Uzi Müzikleri

Gündem24

BAŞKA ELLER DEĞMEDEN, TARLADAN SOFRAYA

296 views
04 Ekim 2021 - 12:36
BAŞKA ELLER DEĞMEDEN, TARLADAN SOFRAYA

Yerli üreticilerin ve Anadolu çiftçisinin her türlü ihtiyacını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamayı ve ürünlerini pazarlamayı amaç edinme iddiasıyla Tarım Kredi Kooperatifi ve ortakları işbirliğiyle geliştirilen Kooperatif Marketleri projesi yoğun ilgi gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kooperatif Market’in Kısıklı şubesini ziyaret ederek; “Vatandaşımıza ucuz ve kaliteli ürünü ulaştırmanın gayreti içerisinde olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Yerli üreticilerin ve Anadolu çiftçisinin her türlü ihtiyacını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamayı ve ürünlerini pazarlamayı amaç edinme iddiasıyla Tarım Kredi Kooperatifi ve ortakları işbirliğiyle geliştirilen Kooperatif Marketleri projesi yoğun ilgi gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kooperatif Market’in Kısıklı şubesini ziyaret ederek; “Vatandaşımıza ucuz ve kaliteli ürünü ulaştırmanın gayreti içerisinde olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve ortakları işbirliğiyle projelendirilen Kooperatif Marketleri tarladan sofraya kadar gelen ürünlerin artan girdi maliyetlerinden, enflasyon ve devalüasyondan etkilenmeden vatandaşlara ucuz, yerli, ilk elden ve kaliteli olarak ulaştırılması amacıyla tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor. Ortaklarından aldığı doğal ve kaliteli ürünleri kendi tesislerinde işleyerek veya işleterek kooperatiflerin yanı sıra Kooperatif Marketleri aracılığı ile tüketicilere ulaştırmayı hedefleyen kooperatifin ilk market modeli vatandaşların ziyaretine sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretiyle gündeme oturan Kooperatif marketleri ürünlerindeki fiyat farkı ve ürün çeşitliliğiyle dikkat çekti.

Kooperatif marketleri üreticinin ve tüketicinin hakkını korumak amacıyla ucuz, kaliteli ve doğal ürünlerin hesaplı fiyatlara satışa sunulduğu marketlerde diğer çiftçi kooperatiflerinin ürünlerine yer veriyor.

Kooperatif ilk şubesini 2017’de açtığı ve başlangıçta fiyat dengesi sağlamak amacıyla büyük şehirlerde teşkilatlanan Marketlerin, tüketicilere daha yaygın bir ağ ile hizmet sunabilmek adına yurt genelinde şube sayısını artırmaya devam edecek.

Köklü geçmişten güçlü ve aydınlık geleceğe

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin kuruluşu, 1863 yılında Mithat Paşa’nın kurmuş olduğu “Memleket Sandıkları”na dayanyor.

Türk milletinin tarih boyunca başarı ile yaşatmış olduğu “Ahilik” ve “İmece” gibi yardımlaşma ve dayanışma esaslı sosyo-ekonomik örgütlenmeler; çağdaş anlamda kooperatifçiliğin gelişmesine zemin oluşturmuş, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile daha ileri noktalara taşınmış.

Türkiye’nin tarımsal kredi ve girdi lideri, çiftçilerin sosyoekonomik güvencesi durumunda olan Tarım Kredi Kooperatifleri bugün, Merkez Birliğine bağlı bölge birlikleri, kooperatifleri, hizmet büroları, şirketleri ve 800 binden fazla ortağı ile Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olma özelliğini taşıyor.

Türkiye ve dünya için tarımın, stratejik önemini kavramış ve sektörün en büyük öncü kuruluşu olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, büyük bir çiftçi ailesi olma yolunda tüm engelleri aşarak ülke tarımının iftihar kaynaklarından biri haline geliyor.

Kooperatiflerin demokratik ve özerk alanlarda çalışabilmesi ise 5330 sayılı kanunun çıkarılması ardından kendine daha güvenen ve verimini her alanda yükseltebilen bir kuruluş haline geldi.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Kooperatif Kredilerinden faydalanmak isteyen veya üreticiye devlet kredi desteği olan tarım kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara uygun şartları sağlamaları halinde düşük faizli krediler vererek üreticiyi üretime teşvik ediyor. Kooperatif 2021 yılı başvuru yapılan kredi miktarı ve vadesine göre değişiklik gösteren kredi faiz oranları için %8 oranından başladığını belirtiyor. Konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu detaylar dikkat çekiyor;

“Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri (2021 Faiz Oranı Şartları)

Yurdumuzun her karış toprağında kendi hizmet binaları, araçları ve depolama alanları ile her zaman çiftçinin yanı başında yer alan Tarım Kredi Kooperatifleri her yıl olduğu gibi 2021 yılında da kısa vadeli (1 yıl) uzun vadeli olarak 4 yıldan fazla vadeler ile işletme kredi imkânları sunmaktadır. Tarımsal krediler ile araç gereç alımlarından tutunda hayvancılık veya sulama hatta traktör, iş makinesi mazot giderlerine kadar size 2021 yılında sağlanan bu imkânlar karşılayabilirsiniz. CKS belgeli çiftçilerimize özel olarak sunulan tarım kredilerine ait faiz oranları kimler nereye başvuru yapmalı, şartları ile birlikte aşağıdaki başlıklarda yer almaktadır.

Tarım Kredi Başvuru Şartları Nedir?

Tarım kredi den 2021 yılında uygun faiz oranları ile tarımsal alanda yatırımlarda kredi kullanmak isteyen üretici ÇKS belgeli çiftçi vatandaşlarımızın mutlaka tarım kredi kooperatifine ortak (üye) olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra tarım kredi kullanmak isteyen üreticinin bir üretici tarımsal bir işletme sahibi veyahut ta belirli limitler dâhilinde hayvancılık ile uğraşması gerekmektedir. Bu ön şartları sağlayan üreticimizden çekmek istedikleri kredi tutarına göre teminat ve şartnamelerde mevcuttur. Bunlar kısacası;

Tarım kredisi iki ortak tarafından kullandırılır.

Yirmi bin TL (20.000) kredi tutarına kadar herhangi bir maddi teminat istenmez, yirmi bin TL üzeri kredilerde mutlaka taşınmaz mal teminatı istenilmektedir.

Yirmi bin TL ve otuz bin TL arasında kredi kullanmak isteyenlere ancak tarım kredi koop. yön. kur. Üyeleri uygun görmesi halinde biri kamu çalışanı olmak şartı ile üç kefil ile otuz bin TL ile kırk bin TL arası tarım kredisi kullanacakların ise 2 kamu çalışanı toplam 4 kefil ile kredi kullandırılabilir.

Tarım Kredisinin Faiz Oranları 2021

Üreticiye Devlet kredi desteği olan tarım kredisi kullanmak isteyen vatandaşlarımıza uygun şartları sağlamaları halinde düşük faizli krediler verilmektedir. Başvuru yaptığınız kredi miktarı ve vadesine göre değişiklik gösteren kredi faiz oranları 2021 yılı için %8 oranından başlamaktadır.

1 yıllık kredi için %8 faiz oranı,

1 yıl ile 4 yıllık arası kredi kullanmak isteyenlere %10 olarak,

4 yıl ve üzeri kredi kullanmak isteyen üreticimiz için ise %11 oranında faiz oranı uygulanmaktadır.

Kredi limitleri ortağın mal varlıklarına, haddine ve ihtiyacına göre kurul tarafından belirlenmektedir. Haddine göre tarım kredi 2021 limitleri genel şahıs ise elli bin TL, özel şahıs iki yüz elli bin TL ile bir milyon TL kadar kredi kullandırılmaktadır.

Üst limitler ne kadardır?

Tarım kredisindeki üst limitler çiftçimizin içinde bulunmuş olduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. Buna göre tavan kredi miktarları şu limitlerde yer almaktadır.

Tarım Kredi Kooperatiflerine üyeliği bulunan ÇKS belgeli şahıs çiftçilerimize üt limit 50.000 TL

Sözleşmeleri özel şahıs haddi için 250.000 TL

Merkez birliği tarafından onaylı krediler için ise 1.000.000 TL’dir.

Kredi Verilen Sektörler Hangileridir?

Hey yıl olduğunu gibi tarım kredisi 2021 yılında da birçok sektörü desteklemektedir. Hayvancılıktan çiftçiliğe, fidecilik den tarımsal araç, gereç ve yakıtına kadar kredi verilmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz ihtiyacınıza göre vadeler 2021 yılında da tanzim edilmiş olup aşağıda sizler ile paylaşılmıştır.

Faizsiz Kurban Vadeli Yem Kredisi Başladı

Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerimize destek olmaya devam etmektedir. Özellikle artan yem fiyatlarından dolayı çiftçilerimizin zor durumda kalmaması için de bir çok kampanyalar sağlamaktadır. Bu kampanyalardan bir tanesi de faizsiz kurban vadeli yem kredisidir. Yem ihtiyaçlarının faizsiz bir şekilde alınması için başlatılan bu krediye tüm çiftçilerimiz 18 ay vadeli olarak verilmesi planlanmaktadır. Kredi 30 temmuza kadar ise tamamen faizsiz bir şekilde uygulanacak. Diğer aylar için uygulanacak olan faiz oranları ise Yem Kredisi (Ziraat Bankası 2 Ay Faizsiz 18 Ay Vadeli ) de bula bilirsiniz. Tüm çiftçilerimize bu harika haber şimdiden hayırlı olsun diliyorum.

Kredi Başvuruları İçin Genel İletişim Bilgileri

Merkezin Ankara da bulunan Tarım kredi kooperatifimizin her il ve ilçede birimleri yer almaktadır. Aşağıda yer alan merkez binamıza iletişim kurarak size en yakın birim adresini alabilir ve tarım kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

Adres: Yukarı bahçeli evler Mah. Wilhelm Thomsen Cad. numara 7 ÇANKAYA/ANKARA

Tel: 0-312-216-40-00

Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden krediye bir alternatif sunmak istedik. O da bankaların bu ay sunmuş olduğu bireysel ihtiyaç kredileridir. Bu ayın en düşük faizli kredi veren bankasını sizlere taktim etmek istiyorum. Bu bankamız özel bir banka olan TEB bankadır. Bu ay için sunmuş olduğu faiz oranı ise;

TEB12 Ay24 Ay36 Ay
%1.59

Bu faiz oranlarına göre 50 bin TL için 12 aydan 36 aya kadar geri ödeme aylık sabit taksiti ve toplam maliyeti ise de şöyledir.

TEB Bankası Bireysel Kredi Hesaplaması
MiktarVADEAylık ÖdemeToplam Maliyet
50.000 TL18 Ay3.308,19 TL59.547,33 TL
25 Ay2.533,45 TL63.336,11 TL
28 Ay2.321,57 TL65.004,12 TL
33 Ay2.055,83 TL67.842,23 TL
36 Ay1.932,78 TL69.580,00 TL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Pet Shop