DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
GRAM ALTIN 2.500,70 % 1,40
ÇEYREK A. 4.088,64 % 1,40
BITCOIN 66.955,63 -0.105
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (S.A.V) EFENDİMİZİN KUTLU DOĞUM GÜNÜNE ULAŞMANIN MANEVİYATI İÇERİSİNDEYİZ

Son Güncelleme :

19 Nisan 2024 - 13:07

/ 107 views kez okundu.
reklam
PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED (S.A.V) EFENDİMİZİN KUTLU DOĞUM GÜNÜNE ULAŞMANIN MANEVİYATI İÇERİSİNDEYİZ
reklam

Yüzyıllardır kadim medeniyetleri Allah’ın varlığı ve birliğinin gücüyle bir araya getiren, inancın tüm üstün güzelliklerini mazlum insanlara yaşatan Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizin kutlu doğum gününe ulaşmanın maneviyatı içerisindeyiz. Milattan sonra 571 yılında 12 Rebiülevvel 20 Nisan Pazartesi gecesinde doğduğu bilinen Peygamber Efendimiz hayrı, bereketi ve güzelliği ile tüm insanlığı aydınlatıyor.

Yüzyıllardır kadim medeniyetleri Allah’ın varlığı ve birliğinin gücüyle bir araya getiren, inancın tüm üstün güzelliklerini mazlum insanlara yaşatan Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizin kutlu doğum gününe ulaşmanın maneviyatı içerisindeyiz. Milattan sonra 571 yılında 12 Rebiülevvel 20 Nisan Pazartesi gecesinde doğduğu bilinen Peygamber Efendimiz hayrı, bereketi ve güzelliği ile tüm insanlığı aydınlatıyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) 571 yılında Mekke’de doğdu. Doğmadan önce babası Abdullah’ı; 6 yaşındayken annesi Âmine’yi kaybetti. Sonra dedesi Abdulmuttalib’in himayesine girdi. Dedesinin vefatından sonra amcası Ebû Talib’in yanında yetişti. Küçük yaşlardan itibaren ticarete atıldı. Mekke’de yaşayan ve puta tapan insanlara karşı çıktı.

Peygamber olmadan önce insanlar arasında güzel ahlakı, dürüstlüğü, adâleti ile tanınarak “el-Emîn: En emniyetli kişi” sıfatını aldı. 25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlendi. Hz. Hatice’den Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma adında 6 çocuğu oldu. Kasım ve Abdullah küçük yaştayken vefat etti.

Ara sıra yanına azığını alarak Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’nda inzivaya çekilirdi. 610 senesinde Ramazan ayının 17. günü (İbn-i Sa’d, I, 194.) diğer rivayete göre 27. günü (Kurtubî, XVI, 124) Hira Mağrası’da vahiy meleği Cebrail (a.s.) geldi ve ona ilk vahiy “oku” emrini verdi. Böylece Hz. Muhammed‘e (s.a.v.) 40 yaşında peygamberlik verilmiş oldu.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, tebliğe en yakınlarından başladı. O’na ilk eşi Hz. Hatice sonra kızları iman etti. Ardından Hz. Ali daha sonra Zeyd bin Harise ve Hz. Ebubekir iman etti. İnsanlar arasındaki eşitsizliği gideren, adaleti gözeten İslam dini daha çok fakir insanlar ve köleler arasında kabul gördü. Müslümanların sayısını günden güne arttı. İlk Müslümanlar Mekkeli putperestlerin hakâret, alay, eziyet, işkence ve boykot gibi kötü tavır ve davranışlarına mâruz kaldı. Müslümanlar Mekke’de oturamayacak hâle geldikleri zaman Allah’ın izniyle Peygamber (s.a.v.) Efendimiz ve ashabı 622 senesinde Mekke’den Medine’ye hicret etti. Hz. Ebubekir, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in yol arkadaşı oldu.

Medineli Müslümanlar (Ensar) Mekkeli muhacirleri çok iyi karşıladılar. Ensar ile muhacirler kardeş ilan edildi. Böylece Medine İslam Devleti kuruldu. İslam Devleti’nin kurulmasıyla müşrikler Müslümanlara saldırmaya başladı. 624 yılında müşriklerle yapılan ilk savaş olan Bedir Savaşı’nı Müslümanlar kazandı.

Mekkeli müşrikler Bedir Savaşı’nın intikamını almak için Medine üzerine yürüdüler. 625 yılında yapılan Uhud Savaşı’nda Peygamberimizin (s.a.v.) görevlendirdiği okçuların yerini terk etmesiyle Hz. Hamza ile birlikte 70 sahabe şehit oldu.

İki taraf birbirine üstünlük kuramadığı için Mekkeli müşrikler büyük bir güç toplayarak tekrar Medine üzerine yürüdüler. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bunu haber alınca Selman-ı Farisi’nin tavsiyesi ile Medine’nin etrafına hendekler kazdırdı. 627 yılında yapılan Hendek Savaşı’nda müşrikler kayıplar vererek çekildiler.

628 yılında Müslümanlar hacca gitmeye karar verdiler. Bundan tedirgin olan Mekkeliler Müslümanlara izin vermek istemediler. 628 yılında imzalanan Hudeybiye Anlaşması ile Mekkeli müşrikler Müslümanların varlığını resmen tanıdı.

628 yılında Müslümanlar Hayber’i fethetti. Hayber’in fethi ile Şam ticaret yolu Müslümanların eline geçti. Müslümanlar, Bizans ile ilk kez 629 yılında Mute’de savaştılar. 630 yılında Mekke’nin fethi gerçekleşti. Mekke’nin fethinden sonra Arap yarımadası hızlı bir şekilde Müslümanların kontrolü altına girdi. Müslümanlar ve putperest Arap kabileleri arasında 630 yılında gerçekleşen Huneyn Savaşı’nı Müslümanlar kazandı.

Hz Muhammed’in (s.a.v.) son seferi ise 630 yılında Tebük’e oldu. Hz. Muhammed (s.a.v.) son kez Müslümanlarla beraber 632 yılında hacca gitti ve buna Veda Haccı adı verildi. Peygamberimiz (s.a.v.), bu hacdaki Veda Hutbesi’nde 100 bin Müslümana hitap etti. Hz. Muhammed (s.a.v.) 632 yılında Medine’de vefat etti. Peygamberimizin (s.a.v.) kabri Medine’de Ravza-ı Mutahhara’da bulunmaktadır.

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.