Gündem24

YILDIRIM AKBULUT HAVALİMANI İSİM DEĞİŞİKLİĞİ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

285 views
20 Temmuz 2021 - 20:34
YILDIRIM AKBULUT HAVALİMANI İSİM DEĞİŞİKLİĞİ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Erzincan Havalimanının adının resmen ‘Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ olarak değiştirilmesinin ardından isim değişikliği töreni gerçekleşti. Son Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen törene ilgi yoğundu.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Erzincan Havalimanının adının resmen ‘Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’olarak değiştirilmesinin ardından isim değişikliği töreni gerçekleşti. Son Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen törene ilgi yoğundu.

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanında vatandaşların da davet edildiği halka açık isim değişikliği törenine İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ak Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Valisi Mehmet Makas ve eşi Elif Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İl Kurum Müdürleri, Erzincan Valiliği Vali Yardımcı ve vekilleri, İlçe kaymakam ve belediye başkanları, parti temsilcileri, il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından protokol konuşmalarıyla devam etti. Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Sayın AK Parti Genel Başkanvekilim, Kıymetli Erzincanlılar, Değerli Basın mensupları, Kıymetli Erzincanlılar. Bayramlar; her zaman muhabbetin, merhametin, paylaşmanın, dostluğun ve kardeşliğin en üst düzeyde yaşandığı mutlu zamanlardır. Bu duygulara her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan bu dönemde, hep birlikte güzel bir bayram yaşıyoruz. Öncelikle Mübarek Kurban Bayramı’nın aziz milletimize, İslam Dünyası’na ve tüm insanlığa barış huzur ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

14 Nisan’da kaybettiğimiz, Türk siyasi tarihinde saygınlığıyla yer edinmiş, Erzincan’ın yetiştirdiği kıymetli devlet adamlarından biri olan eski Başbakan ve Meclis Başkanı merhum Yıldırım Akbulut’un ismini ilelebet yaşatmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Erzincan Havalimanı’nın adını Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak değiştirdik.

Merhum Yıldırım Akbulut, Siyasette sivilleşme çabalarının yaşandığı yıllarda merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın en yakın yol arkadaşı oldu.

Milletvekilliği, Bakanlık, Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık ile aziz milletimize hizmet yolunda en üst düzeylerde görevler ifa etti.

Siyasetin zorlu şartları arasında mütevazı, dürüst ve nezaketli kişiliğinden bir şey kaybetmeden ve ömrü boyunca bunlardan taviz vermeden milletimizin gönlünde müstesna bir yer edindi.

Yıldırım Akbulut, her zaman değerli hizmetleriyle anılacaktır.

Bu vesileyle kendisine yeniden Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Kıymetli Erzincanlılar,

Erzincan en yüksek mertebelerde nice devlet adamları yetiştirmiş bir şehir.

Türkiye’nin son Başbakanı olarak tarihe geçen AK Parti Genel Başkanvekilimiz Sayın Binali Yıldırım başkanımız da onlardan biri.

Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

2003 yılından bu yana, yılmadan, yorulmadan, ülkemizin ulaşımda, haberleşmede, bilişimde, dünyayla rekabet edebilmesi, insanımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi yolunda gösterdiği özverili çalışmalar ile ulaşım ve iletişim alanında adeta çağ atladık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her daim yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Son 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 1 Trilyon 108 Milyar Lira yatırım yaptık.

Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz arasında; Türkiye’yi, ulaşımın her modunda uluslar arası bir koridora dönüştürdük.

Biz devlet aklıyla hep bir adım ötesini planlıyoruz.

Nihai hedefimiz; millî ekonomik bağımsızlık yaklaşımını destekleyerek Bütünsel Kalkınmayı hayata geçirmek.

Bunun için de Türkiye’yi Orta Koridor’da lider, dünyada ise en büyük lojistik güce dönüştürmek için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, İstanbul Havalimanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi nice dev ulaştırma projeleri bu hedefleri hayata geçirmek için tamamladık ve hizmete sunduk.

Çok yakın bir zamanda da Türkiye’nin lojistik bir süper güç olmasına çok önemli katkı sunacak Kanal İstanbul’un temelini attık.

Bu dev prestij projelerin yanı sıra;
-Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 260 kilometrenin üzerine çıkardık.

Bölünmüş Yol uzunluğumuzu 2023 yılında 30 bin kilometreye çıkarmayı hedefledik.

– Bölünmüş yol yapımına ağırlık verdiğimiz gibi tek yolların da fiziki ve geometrik standartlarının iyileştirilmesi çalışmalarına da ağırlık vererek 15 bin kilometre tek yol tamamladık.

– Bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğumuza ise bin 809 kilometre daha ekleyerek, 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle aştık.

– 2003 öncesi 311 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğumuzu 708 kilometreye çıkardık.

– 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu 617 kilometreye yükselttik.

– Demiryollarında reform sürecini başlattık.

– 2003 yılına kadar el değmeyen demiryollarının tamamını yeniledik.

– Milletimizin yarım asırlık hayali Yüksek Hızlı Tren hatlarını inşa ettik.

Dünyanın en önemli projelerinden biri olan Marmaray’la iki kıtayı birbirine deniz altından bağladık.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık.

26 olan havalimanı sayımızı 56’ya yükselttik.

50 ülkede 60 noktaya yapılan dış hat uçuşlarımızı 127 ülkede 329 noktaya çıkartarak hava yoluyla dünyada en çok destinasyona uçan ülke olduk.

Kapasitemizi artırarak, lojistik hareketliliği daha etkin ve verimli yönetebilmek adına, denizlerimiz ve limanlarımızda da atılımlar gerçekleştiriyoruz.

Yakın zamanda Açılışını yaptığımız Filyos Limanı’mızın yanı sıra, Çandarlı ve Mersin limanlarımızda genişletme çalışmalarımızı en hızlı zamanda bitirmeyi hedefliyoruz.

Rize İyidere Lojistik Limanımızı hizmete almak için de çalışmalarımız hızla sürüyor.

Önümüzdeki 100 yıla damga vuracak bir yatırım Kanal İstanbul’un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi;limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu bağlantıları, Marmaray’ı ve büyüyen endüstrisiyle, Avrasya’nın ekonomi, finans, ticaret merkezi olacak.

Kıymetli Erzincanlılar,

19 yıl öncesini düşünün; Erzincan’a yapılan yatırımları anımsayın…

AK Parti hükümetleri iktidara gelmeden önce sadece 14 km bölünmüş yol yapılmıştı.

Biz, 339 km daha bölünmüş yol yaparak toplamda 353 km’ye ulaştık.

Erzincan’ı; Erzurum, Gümüşhane ve Sivas’a bölünmüş yollarla bağladık.

Türkiye’yi doğudan batıya bağlayan Kuzey TETEK yolunun merkezini Erzincan yaptık.

Bugün, 3 milyar 113 Milyon lira üzerinde proje bedeli ile;
Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu ,
Kemaliye-Dutluca-ArapgirYolu,
Refahiye-(Erzincan-Kelkit) Ayrımı Yolu,
Başköy-Çayırlı-Mercan yolunda
Turnaçayırı Köprüsü yapımı gibi 7 ayrı karayolu projemizde devam ediyor.

Şu anda Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Proje çalışmalarımızda devam ediyor.
Kıymetli Erzincanlılar,

Şu an bulunduğumuz modern ve estetik mimarisi ile sizlere hizmet veren havalimanımızda yine AK Parti hükümetleri döneminde yapıldı.
Diğer tüm yatırımlarında olduğu gibi bu dev eserde de AK Parti Genel Başkanvekilimiz Sayın Binali Yıldırım’ın büyük emeği ve alın teri var.
Yeni adı olan Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanımız bundan sonra hizmet kalitesini daha da arttırarak hizmet vermeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, Türk Siyasetinin müstesna ismi merhum Yıldırım Akbulut’un adının her daim Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı ile gönlümüzde yaşamasını ve ilelebet unutulmamasını temenni ediyorum. Sağlıcakla kalın.”

Konuşmaların ardından Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’nın açılışı gerçekleşti.

14 Nisan 2021 tarihinde vefat eden aslen Erzincanlı Yıldırım Akbulut anısına gerçekleşen isim değişikliği ile Erzincan tarihine bir gurur ifadesi olarak yazılmış oldu.

Yıldırım Akbulut 15 Kasım 1935 tarihinde Erzincan’da doğdu. Türk avukat, siyasetçi ve 20. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığını yaptı. Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevini 1989–1991 yılları arasında sürdüren Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Yıldırım Akbulut babasının PTT memuru olması nedeniyle ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzincan’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve serbest avukatlık yaptı.

Akbulut, Adalet Partisi Erzincan il başkanlığı yaptı. Mayıs 1983 tarihinde Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı ve ilk defa 1983 Türkiye genel seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak meclise girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Türkiye Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Türkiye genel seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak meclise girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Türkiye Hükümeti kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP I. Olağanüstü Kongresi Turgut Özal’dan boşalan genel başkanlığa Akbulut’u getirdi. 15 Haziran 1991 tarihinde gerçekleştirilen ANAP Kongresi’nde Mesut Yılmaz’a karşı yenilerek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı.

1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın istemiyle 17 arkadaşıyla birlikte ANAP’tan istifa etmiş, ancak bir süre sonra partiye dönmüştü.

18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından mayıs ayında yapılan TBMM Başkanlığı seçimlerini kazanıp 2000 yılına kadar TBMM Başkanlığı’nı sürdürdü. 2000 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ancak adaylığını 2. turun ardından geri çekti. 2002’de ANAP’tan istifa eden Akbulut, aynı yıl yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi’nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu, ancak DYP’nin barajı geçememesi nedeniyle seçilemedi.

Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Samia Akbulut’la evli olan Akbulut 3 kız çocuğu babasıdır. 17., 18., 19. Dönem Erzincan ve 21. Dönem Ankara milletvekili oldu. Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptı. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak görev yapmaktaydı.

Yıldırım Akbulut 14 Nisan 2021 tarihinde Kasım ayında kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Ert Şah Medya olarak Erzincan’ın gururu merhum Yıldırım Akbulut’a rahmet diliyor ve tüm Erzincanlıların ‘Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’nın hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.