Uzi Müzikleri

Gündem24

TSO’DAN ÜYE BULUŞMALARI TOPLANTISI

TSO’DAN ÜYE BULUŞMALARI TOPLANTISI
212 views
09 Ekim 2021 - 10:36

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından üye buluşmaları toplantısı düzenlendi. Programa AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte oda üyeleri katıldı. Toplantıda Erzincan TSO’nun faaliyetleri hakkında bilgi verilirken, yapılan konuşmalarda iş dünyasının pandemi sürecindeki sorunları dile getirildi.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından üye buluşmaları toplantısı düzenlendi.  Yoğun katılımın sağlandığı programa AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, siyasi parti il başkanları, STK temsilcileri, iş insanları ve oda üyeleri katıldı.

Program Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının faaliyetlerini içeren sinevizyon gösterimi ile başladı.

Programda bir konuşma yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, odanın yaptığı faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Başkan Tanaoğlu yaptığı konuşmada ; “ Göreve başladığımız 2018 yılından beri şehrimizin kimliğini kaybetmeden gelişmesi ve katma değeri yüksek ürünler üretmesi için özverili bir şekilde çalışıyoruz. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de salgınla mücadele ediyor. Bu zorlu süreçte devletimizin desteği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin gayretleriyle salgının yaralarını sarmaya başladık. Şehrimizin güçlü bir ekonomiye ulaşması için bizler de dün olduğu gibi bugün de tüm üyelerimizle çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Bizler ticaretin nabzını tutan en önemli sivil toplum kuruluşuyuz. Odamızın imkânlarını en etkili ve en gerekli yerlerde kullanarak üyelerimize yani sizlere daha iyi hizmet sunmayı hedefliyoruz. Ne yazık ki geçmiş iki yılımızı salgınla geçirdik ve hepimiz çok etkilendik. Bu süreçte bizler hem üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile hem de ilgili Bakanlıklarımızla sürekli irtibat halindeydik. Sağ olsun TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, kendilerine götürdüğümüz her sorunu ilgili yerlere iletme ve çözme konusunda çok hızlı ve gayretli davrandılar.

Salgının başında bizlere ilettiğiniz pek çok konu, kısa zamanda çözüme kavuştu. Kısa çalışma ödeneği, yapılandırmalar, sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması, beyannamelerin verilme ve ödeme günlerinin ertelenmesi, Oda aidatlarımızın gecikme zammı olmaksınız ertelenmesi, çek, senet, kredi kartı borçlarının sicile işlenmemesi, kredilerde kolaylık sağlanması ve yeni krediler gibi pek çok konu çözüme kavuştu. Desteklerinden ötürü, Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.

Devletin maddi imkânlarını insana ve onun değerlerinin emrine vermesi, geleceğin Türkiye’sinin gerçekçi ve umutlu bir temele oturacağının göstergesidir. Devletimizin, Erzincan insanının yaşamına ve değerlerine sunduğu bu katkıyı Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak verimli ve etkili kullanmak için bizlere önemli görevler düşüyor. Üyelerimizin sorunlarına çözüm üretmek, karşılaştıkları problemleri çözmek ve daha çok üretmelerine destek olmak noktasında büyük mesafeler kat ettik. Bizler biliyoruz ki yerinde kalkınma hamlesi olmadan, kalkınmayı ve ekonomik refahı genele yaymadan toplumsal huzuru sağlayamayız.

Bu nedenle şehrimizin potansiyeliyle orantılı üretim politikalarımız ve projelerimiz amacına ulaşana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu çalışmalarımızda işlerimizi kolaylaştıran, Valiliğimizin imkanlarını üyelerimizin hizmetine sunan, bizlerle sürekli diyalog halinde olup şehrimizin ekonomik alanda kalkınmasına destek sunan değerli Valimize teşekkür ediyorum.

Erzincan, gerek tarımsal üretim, gerek sanayi, gerekse yeterli ve güvenilir gıdaya erişim noktasında ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir. Bu bağlamda, Gıda, tarım ve hayvancılıkta devletimizin vizyonuyla örtüşen projeler ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Müteşebbis heyetinde olduğumuz Besi OSB projesinin de kısa zamanda inşaatına başlanacak. Süt İşleme Tesisi ve Düve Çiftliği projesi başta olmak üzere birçok projeyi tamamladık. Bu güzel projelerin şehrimize kazandırılmasında Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile Sayın Vekillerimiz Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın, Bakanlıklarla yaptıkları görüşmeler ve projeleri yakinen takip etmeleri, kısa süre içinde tesislerimizin tamamlanmasında etkili oldu.

Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Şehrimize uzun yıllar hizmet etmiş çok değerli Sabahattin Karakelle vekilimize de teşekkür etmek istiyorum. Kendileri hem vekilliği döneminde hem sonrasında desteğini bizden hiç esirgemedi.

Yenilikçi, kültüre duyarlı ve katma değeri yüksek bir şehir olma düşüncesiyle şehrimizi, özellikle son yıllarda bölgemizin gıda ve tarım sektöründe potansiyelini ortaya çıkaracak tesislere kavuşturduk. OSB’de biz göreve gelmeden önce 1100 vatandaşımız çalışıyordu. Bizim dönemimizde bu sayı 2210’a ulaştı. İki katına ulaşan istihdam sayısını daha da artırmak için yeni iş alanları açma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Organize Sanayi Bölgemizde hizmete giren ana okulu ve kreş projemiz ise Sayın Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla Anagold Madencilik firmasına yaptırılmış olup, proje yürütücülüğünü Odamız yapmıştır.

Şehrimizin marka ürünlerini artırmak ve tarihi İpekyolu güzergahında bulunan ilimizin bölgedeki gücünü artırmak için var olan potansiyelimizi kullanmaya devam edeceğiz. Bu itibarla daha çok üreteceğiz, şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına her birimiz katkıda bulunacağız.

Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi: “Dev gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışacağız.“ Gelecek nesillerimize daha güzel bir şehir, daha müreffeh bir ülke bırakmak için yılmadan, yeise kapılmadan  hizmet koşumuzu sürdüreceğiz.

Salgının olumsuz etkilerine rağmen, Odamızın faaliyetleri hızlı bir şekilde devam etti ve pek çok projenin hayata geçirilmesine katkı sağladık. Öncelikle göreve geldiğimiz 2018 yılındaki ilk faaliyetimiz, üyelerimize daha hızlı hizmet vermek adına, gelişen teknolojiye ayak uydurarak online belge alt yapımızı oluşturmak oldu. Akabinde online ödeme ve vatsap danışma hattı kurmamız da özellikle salgın döneminde üyelerimizin işlerini oldukça kolaylaştırdı.

Pandemi dolayısıyla piyasayı rahatlatmak adına nefes kredisi adı altında üyelerimize düşük oranlı kredi kullandırdık. Nefes kredisinde kaynaklarımızın yüzde 25 ini yatırmamız yeterliyken biz yüzde 95 ini yatırarak piyasaya toplamda 30 milyonluk para sürmüş olduk.

Odamızın en önemli hedeflerinden biri de, coğrafi işaret tescili Odamıza ait olan Erzincan Tulum Peyniri’nde, gerçek ürün ile taklit ürünü ayırt etmek için amblem kullanımına ağırlık vermektir. Böylece ürünümüzün marka değeri daha da artacak, hem üretici hem tüketici korunacaktır. Ayrıca ilimizde coğrafi işaret tescili alan ilk kurum olma özelliğimiz nedeniyle, ilimiz genelinde coğrafi işareti alınan ve alınacak olan diğer yöresel ürünlerimizin faaliyetlerini yürüten pek çok kuruma danışmanlık anlamında katkı sağlamaktayız. Marka tescili konusunda da, ilimizin katma değerini düşünerek üyemiz olan olmayan, marka tescili yaptırmak isteyen kişi veya firmalara danışmanlık desteği vermekteyiz.

Şehrimizin sadece ekonomik anlamda değil kültürel, sosyal alanda da gelişmesi için çalışıyoruz. Ahilik geleneğini ilimizde sürdürmek, ihtiyacı olan kardeşlerimize yardım elini uzatmak mesuliyetinde ve bilincindeyiz. Bu bilinçle ülkemizin, gerek kovid 19 salgını gerekse yaşanan doğal afetlerle geçtiği dönemlerde yardım kampanyaları düzenleyip ülkemizin dört bir köşesinde afetzedelerin yardımına koştuk. Valiliğimiz ve TOBB öncülüğünde düzenlenen tüm yardım kampanyalarına destek sunduk.

Bunlarla beraber, Bizler eğitimin ekonominin gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri olduğunun bilincindeyiz. Bu itibarla şehrimize üç yeni okul kazandırdık. Okullarımızın inşa sürecinde Sayın Belediye Başkanımızın çok büyük desteğini gördük. Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun’a huzurlarınızda teşekkürler ediyorum.

Tabii burada sizlere yaptığımız ve yapacağımız projelerden bahsettim. Bunun yanı sıra çok isteyip de yapamadığımız projelerden de bahsetmek istiyorum;

Çok ortaklı bir şirket kurup Aşkale Çimento gibi ülkemizin sayılı şirketlerinden birini kurmak istiyorduk. Otuz kişilik bir şirket kurduk fakat çeşitli sebeplerden ötürü icraata geçiremedik. Sayın Başbakanımızın destekleriyle bu hayalimizi gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum.

Yine Erzincan Şeker Fabrikası ihalesine girmek için Ticaret ve Sanayi Odası olarak dosya hazırladık ama Erzurum’la birlikte ihaleye çıktığı için cesaret edemedik.

Kısacası şehrimizde yaptıklarımız yanında yapacağımız çok şeyin olduğunun farkındayız. Bunun için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde bir sinerji oluşturup şehrimizin potansiyelini en iyi şekilde kullanabiliriz. Bunun için de başta Başbakanımız olmak üzere vekillerimiz sivil toplum kuruluşlarıyla el ele omuz omuza verip şehrimizin ihyası için çalışmalıyız.”dedi.

Daha sonhra kürsüye gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise pandemi sürecinin iş dünyasını olumsuz etkilediğini ifade ederek ekonominin canlanmaya başladığını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu; Pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla yeni bir sürecin başladığını ve ekonominin canlanmaya başladığını vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sanayi, pandemi öncesini yakaladı çok şükür. Hatta çalıştıracak eleman bulamıyoruz şikayetleri gelmeye başladı. İhracatımız yılsonu itibariyle 220 milyar dolar olacak inşallah. Hizmet sektörleri yeterli desteği alamadığı için henüz tam olarak toparlama sağlanabilmiş değil. Ticaret ve turizm yeni yeni toparlanıyor. Tarım ve hayvancılıkta, yakıt, gübre, yem vb. girdi maliyetlerindeki yüksek artışlar sıkıntıya yol açıyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminin; gıda, tarım ve hayvancılığın nasıl stratejik bir sektör olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek, sektör temsilcilerinden gıda, tarım ve hayvancılık işini asla ihmal etmemelerini talep etti.

Pandemi sürecinde TOBB olarak iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlendiklerini sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu, sahadaki sıkıntıları, en hızlı şekilde kamu idaresine iletmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise, Pandemi  nedeniyle zor bir süreçten geçildiğini ifade ederek tüm çevrelere mesajlar verdi. Yıldırım konuşmasında ; “kapanması sona erdikten sonra her şey toparlanıyor, ancak eski güzel günlere gelmesi için daha çok zamana ihtiyacımız var. Gerçekçi olalım. Pandemiden önceki günlere yarın geleceğiz, 3 ay sonra geleceğiz diyenler varsa bunlara itibar etmeyin. Bakın ne oldu bizim ihracatımız niye artıyor, pandemide bütün ülkeler küçülürken biz en zor şartlarda 1.8 nasıl büyüdük?.

Bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 22 büyüme ile dünyanın ikinci ülkesi nasıl olduk. Bunları düşünmemiz lazım, yeter mi? yetmez. Çünkü hasar büyük bunun için zamana ihtiyacımız var boş durmuyoruz, en az iki sefer çeşitli toplumsal kesimlerin özellikle iş alemini sorunlarını çözecek, işlerini kolaylaştıracak yüklerini hafiflettirecek kararalar aldık.

Bu kriz dünyanın krizi, enflasyon ile ilgili sıkıntımız var, faizlerini ilgili sıkıntımız var. Özellikle gıda başta olmak üzere fiyatlarla ilgili sıkıntımız var, dolar kuru ile ilgili sıkıntımız var veya yabancı paralarda ilgili sıkıntımız var, bunların farkındayız. Ama şunu unutmayalım normal şartlardan geçmiyoruz. Başka ülkelerde buna benzer sıkıntılar, bizim en az 2 katımız 3 katımız. Bunu şunun için söylemiyorum yani orada var bizde de var ne yapalım öyle deme lüksümüz yok. Biz milletimizden mesulüz, milletimizin sorunlarını çözmeye memuruz. 20 yıldır hep bunu yaptık, sorunları torunlara bırakmadık. Sorunların üstüne, üstüne gittik ve çözdük.

Program sonunda tso Başkanı Ahmet Tanoğlu Binali Yıldırım ve Rifat Hisarcıklıoğlu’na kendi fotoğraflarının  çizili olduğu bakır portre hediye etti.  Şehit Aileleri Derneği Başkanı Abdulkadir Zengin tarafından hizmetlerinden dolayı Son Başbakan Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Plaket verildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

replica watches

escort in dubainutten in spandauhd pornseks hikayelerisex hikayeleriporn izlebit lymarmaris escort