Gündem24

ULUSLARARASI İŞİTME ENGELLİLER HAFTASI

ULUSLARARASI İŞİTME ENGELLİLER HAFTASI
567 views
24 Eylül 2020 - 17:05

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Uluslararası İşitme Engelliler Haftası nedeniyle farkındalık çalışması yapıyor. Hazırlanan afişlerle özellikle çocuklara yönelik işitme kaybı konusunda uyarıda bulunuluyor.

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü 21- 27 Eylül tarihleri arası  Uluslararası İşitme Engelliler Haftası nedeniyle farkındalık çalışması yapıyor. Hazırlanan afişlerle özellikle çocuklara yönelik işitme kaybı konusunda uyarıda bulunuluyor.

 

Yapılan uyarılanda;

Eğer çocuğunuz,

– Yüksek seslere tepki vermiyorsa

– Seslendiğinizde size bakmıyorsa

– Sürekli ağlayarak kendini ifade ediyorsa

– Denge problemi yaşıyorsa

– Çocuğunuzun çevresine ilgisi azsa veya hiç yoksa

mutlaka hekime başvurun ifadeleri yer alıyor.

Yapılan açıklamada;

“Dünyada 360 Milyon işitme engelli bulunmaktadır.  2015 TÜİK verilerine göre ülkemizde İşitme cihazı/implant kullanıyor olmasına rağmen duymada çok zorlanan veya hiç duyamayan nüfusun oranı %1,1’dir. Bu oran erkeklerde %1,1 iken, kadınlarda %1,2’dir.

 

İşitme kayıpları kulağın bir veya daha çok yerinin hasarıyla, çeşitli nedenlerden oluşmaktadır. Ebeveynler arasında akrabalık olması, ailede çocukluk döneminde başlayan kalıtsal işitme kaybı olması, annenin hamileyken kullandığı bazı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar, doğum kilosunun düşük olması,  kulağın anormal görünmesi, , ateşli hastalık geçirmesi ve bebeğe verilen bazı ilaçlar işitme kaybına neden olabilmektedir.

 

Aileler herhangi bir dönemde bebeklerinde işitme kaybından şüphelenirlerse bir uzmana başvurmalılardır. İşitme testleri yeni doğan dönemi itibariyle yapılabilmektedir.

 

Yeni doğan bebeklerin kulaklarına belli şiddette sesler verilip, duyup duymadığı beyin dalgaları ölçülerek anlaşılır. Bu işlem basit olup, bebeğe hiçbir rahatsızlık vermez, 15 dakikada yapılabilir. Testin güvenilirliği %97 oranındadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü işitme kaybına yol açan faktörlerin %50’sinin önlenebilir olduğunu bildirmektedir. İşitme kayıpları mutlaka bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı (KBB) hekimlerce teşhis edilmelidir.” İfadelerinde bulunuldu.

HABER: HABER MERKEZİ

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.