DOLAR 32,3278 % 0.06
EURO 34,4929 % -0.62
GRAM ALTIN 2.436,05 % -1,02
ÇEYREK A. 3.982,94 % -1,02
BITCOIN 2.264.760 -2.954
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

AK PARTİ ERZİNCAN MİLLETVEKİLLERİ SÜLEYMAN KARAMAN VE BURHAN ÇAKIR,BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Son Güncelleme :

18 Aralık 2019 - 9:38

/ 1.087 views kez okundu.
reklam
AK PARTİ ERZİNCAN MİLLETVEKİLLERİ SÜLEYMAN KARAMAN VE BURHAN ÇAKIR,BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR
reklam

11 Aralık 2019 tarihinde CHP milletvekillerinin Erzincan ziyareti sonrasında yaptıkları basın açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. İlimiz hakkında yapılan bu mesnetsiz açıklamadan dolayı Milletvekilimiz Sn. Süleyman Karaman ile kamuoyuna gerçekleri aktarmak için birlikte açıklama ihtiyacı hissettik.

Yapılan açıklamaları okuduğumuzda ortaya çıkan tablo şöyledir:

1. “Erzincan’da özel işletmelerin şeker fabrikalarında uyguladığı yöntemler nedeniyle pancar üretimi neredeyse yarı yarıya düştüğünü, Erzincan Şeker Fabrikası’nın uygulamaları nedeniyle çiftçilerin, şeker pancarından para kazanamadıklarını düşündükleri için ekimden uzaklaştıklarını söyledi.”

Erzincan’da son 5 yıldaki pancar ekim alanları incelendiğinde; 2014 yılında 56 bin 800 dekarlık alanda şeker pancarı ekimi yapılmış iken, 2018 yılında bu rakam 60 bin 105 dekar olarak gerçekleşmiştir.
Ekilen bu toplam alanın 25 bin dekarlık alanda, Tercan, Çayırlı ve Otlukbeli bölgesinde yetiştirilen şekerpancarı Erzurum Şeker Fabrikasına hammadde olarak gönderilmektedir. İlimizde ekilen tüm ürünler fabrika tarafından alınmaktadır. Rakamlara baktığımızda ilimizdeki şekerpancarı ekim alanlarında herhangi bir düşüş söz konusu değildir.
Öte yandan Erzincan ilimizde üretilen şekerpancarının polar değerinde de artış yaşanmaktadır. İlimizde üretilen pancarın bu sene ortalama poları bir önceki seneye göre artmış ve ortalama %16,7 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca şeker pancarının ton başına alım fiyatı 320 TL olmuştur. Böylece önümüzdeki yıl şeker pancarı ekim sahalarının artacağı öngörülmektedir.

2. “Erzincan’da tarım alanında yaşanan sıkıntılara dikkati çeken Gürer, damızlık hayvan olarak dağıtımı yapılan ithal hayvanlarda ortaya çıkan hastalıkların besiciler için sorun oluşturduğunu söyledi. Brusella hastalığı nedeniyle hayvanlarını şartlı kesime gönderen besicilerin 4 bin liraya yakın zarara uğradıkları, hasta hayvanların gezdiği yerlerde tekrar hayvancılık yapmanın da mümkün olmadığını ifade etti.”

Son 5 yılda yaklaşık ilimize 6 bin damızlık düve ithal edilmiştir. İthal gelen hayvanlar belirlenen süre içerisinde karantina bölgelerinde tutulmuş, Bakanlığımız tarafından belirlenen kan testleri yapıldıktan sonra hayvanlar millileştirilmiştir.

İlimize ithal edilen hayvanlardan kaynaklı herhangi bir hastalık bulunmamaktadır. Brucella hastalığı ülkemizde görülen bir hastalık olup, 2019 yılı içerisinde 66 adet işletmede 233 büyükbaş hayvanda tespit edilmiştir. Üreticilerimize 1 milyon 482 bin TL hastalık tazminatı ödemesi yapılmıştır. Ayrıca İlimizdeki Brucella hastalığı ülke ortalamasının da altındadır.

3. Sn. Bakırlıoğlu; “Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold isimli altın madeninin sosyal ve ekonomik hayatı canlandırdığını ancak maden sahaları şehir merkezine çok yakın olduğu için insan sağlığı açısından tehlikeli olduğunu söylüyor.
Sabırlı köyündeki vatandaşlarla yapılan bir protokole dikkati çeken Bakırlıoğlu, “Köylülere itiraz etmemeleri için 2016 yılında 130’ar bin lira para dağıtılmış. Tesisin bulunduğu yere 1 kilometre uzaklığındaki Sabırlı köyündeki insanlarla protokol yapılmış. Bu protokole imza atanlar, Anagold firmasının yapacağı madencilik faaliyetlerini kabullenmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.”

Öncelikle İliç İlçemize bağlı Sabırlı Köyündeki Köylülere 130.000 TL para verilerek bu bölgede yapılan madencilik faaliyetleri için imza karşılığı onay alındığı yönündeki ifade gerçeği yansıtmamaktadır.
Anagold Madencilik AŞ bütün faaliyetlerini Türk Mevzuatları ve Uluslararası Standartların gerekliliklerini yerine getirip bütün resmi izinleri tamamlayarak faaliyetini yürütmektedir. Anagold Madencilik AŞ Genişleme Projesi kapsamında ÇED dahil olmak üzere gerekli tüm izinlerini alarak Sabırlı Köyü yakınlarda genişleme projesi çalışmalarına 2016 yılında başlamıştır.
Bu bağlamda proje ile ilgili bütün yasal izinlerini almış ve bu konu ile ilgili hiçbir yasal sorumluluğu olmadığı halde Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Performans Standartlarının 5 No’lu maddesini dikkate alarak Sabırlı Köyü sakinlerinin bu proje alanına yakın orman alanlarının kullanımı ile ilgili geçim kaybına uğradıkları düşüncesiyle şirket tarafından ekonomik yardım yapılması kararlaştırılmıştır. Ekonomik yer değiştirme ve geçim kaybı ile ilgili Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı ile temasa geçen firma bu bölüm tarafından ilgili proje ve etkilenen köy ile ilgili bir “Proje Değerlemesi” yapmış ve bir rapor hazırlanmıştır. Tamamen bilimsel ve tarafsız olarak gerçekleştirilen bu çalışma sonrası uzmanlar tarafından belirlenen ekonomik geçim kaybı bedeli tesbit edilen hak sahiplerine ödenmiştir.

Ekonomik Yer Değiştirme ve Geçim Kaynakları Desteği kapsamında 40.000,00- TL yakacak yardımı, 50.000,00-TL hayvancılık desteği ve 40.000,00- TL yem desteği olmak üzere toplamda 130.000,00 TL yardım yapmıştır. Ayrıca Genişleme Projesi kapsamında Sabırlı Köyü sınırları içerisinde yürütülen faaliyetler bozuk meşe ormanı arazilerinde yapılmakta olup herhangi bir tarımsal faaliyetin yapılmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Buna ek olarak Anagold Madencilik AŞ Tarım ve Hayvancılık sektörünün gelişmesi ve yöre halkının yeniden tarım ve hayvancılık konusunda teşviğini sağlanmasına yönelik 2018 yılında şirket bünyesinde “Sosyal Kalkınma Fonu” kurmuş, bu alandaki gelişimlerin desteklenmesine yönelik çalışmaları maden faaliyetleri devam ettiği süre boyunca artarak devam edeceğini belirtmiştir.
Ayrıca, Maden sahasının ilçe merkezine en yakın mesafesi 3.480 mt’dir. Rutin bir şekilde halk sağlığı tarafından yapılan içme suyu analizlerinde Sabırlı Köyü, Çöpler Köyü ve ilçe merkezinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.

4. Yine Sn. Bakırlıoğlu; “Erzincan’ın en önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olduğunu hayvan sayısının 140 binden 25 bine düştüğünü söyledi.”

İlimiz ile ilgili son 5 yılın hayvansal verileri göz önüne alındığında, büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında düşüş değil yükseliş olduğu görülmektedir. 2014 yılı verilerine göre Erzincan İli büyükbaş hayvan varlığı 101 bin 009 adet iken, bu rakam 2018 yılında 114 bin 915 olmuştur. Öte yandan 2014 yılında küçükbaş hayvan varlığı 318 bin 148 iken, bu rakam 2018 yılında 434 bin 457 olmuştur.
Ayrıca İliç ilçemize bağlı Sabırlı köyü ile ilgili hayvancılığın bittiği yönündeki iddialar asılsın olup, hali hazırda Sabırlı köyünde 18 adet işletmede 7 bin 25 küçükbaş ve 24 adet işletmede 92 büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devam etmektedir.

5. Sn. Yavuzyılmaz ise; “İŞKUR’un Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında yaptığı işe alımlar kul hakkı yenerek yapılıyor. İşe alınacakların listelerinin AK Parti teşkilatlarında hazırlandığını söylüyor.”

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlar için hayata geçirilen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında vatandaşlarımız asgari ücret ve SGK güvencesi altında iş sahibi olmaktadırlar.
Türkiye’de ilk defa Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürlüklerinin veri tabanları kullanarak gerçek ihtiyaç sahipleri arasından kura çekimi ile katılımcı belirleme işlemini biz gerçekleştirdik. Bu uygulama daha sonra başka illerde de uygulanmış ve en son yapılan Toplum Yararına Programda da Genel Müdürlüğümüz Tüm Türkiye için bu uygulamayı tercihe açık hale getirmiştir.
Sayın Vekilin iddialarının doğru olduğu kabul edilirse Erzincan’ımızın tamamının Ak Partili olduğu sonucu çıkar. Zira katılımcıların bölgesel dağılımları incelendiğinde, her kesimden katılımcı olduğu görülmektedir. En son düzenlenen Milli Eğitim Müdürlüğü TYP’sinde AK Parti’nin çok az oy aldığı yerlerden de katılımcıların olduğu apaçık görülmektedir. Noter kurası TYP’ye portal üzerinden başvuranlar arasından yapılmıştır. İşin niteliğine uygun olan kişiler arasından dezavantajlı gruplara öncelik verilmesine azami özen gösterilmektedir.

Son olarak;

Erzincan son Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım beyin tabiriyle sevginin, hoşgörünün ve kardeşliğin şehridir. Bizde ayrım gayrım yoktur. Milletimizi kandırmaya yönelik, birkaç kişinin kafasını bulandırma adına mesnetsiz, asılsız olaylara giriyorlar. Bu da toplum tarafından kabul görmüyor. Kabul görseydi girdikleri seçimleri kazanırlardı. Biz memleketimizde ki her konunun takipçisiyiz. Bu bilgileri zaten resmi olarak açıkladık.
Başka bilgiye ihtiyaç duyarlarsa bizlerden doğru bilgiyi temin edebilirler.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bazı Milletvekilleri Geçen hafta Erzincan’ı ziyaret etmişlerdir. Hoş gelmişler.
Birçok konuyu inceleyip bazı konularda burada ve Meclis Genel kurulunda açıklamalar yaptılar.
Açıkladıkları bu konularla ilgili bilgilendirme yapmak için bu toplantıyı tertip ettik.

Değerli Basın Mensupları
Erzincan Dostluğun, kardeşliğin, hoşgörünün, güvenilirliğin ve huzurun şehridir. Herkesin birbirini sevdiği, saydığı ve güvenliği bir şehirdir.
• Erzincan bağrından çıkardığı başta son Başbakanımız Sn. Binali YILDIRIM olmak üzere birçok devlet adamı Siyasetçi ve Bürokratın da katkısıyla çalışkan ve gayretli Erzincanlıların sayesinde gün geçtikçe gelişmekte ve büyümektedir.

• Her seçimde olduğu gibi son Milletvekili seçiminde de Erzincan AK Partiye desteğini esirgememiş ve iki Vekilini de Ak Partiden çıkarıp Ankara’ya ben Süleyman KARAMAN ve Sn. Burhan ÇAKIR bey ile birlikte göndermiştir.
• Büyüyen ve gelişen şehrimizde diğer şehirlerde de olduğu gibi elbette bazı problemlerde olacak bizde elbirliği ile bu konuları çözeceğiz.

Şimdi gelelim CHP li Mv linin iddialarına; Zaten biraz önce Sn. Burhan ÇAKIR birçok konuda cevap verdi.
İddia edilen bazı konulara ‘da ben cevap vermek istiyorum.

İddialar şu;
“Erzincan’da özel işletmelerin şeker fabrikalarında uyguladığı yöntemler nedeniyle pancar üretiminin neredeyse yarı yarıya düştüğünü, Erzincan Şeker Fabrikası’nın uygulamaları nedeniyle çiftçilerin, şeker pancarından para kazanamadıklarını düşündükleri için ekimden uzaklaştıklarını söylediler.”

• Halbuki bu konularla ilgili 29 Kasım’da Şeker Fabrikası Genel Müdürü ve yardımcıları Erzincan’a geldi, kendilerine teşekkür ederiz. Bizler iki Vekil Şeker Fabrikaları Genel Müdürü ve yetkilileri Erzincan Pankobirlik Başkanı ve üyelerinin katıldığı birkaç toplantı yaptık.

Bu toplantılar sonunda Erzincan’da son 5 yıldaki pancar ekim alanları incelendiğinde; 2014 yılında 56 bin 800 dekarlık alanda şeker pancarı ekimi yapılmış iken, 2018 yılında bu rakam 60 bin 105 dekar 2019 yılında ise 60 bin 870 dekar olarak gerçekleşmiştir.
Ekilen bu toplam alanın 25 bin dekarlık alanda, Tercan, Çayırlı ve Otlukbeli bölgesinde yetiştirilen şekerpancarı Erzurum Şeker Fabrikasına hammadde olarak gönderilmiştir. İlimizde ekilen tüm ürünler fabrika tarafından alınmaktadır. Rakamlara baktığımızda ilimizdeki şekerpancarı ekim alanlarında CHP Milletvekillerinin iddia ettiği gibi herhangi bir düşüş söz konusu değildir. Son 5 yılda %10 civarında artış vardır.
Öte yandan Erzincan ilimizde üretilen şekerpancarının polar değerinde artmıştır. İlimizde üretilen pancarın bu sene ortalama poları bir önceki seneye göre artmış ve ortalama %16,7 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca şeker pancarının ton başına alım fiyatı 320 TL olmuştur. Böylece önümüzdeki yıl şeker pancarı ekimi daha da artacaktır. Beklentimiz CHP Milletvekillerinin tahmininin tam tersi artış olacaktır. Eksik bilgilerle kafa karışıklığı oluşturmamalarıdır.
CHP Milletvekilleri arkadaşlara diyoruz ki yapmayın kendi seçim bölgelerinizin sorunları ile ilgilenin Erzincan’da yanlış bilgilerle kafa karıştırmaya çalışmayın zaten karıştıramazsınız.
• Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde Ak Parti Hükümetleri ve son Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM katkıları ile
• Erzincan hem Merkez hem de ilçelerimizde sadece tarım konusunda değil, Ulaşımda, Sağlıkta, Sporda, Kültürde, Turizmde ve daha birçok alanda sayısız işler ve projeler yapılmış bir kısmı bitmiş bir kısmı da bitmek üzeredir.
• Erzincan Doğu Batı yönünde Duble yollarla komşu illere bağlamış. Ulaşımın kavşak noktasında bir ilimizdir. Ayrıca Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan Kuzey Güney aksi olan Erzincan Malatya duble yol çalışmalarında devam etmektedir. Karayolları ve il özel idaresi tarafından birçok karayolu yapım çalışması devam etmektedir.
• 2020 yılında Erzincan Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı bitecek ve Sivas’tan sonra Erzincanada hızlı tren hattı yapılacak ve hızlı tren Erzincana’da gelecek Ankara Erzincan 3.5 saat olacak.
• Havayolu, Karayolu, Demiryolu hatları olan Erzincan daha da gelişecek ve hızlı tren şehri olacak.
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi her yıl dahada gelişmekte ve 25.000 bin öğrenci öğrenim görmektedir.
Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 250 yataklı Ek hizmet binası faaliyete geçmek üzeredir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından Devlet Hastanesi Dörtyol yerleşkesine 500 yataklı hastane yapımı devam etmektedir.
12 bin kişilik Şehir Spor Stadyumu inşaatı çalışmaları son dönemecine girmiştir, inşallah 2020 de bitecektir.
Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezlerinden, kış sporları ve doğa turizm merkezi olarak hava yolu, karayolu ve demiryolu ulaşım imkânlarıyla Uluslararası Olimpiyatlara ve yerli turizme hizmet vermektedir.
Daha nice hizmetlere imza atan Hükümetlerimiz ve icraatları hakkında konuşup fazla vaktinizi almak istemiyorum her şey ortadadır. Necip milletimiz ve özellikle Erzincanlı hemşehrilerimiz yapılanı bilen ve takdir eden vicdani hür kararlar verebilecek durumdadır.
Biz seçim bölgemiz Erzincanda her konunun takipçisiyiz. Bu bilgileri zaten daha öncede defatlede açıklamıştık. Şimdide tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.
Başka bilgiye ihtiyaç duyarlarsa bizlerden doğru bilgiyi temin edebilirler.
CHP’nin hesap hatası yıllardan beridir var. Biz anlatmaktan usanmıyoruz. Yapılan işler hükümetimizin gurur kaynağımızdır.
• Bu konularda yanlış bilgilerle hemşehrilerimin kafasını karıştırmak CHP ye bir şey kazandırmaz.
• Doğru bilgilerle hemşehrilerimi bilgilendirmek yanlışlıklara fırsat vermemek için bu toplantımızı düzenledik.

Sn. Basın Mensupları
Bu bölümde Erzincan’a gelen herkese tavsiyelerimiz var.
• Erzincan’a ister havayolu ile ister karayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz tüm halkımızın ilgisini çekeceği düşündüğümüz ilginç seyahat ise ister Doğu Ekspresi ile isterseniz Turistik Doğu Ekspresi ile yolculuk yaparak gelebilirsiniz.
Halkımızın yoğun talebi sonucu artık Turistik doğu ekspresi Ankara’dan Erzincan’a her gün çalışmaktadır. Hem Turistik Doğu Ekspresi ile hem de Doğu Ekspresi ile her gün Ankara’dan hareket edip Erzincan’a gelebilir ve Erzincan’ın güzelliklerini görebilirsiniz.
Akşam Ankara’dan trene binip sabah İliç ve Kemaliye’de dünyanın 2.nci Avrupa ve Asya’nın en büyük kanyonu Karanlık Kanyonunu gezebilirsiniz. İliç’te Barajda Kanyonlar arasında tekne gezisi yapar ve Fırat Nehrinde Raftingcileri izleyebilirsiniz. İsterseniz rafting’de yapabilirsiniz.
• Turistik doğu ekspresi 2’nci durağı olan Erzincan da ise Erzincan Ergan Dağı kayak tesislerinde kayak yapar, isterseniz doğa sporu yaparsınız.
Yemek eşliğinde Girlevik Şelalesini, Urartu şehirlerini ve Erzincan güzelliklerini izler ve Erzincan’ı çok seversiniz

Erzincan’ın plakası 24, insanı 24 ayar dağlarında nereye kazmayı vursan 24 ayar altın çıkar.
Baştada söylediğim gibi Erzincan dostluğun, kardeşliğin, hoşgörünün şehridir. CHP Milletvekilleri arkadaşlarımıza diyoruz ki yanlış bilgilerle Erzincanlının kafasını karıştırmayın. Erzincan’ın kafasını karıştırmaya kimsenin gücü yetmez Erzincan’daki bütün gelişmeler ve varsa sorunların arkasındayız.
Son olarak birde davetimiz var
23 Aralık Pazartesi günü son Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM ve Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılacağı törenle Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yapılan Erzincan merkez Ulu köyde 130 adet Tercan Kalecik köyünde ise 33 adet konutun anahtar teslim töreni yapılacaktır. Ayrıca İliç ilçesine doğalgaz dağıtım töreni yapılacaktır sizler aracılığı ile tüm Erzincan halkını davet ediyoruz.
Katılımınızdan dolayı herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

9 Aralık 2019 Erzincanı ziyaret eden CHP Milletvekilleri

• CHP Niğde Mv. Sn. Ömer Fethi Gürer
• CHP Manisa Mv. Sn. Ahmet Vehbi Bakıroğlu
• CHP Mersin Mv. Sn. Cengiz Gökçe
• CHP Zonguldak Mv. Sn. Deniz Yavuzyılmaz

Şimdi gelelim CHP mv. Sn. Gürer’in iddialarına;

1-)“Erzincan’da özel işletmelerin şeker fabrikalarında uyguladığı yöntemler nedeniyle pancar üretimi neredeyse yarı yarıya düştüğünü, Erzincan Şeker Fabrikası’nın uygulamaları nedeniyle çiftçilerin, şeker pancarından para kazanamadıklarını düşündükleri için ekimden uzaklaştıklarını söyledi.”

Erzincan’da son 5 yıldaki pancar ekim alanları incelendiğinde; 2014 yılında 56 bin 800 dekarlık alanda şeker pancarı ekimi yapılmış iken, 2018 yılında bu rakam 60 bin 105 dekar olarak gerçekleşmiştir.
Ekilen bu toplam alanın 25 bin dekarlık alanda, Tercan, Çayırlı ve Otlukbeli bölgesinde yetiştirilen şekerpancarı Erzurum Şeker Fabrikasına hammadde olarak gönderilmektedir. İlimizde ekilen tüm ürünler fabrika tarafından alınmaktadır. Rakamlara baktığımızda ilimizdeki şekerpancarı ekim alanlarında herhangi bir düşüş söz konusu değildir.
Öte yandan Erzincan ilimizde üretilen şekerpancarının polar değerinde de artış yaşanmaktadır. İlimizde üretilen pancarın bu sene ortalama poları bir önceki seneye göre artmış ve ortalama %16,7 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca şeker pancarının ton başına alım fiyatı 320 TL olmuştur. Böylece önümüzdeki yıl şeker pancarı ekim sahalarının artacağı öngörülmektedir.

2-)“Erzincan’da tarım alanında yaşanan sıkıntılara dikkati çeken Gürer, damızlık hayvan olarak dağıtımı yapılan ithal hayvanlarda ortaya çıkan hastalıkların besiciler için sorun oluşturduğunu söyledi.
Brusella hastalığı nedeniyle hayvanlarını şartlı kesime gönderen besicilerin 4 bin liraya yakın zarara uğradıkları, hasta hayvanların gezdiği yerlerde tekrar hayvancılık yapmanın da mümkün olmadığını ifade etti.”

Son 5 yılda yaklaşık ilimize 6 bin damızlık düve ithal edilmiştir. İthal gelen hayvanlar belirlenen süre içerisinde karantina bölgelerinde tutulmuş, Bakanlığımız tarafından belirlenen kan testleri yapıldıktan sonra hayvanlar millileştirilmiştir.
İlimize ithal edilen hayvanlardan kaynaklı herhangi bir hastalık bulunmamaktadır. Brucella hastalığı ülkemizde görülen bir hastalık olup, 2019 yılı içerisinde 66 adet işletmede 233 büyükbaş hayvanda tespit edilmiştir. Üreticilerimize 1 milyon 482 bin TL hastalık tazminatı ödemesi yapılmıştır. Ayrıca İlimizdeki Brucella hastalığı ülke ortalamasının da altındadır.

3-) Sn. Bakırlıoğlu; “Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold isimli altın madeninin sosyal ve ekonomik hayatı canlandırdığını ancak maden sahaları şehir merkezine çok yakın olduğu için insan sağlığı açısından tehlikeli olduğunu söylüyor.
Sabırlı köyündeki vatandaşlarla yapılan bir protokole dikkati çeken Bakırlıoğlu, “Köylülere itiraz etmemeleri için 2016 yılında 130’ar bin lira para dağıtılmış. Tesisin bulunduğu yere 1 kilometre uzaklığındaki Sabırlı köyündeki insanlarla protokol yapılmış. Bu protokole imza atanlar, Anagold firmasının yapacağı madencilik faaliyetlerini kabullenmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.”

Öncelikle İliç İlçemize bağlı Sabırlı Köyündeki Köylülere 130.000 TL para verilerek bu bölgede yapılan madencilik faaliyetleri için imza karşılığı onay alındığı yönündeki ifade gerçeği yansıtmamaktadır.
Anagold Madencilik AŞ bütün faaliyetlerini Türk Mevzuatları ve Uluslararası Standartların gerekliliklerini yerine getirip bütün resmi izinleri tamamlayarak faaliyetini yürütmektedir. Anagold Madencilik AŞ Genişleme Projesi kapsamında ÇED dahil olmak üzere gerekli tüm izinlerini alarak Sabırlı Köyü yakınlarda genişleme projesi çalışmalarına 2016 yılında başlamıştır.
Bu bağlamda proje ile ilgili bütün yasal izinlerini almış ve bu konu ile ilgili hiçbir yasal sorumluluğu olmadığı halde Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Performans Standartlarının 5 No’lu maddesini dikkate alarak Sabırlı Köyü sakinlerinin bu proje alanına yakın orman alanlarının kullanımı ile ilgili geçim kaybına uğradıkları düşüncesiyle şirket tarafından ekonomik yardım yapılması kararlaştırılmıştır. Ekonomik yer değiştirme ve geçim kaybı ile ilgili Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı ile temasa geçen firma bu bölüm tarafından ilgili proje ve etkilenen köy ile ilgili bir “Proje Değerlemesi” yapmış ve bir rapor hazırlanmıştır. Tamamen bilimsel ve tarafsız olarak gerçekleştirilen bu çalışma sonrası uzmanlar tarafından belirlenen ekonomik geçim kaybı bedeli tesbit edilen hak sahiplerine ödenmiştir.

Ekonomik Yer Değiştirme ve Geçim Kaynakları Desteği kapsamında 40.000,00- TL yakacak yardımı, 50.000,00-TL hayvancılık desteği ve 40.000,00- TL yem desteği olmak üzere toplamda 130.000,00 TL yardım yapmıştır. Ayrıca Genişleme Projesi kapsamında Sabırlı Köyü sınırları içerisinde yürütülen faaliyetler bozuk meşe ormanı arazilerinde yapılmakta olup herhangi bir tarımsal faaliyetin yapılmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Buna ek olarak Anagold Madencilik AŞ Tarım ve Hayvancılık sektörünün gelişmesi ve yöre halkının yeniden tarım ve hayvancılık konusunda teşviğini sağlanmasına yönelik 2018 yılında şirket bünyesinde “Sosyal Kalkınma Fonu” kurmuş, bu alandaki gelişimlerin desteklenmesine yönelik çalışmaları maden faaliyetleri devam ettiği süre boyunca artarak devam edeceğini belirtmiştir.
​Ayrıca, Maden sahasının ilçe merkezine en yakın mesafesi 3.480 mt’dir. Rutin bir şekilde halk sağlığı tarafından yapılan içme suyu analizlerinde Sabırlı Köyü, Çöpler Köyü ve ilçe merkezinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.

4-)Yine Sn. Bakırlıoğlu; “Erzincan’ın en önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olduğunu hayvan sayısının 140 binden 25 bine düştüğünü söyledi.”
İlimiz ile ilgili son 5 yılın hayvansal verileri göz önüne alındığında, büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında düşüş değil yükseliş olduğu görülmektedir. 2014 yılı verilerine göre Erzincan İli büyükbaş hayvan varlığı 101 bin 009 adet iken, bu rakam 2018 yılında 114 bin 915 olmuştur. Öte yandan 2014 yılında küçükbaş hayvan varlığı 318 bin 148 iken, bu rakam 2018 yılında 434 bin 457 olmuştur.
Ayrıca İliç ilçemize bağlı Sabırlı köyü ile ilgili hayvancılığın bittiği yönündeki iddialar asılsın olup, hali hazırda Sabırlı köyünde 18 adet işletmede 7 bin 25 küçükbaş ve 24 adet işletmede 92 büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devam etmektedir.

5-) Sn. Yavuzyılmaz ise; “İŞKUR’un Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında yaptığı işe alımlar kul hakkı yenerek yapılıyor. İşe alınacakların listelerinin AK Parti teşkilatlarında hazırlandığını söylüyor.”
İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlar için hayata geçirilen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında vatandaşlarımız asgari ücret ve SGK güvencesi altında iş sahibi olmaktadırlar.
Türkiye’de ilk defa Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürlüklerinin veri tabanları kullanarak gerçek ihtiyaç sahipleri arasından kura çekimi ile katılımcı belirleme işlemini biz gerçekleştirdik. Bu uygulama daha sonra başka illerde de uygulanmış ve en son yapılan Toplum Yararına Programda da Genel Müdürlüğümüz Tüm Türkiye için bu uygulamayı tercihe açık hale getirmiştir.
Sayın Vekilin iddialarının doğru olduğu kabul edilirse Erzincan’ımızın tamamının Ak Partili olduğu sonucu çıkar. Zira katılımcıların bölgesel dağılımları incelendiğinde, her kesimden katılımcı olduğu görülmektedir. En son düzenlenen Milli Eğitim Müdürlüğü TYP’sinde AK Parti’nin çok az oy aldığı yerlerden de katılımcıların olduğu apaçık görülmektedir.
Noter kurası TYP’ye portal üzerinden başvuranlar arasından yapılmıştır. İşin niteliğine uygun olan kişiler arasından dezavantajlı gruplara öncelik verilmesine azami özen gösterilmektedir.
Ayrıca, İlimizde 3.918 kişi toplum yararına programı kapsamında, 4.754 kişi özel sektör ve kamuya olmak üzere Kasım 2019 ayı sonu itibariyle 8.672 kişinin istihdamı sağlanmıştır.
Temmuz 2019 ayı TÜİK verilerine göre; Türkiye Geneli İşsizlik Oranı %13,9’dur. İlimizde ise (Erzurum, Erzincan, Bayburt illeri bölgesel ortalama oranları)
İşgücüne katılım oranı 48,2
İşsizlik Oranı 7,5
İstihdam Oranı 44,6’dır.
Ocak-Kasım 2019 döneminde 5.323 kişi işsizlik ödeneği için müracaat etmiştir. Bunlardan 1.701 kişi işsizlik ödeneğinden faydalanmıştır. 3.622 kişi ise kanunda belirtilen kriterlere uymadığı için işsizlik ödeneği alamamıştır.
Ocak-Kasım 2019 döneminde iş başı eğitim programları kapsamında 742 programdan 886 erkek ve 822 kadın olmak üzere toplam 1.708 katılımcı yararlanmıştır.
Ocak-Kasım 2019 döneminde Meslek Edindirme Kursları kapsamında 49 programdan 160 erkek ve 1.075 kadın olmak üzere toplam 1.235 katılımcı yararlanmıştır.
Ayrıca Ocak-Kasım 2019 döneminde TYP kapsamında 3.918 kişi istihdam edilmiştir.

Biz memleketimizde ki her konunun takipçisiyiz. Bu bilgileri zaten resmi olarak açıkladık. Tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.
Başka bilgiye ihtiyaç duyarlarsa bizlerden doğru bilgiyi temin edebilirler.
CHP’nin hesap hatası yıllardan beridir var. Biz anlatmaktan usanmıyoruz. Yaptığımız işler bizim gurur kaynağımızdır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. Başkanı, Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım anlattı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan anlattı. Hz. İsmail’in kurban edilişi hikâyesini.Biz şimdi hikâyeyi tekrar anlatmak istemiyoruz. CHP’nin rakamlarla arası ne zaman düzelecek bekliyoruz.

Haber: Sebahattin KAPLAN

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.