DOLAR 32,8348 % 0.19
EURO 35,1610 % 0.19
GRAM ALTIN 2.451,07 % -0,28
ÇEYREK A. 4.007,49 % -0,28
BITCOIN 65.786,01 -0.895
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 31°
Google News

CHP ERZİNCAN BELEDİYE BAŞKANI ADAYI ÖZGE VATANER ÖZEGE’DEN ERT ŞAH TV’YE ANLAMLI ZİYARET

Son Güncelleme :

06 Mart 2024 - 17:21

/ 1.166 views kez okundu.
reklam
CHP ERZİNCAN BELEDİYE BAŞKANI ADAYI ÖZGE VATANER ÖZEGE’DEN ERT ŞAH TV’YE ANLAMLI ZİYARET
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan Belediye Başkanı Adayı Özge Vataner ÖZEGE kurumumuz ERT Şah TV’ye anlamlı bir ziyarette bulundu. Şimdiden kadın ve genç cepheden aldığı büyük destekle İl genelinde seçim çalışmalarına hız veren ÖZEGE 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimleri ardından Erzincan’ı çok daha iyi ve güzel günleri beklediğini, Erzincanlıların kendilerini seçmeleri halinde ciddi anlamda sosyal belediyeciliğin altını dolduracak projeleri hayata geçireceklerini dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan Belediye Başkanı Adayı Özge Vataner ÖZEGE kurumumuz ERT Şah TV’ye anlamlı bir ziyarette bulundu. Şimdiden kadın ve genç cepheden aldığı büyük destekle İl genelinde seçim çalışmalarına hız veren ÖZEGE 31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimleri ardından Erzincan’ı çok daha iyi ve güzel günleri beklediğini, Erzincanlıların kendilerini seçmeleri halinde ciddi anlamda sosyal belediyeciliğin altını dolduracak projeleri hayata geçireceklerini dile getirdi. Erzincan’da özellikle deprem konutları ve depreme yönelik gerçekleştirilmesi gereken çalışmalara dikkat çeken ÖZEGE deprem risk alanlarının doğru tespiti ve deprem toplanma alanlarının oluşturulması konusunda da ciddi bir çalışmanın başlatılacağını belirtti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle de röportajımız aracılığıyla bir mesaj veren ÖZEGE; “Kadınları doğru bir şekilde temsil etmek istiyoruz. Kadın istihdam alanları var ama bunlar sadece fabrikalarla kısıtlı. O sebeple Erzincan’da istihdamını destekleyici projeler yapmak istiyoruz.” dedi. Yakın bir zamanda Erzincan’da bir proje tanıtım toplantısı gerçekleştireceğini de belirten ÖZEGE Erzincan için gerçekleştirecekleri projelerini mahalleler özgülünde değerlendirdiklerini bu nedenle gittikleri ve halk buluşmaları toplantıları düzenledikleri her mahallede öncelikle vatandaşların isteklerini ön planda tuttuklarını ve mahalle için önceliklerin ne olacağını buna göre değerlendirdiklerini belirtti.

ERT Şah Medya muhabirlerimizin sorularını yanıtlayan CHP Erzincan Belediye Başkanı Adayı Özge Vataner ÖZEGE şu ifadelere yer verdi; “Merhaba Can Erzincanlılar! Ben Özge Vataner ÖZEGE. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkan Adayıyım ve belediye başkan adayı olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Neden mi? Çünkü Erzincan’da eşit olarak temsil edilemeyen cinsiyetçi bir tutum olduğunu düşünüyorum. Hem muhalefette hem iktidarda. Bu sebeple Erzincan’da ilk kadın Başkan olmanın gururunu ve onurunu yaşayacağımı, sizler sayesinde yaşayacağıma çok eminim. Ve bu benim en büyük motivasyonum.

Birinci Projem Elbette ki Deprem Önlemleri Olacak

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak ve şahsımın özelinde neden Belediye Başkanı Adayı oldum konusunda sizlere biraz açıklamak ve anlatmak istiyorum. Şu ana kadar Erzincan tabii ki halkımızın takdiriyle, farklı büyüklerimizce yönetildi ve yönetilmeye de devam ediyor. Fakat şöyle bir şey de var. Şu anda Erzincan bir değişim istiyor ve denenmemişi denemek istiyor. Bunun asıl sebebi Erzincan’da geçmişte görülen, maalesef toplum bilincimizde çabuk unutulan deprem gerçeği. Deprem gerçeğinin yeterince hassas düşünülmediğini ve üzerine çalışılmadığını düşünüyorum. Bu mesleki olarak da, ahlaki olarak da, insani olarak da beni cidden çok rahatsız eden, çok mutsuz eden bir konu. O sebeple benim birinci projem elbette ki deprem risk haritaları ve deprem önlemleriyle deprem toplanma alanları.

Bireyci Değil, Halkçı Bir Yönetim İstiyoruz

Bunları sadece siyasi bir yaptırım olarak düşünmüyorum. Aslında ciddi anlamda sosyal belediyeciliğin altını dolduracak projeler olarak değerlendiriyorum. Şöyle; büyük mahallelerde ya da birçok mahallede hatta büyük mahallelerde birden çok olmak üzere hafif çelik ve prefabrik kreşler ve sosyal tesisler kurmak istiyorum. Bunun sebebi hem istihdam alanları yaratabilmek hem de aynı zamanda bu alanları olası bir deprem durumunda deprem toplanma alanları olarak kullanmak. Çünkü altyapısı hazır böyle alanlarımızın maalesef mevcut olmadığını görüyorum. Ve bu beni çok üzüyor. Tabii ki bunlar mahallelerimizin ihtiyaçlarına göre, mahalle temsilcilerimizle, mahalle muhtarlarımızla ve mahalledeki kadınlarımızla, gençlerimizle mahalleye göre karar verebileceğimiz, değişiklik gösteren merkezler haline gelecek. Bir mahallede sağlık merkezi yani sağlık ocağı, aile sağlığı merkezi eksikken diğer bir mahallede el sanatları merkezi eksik. Başka bir mahallede kreş ihtiyacı var. Ona göre bunlar şekillenecek. Ama biz hep şunu söylüyoruz. Bireyci değil, halkçı bir yönetim istiyoruz. Bu sebeple de bütün halkımızdan fikir alarak, mahalle sakinlerini yok saymayarak ve tek ağızdan yönetilmeyerek kazanacağız ve hep birlikte yöneteceğiz.

Erzincan’da Kadın İstihdamını Destekleyici Projeler Yapmak İstiyoruz

Bazen sokakta yürürken insanlara selamlar veriyoruz, dokunuyoruz, sarılıyoruz, kucaklaşıyoruz. Tabi ben bu şekilde kadınlardan çok olumlu ve çok güzel bir enerji alıyorum. Ben bu yola girerken gurur duyduğum aslında hiçbir dezavantaj olarak görmediğim ve çok büyük onurla taşıdığım bu şehrin yarısının bu aslında temsiliyetidir. Elbette ki gençler ve erkeklerde temsil edileceğimiz bir gruptur. Fakat kadınlar maalesef Erzincan tarihinde çok ciddi siyasi figürler olamadılar. Şu anda gördüğüm kadarıyla birçok kadın muhtar adayımız var. Hatta esnafları gezerken çok fazla artık kadın esnaflarla karşılaşmaya başladım. Ama şöyle bir şeyden mustaribim şahsım adına. Evet, şehrimizde kadın istihdam alanları var. Fakat bunlar maalesef sadece fabrikalarla kısıtlı. Fabrikalar güzel bir çalışma alanı. Fabrikaları buraya getiren istihdam sağlayan insanlara çok teşekkür ediyorum ama bazılarımız için esnek çalışma saatleri gerekli. Bazılarımız hem üç çocuğa birden bakıp hem de günde iki saat çalışmak istiyoruz. Bazılarımız bütün ulaşım problem. Bazılarımız için yaş problem ve nitelikli elemanlarımızın yani atanamayan öğretmenler gibi çalışabileceği maalesef bir sektör yok. O sebeple biz Erzincan’da kadın istihdamını destekleyici projeler yapmak istiyoruz. Ve kadınları doğru şekilde temsil etmek istiyoruz.

Dünya Kadın Emeğiyle Güzelleşecek

Ayrıca yaklaşan 8 Mart’a dair şunu da söylemek istiyorum; Dünya kadın emeğiyle güzelleşecek ve kadınların lütfen ev içindeki emeklerini de görün. Çünkü gerçekten tüm yük aslında annelerimizin, kardeşlerimizin ve kadınların omuzlarında ve lütfen onların yükünü azaltın. Lütfen artık kadın figürleri şehrimizde artsın. Her yerde, basında, inşaatlarda, mağazalarda, esnaflarda, pazarlarda bu kadınların temsil edilmesini istiyorum.

Kadınlar Şehrin Gerçek Kalbidir

Maalesef şöyle bir şey yaşadım. Bu beni çok üzdü. Ben çok haber gidiyorum. Önceden de çok giderdim. Bence şehrin gerçekten kalbidir oralar. Çünkü bir şehri anlamak istiyorsanız pazar yerlerine gidin derim hep. Seçim çalışmalarıma da aslında oralardan başladım. Orada pazarcı kadınlar gördüm aslında tezgahını kuramayan çünkü bir kendine ait bir tezgahı yok. Ama buna rağmen o kadar mücadeleci, o kadar emekçi ve üretken bir şehiriz ki biz, özellikle bu şehrin kadınları o kadar çalışkan ki elinde on tane yumurta da olsa, alıp onu pazara getirebilen, yerlerde saatlerce soğuklarda oturan ve maalesef pazar yerinde kendi ihtiyaçları için kullanabileceği ne bir tuvalet olan, ne bir mescit olan, ne bir kapalı alan olan, yanında küçük çocuklarını getiren bir sürü kadın gördüm. Onların hepsiyle gurur duyuyorum. Ama diyorum ki Erzincan’ın çok büyük şeylere ihtiyacı yok. Erzincan küçük dokunuşlarla mutlu olabilecek bir şehir. Ve lütfen tüm küçük dokunuşlar bunlar. Ama diğer rakiplerime de bunu belirtmek istiyorum. Lütfen halkımızın küçük ama çok önemli, çok can sorunlarını görmezden gelmeyelim. Hangimiz seçilirsek seçilelim bu sorunları unutmayalım ve bunlara çözümler üretelim.

Genç Üreticilerimizi Destekleyen Projeler Olsun

Ayrıca gençlerden bahsetmek istiyorum. Çünkü şehrimiz ciddi manada nitelikli göç veren bir şehir. Fakat biz çocuklarımızı okutuyoruz. Bizler de dışarılarda okuduk. Bir şekilde çalıştık ve şehrimize geri dönmek için mücadele ettik. Bu şehre geri döndüğümüzde gitmemek için bize sebep verin. Burada istihdam alanları açın. Burası daha uğrak, doğuda daha çok gezilebilen, daha turizme müsait ya da işte genç çiftçilerimizi, genç üreticilerimizi destekleyen projeler olsun. Belediyemizin ziraat mühendisleri olsun. Belediyemizin veterinerleri olsun ve lütfen nitelikli gençlerimize iş alanları, istihdam alanları açalım. Bölgesel milliyetçilik, mezhepçilik ya da inanç farklılıklarına göre ayrım gözeten zihniyetlerden artık uzaklaşalım. Gelin biz birleştirici güç olalım. Gelin biz hep birlikte Erzincan Belediyesi’ni hep bir ağızdan ama tek yürek olarak yönetelim ve yönetmeyi başaralım. Ben bu dönem bunu yapabileceğimize çok inanıyorum. Çünkü artık gerçekten denenmemişi denemek Erzincan’ın en büyük arzusudur.

Ben Sözümü Erzincan’a Verdim

1 Nisan günü Belediye seçimini kazandığımızda öyle umut ediyoruz ve bunu yönelik çalışıyoruz. Elbette ki halkımıza da güveniyoruz. Belediyenin kendi içinde ve Erzincan genelinde olmak üzere iki hayalimiz var. Bu hayallerimizden ilki Belediye çalışanlarıyla ilgili. Çünkü biliyorsunuz Türkiye genelinde Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin hiçbirinde asgari ücretle çalışma yok. Asgari ücret üstünde bir ücret ödemesi var. Ve ayrıca toplu sözleşme hakkı var. Yani biz ilk hayallerimizden biri Belediyeye gerçekten toplu sözleşme ve ücret iyileştirmesi yapmak. Ayrıca belediyede çalışan bütün arkadaşlarım çoğuyla çoğu zaman birlikte çalışıyorum. Hepsi çok kıymetli, çok değerli. Hepsiyle oturacağız, ortak akılla birlikte bir toplu sözleşme yapacağız. Ve herkes işini yapmaya, ekmeğini oradan kazanmaya devam edecek. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayacak. Hiç kimsenin bu konuda herhangi bir tereddüttü olmasın. Sonrasında bizim şu anda oluşmaya başlayan, gönüllü, mahalle temsilcilerimiz var. Hepsine buradan çok çok teşekkür ediyorum. Tabii ki bütün halkımızla bir araya geleceğiz. Unutulan, görmezden gelinen mahallelerimiz var maalesef. Çünkü burada nüfus az deniyor. Oysaki ciddi üretici yerler. Bu üreticilerle bir araya geleceğiz ve verdiğimiz bütün sözleri tutacağız. Çünkü ben sözümü Erzincan’a verdim.

Makamların Sahibi Sadece ve Sadece Halktır

Ayrıca Erzincan için şunu da istiyorum. Erzincan’a döndüm. Köklerimiz burada. Çoğumuzun mayası burada. Bizim için çok anlamlı. Çok güzel bir şehir. Lütfen gelin, el ele verelim ve bu şehri daha yaşanılabilir, daha sosyal, daha halkçı bir belediye haline getirelim. Seçimi kim kazanırsa kazansın, kendilerine bunu görev edinsin. Lütfen bireysel hırslarımızı bir kenara bırakalım. Benlik kalemizden çıkalım ve daha halkçı, daha halkı dinleyen başkanlar olarak hayatımıza devam edelim. Çünkü makamların sahibi, sadece ve sadece halktır. Benim temel prensibim ve gerçekten duygusal olarak hissettiğim gerçek şudur ki; bir ömür yetmez sana doymaya Can Erzincan. İstiyoruz ki bizden sonra yaşanan ömürlere de aynı tadı ve aynı hazzı veresin. Elimizden geleni yapacağız. Erzincan’da güzel bir iş çıkarabilmek için, Erzincan’a insanların hafızasına ve kalbinde yer edinebilmesi için. Hepinizi selamlıyorum. Hoşça kalın. Umarım bizimle olur ve hep birlikte çok güzel bir şehirde yaşarız!”

 

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.