanında bizlere örnek olan Peygamberimiz (s.a.s) İslam ailesinin örneğini oluşturma, genç nesilleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda en güzel rehberimizdir.
Yüce Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kurumdur. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır. Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.
Bilinmelidir ki; aile insana sunulan en değerli hazinedir. İnsanı dünyanın en kıymetli varlığı olarak yaratan Rabbi, eşini de yanı başına vermiş ve böylece ona inişli-çıkışlı dünya hayatında kendisini güvende hissedeceği huzurlu bir ortambahşetmiştir. Bu güzel ortamın, bozulmadan sevgi, saygı ve mutlulukla devam edebilmesi, hem insanın arzusu, hem de Cenâb-ı Hakk’ın (C.C.) muradıdır. Bu yuvada bir araya getirdiği anne, baba ve çocuğa ayrı ayrı kıymet yükleyen Rabbimiz, onları birbirine emanet etmiştir.
Dinimizin aileye bakışını ve ona yüklediği değeri bilmek, aileyi ayakta tutan temel ahlâkî değerleri kavramak, aile hayatımızı yeniden gözden geçirip düzenlememize yardımcı olacak, yeni bir aile kuracak, onlara ufuk açacaktır.
Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Kitle iletişim araçlarının gelişimi değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bu bağlamda Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla bugünün ailelerine yol gösterecek bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır.
Başkanlığımız, öteden beri özelde milletimiz, genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu bağlamda 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası teması “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir ve bu tema çerçevesinde ülke genelinde Hz. Peygamber ve Aile anlayışı çeşitli sempozyum, panel, söyleşi, konferans gibi etkinliklerle işlenecektir.
Mevlid-i Nebî Haftası, 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımızın tamamen kendi inisiyatifiyle ve Türkiye’deki ilâhiyât birikimiyle istişâre ederek planladığı ve uygulamaya koyduğu bir haftadır. Bu hafta, kanunların verdiği yetki ile ortaya çıkmış, 30 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş, “Hz. Peygamber’i Anmaktan Anlamaya”düsturuyla gelişmiş, Peygamberimiz (s.a.v.)’in örnekliğini ve rehberliğini toplumun her kesimine ve gönül coğrafyamıza anlatmayı, günümüz problemlerine nebevî referanslarla çözüm üretmeyi amaçlayan milletimizin yakın tarihinde yer edinmiş bir haftadır. Öte yandan söz konusu haftamız, dînî/taabbudî değil; ilmi, irfânî ve kültürel bir haftadır.
Mevlid-i Nebî Haftamız etkinlikleri kapsamında, İslâmın rahmet yüklü mesajlarının ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in 14 asırdır süregelen eşşiz örnekliğinin ve önderliğinin toplumumuzun tüm kesimlerine ulaştırılmasını gaye edinmiş olarak bu yolda çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid-i Nebi Haftanızı tebrik ediyor, haftanın ilimize, ülkemize ve âlem-i İslam’a hayır ve bereketler getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz ediyorum” dedi.

Haber: Eren BAYRAK

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.