SON DAKİKA
hava
Google News

“KIRAÇ TOPRAKLARDA SARI DALGALAR” YAYIM PROJESİ TANITILDI

Son Güncelleme :

24 Mart 2022 - 8:43

/ 205 views kez okundu.
reklam
“KIRAÇ TOPRAKLARDA SARI DALGALAR” YAYIM PROJESİ TANITILDI
reklam

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Kıraç Topraklarda Sarı Dalgalar” adıyla başlatılan proje kapsamında Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesine geliştirilen, soğuğa ve kuraklığa dayanıklı “Alturna” buğday çeşidinin Erzincanlı üreticilere tanıtım toplantısı yapıldı.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Kıraç Topraklarda Sarı Dalgalar” adıyla başlatılan proje kapsamında Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesine geliştirilen, soğuğa ve kuraklığa dayanıklı “Alturna” buğday çeşidinin Erzincanlı üreticilere tanıtım toplantısı yapıldı. İl Tarım Müdürlüğüne bağlı Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya İl Tarım Müdürü Murat Şahin, DATAE Serin İklim Tahılları Birim Başkanı Dr. Ümran Küçüközdemir ve Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik katıldı.

Hayata geçirilecek proje ile Erzincan Merkeze bağlı 6 köyde toplam 12 çiftçiye kurulacak 5’er dekarlık demonstrasyon alanlarında “Alturna” buğdayı ekim uygulaması yapılması planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından Alturna ekmeklik buğday çeşidinin tescili hakkında hazırlanan raporda ise şu ifadelere yer veriliyor; “Doğu Anadolu Bölgesi ekmeklik buğday tarımsal değerleri ölçme denemelerinde Alturna çeşit adayı 2 yıl süreyle yer almıştır. Bu denemelerin sonunda verim, kalite ve hastalık değerleri dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmış ve karar aşamasına gelinmiştir. Tarımsal değerleri ölçme denemeleri Erzurum, Pasinler ve Erzincan’da kurulmuştur. Bu denemelerde Doğu 88, Ayyıldız, Palandöken, Alparslan ve Krasunia Odeska standart çeşit olarak kullanılmıştır. TDÖ denemeleri ile birlikte Farklılık, Yeknesaklık ve Durulmuşluk (FYD) testleri 2 yıl süre ile Manisa (Beydere), Adana (Doğankent) ve Ankara’da (Yenikent) yapılmıştır. Çeşit adaylarının bu süre içinde UPOV prensiplerine uygun olarak her bir karakter için en uygun dönemde gözlemleri yapılmış ve çeşit özellik belgeleri düzenlenmiştir.

Alturna; tescil başvurusunu Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün yaptığı çeşit adayı aynı enstitü tarafından 2016 yılında Erzurum’da ıslah edilmiştir. Çeşit adayı; kışlık, bitki boyu uzun ve başaklanma zamanı erken olup tarımsal değerleri ölçme denemelerinde 303.7 kg/da ortalama verim ile birinci sırada yer almıştır. Çeşit adayının verimi, 256 kg/da olan standart çeşitler ortalamasının %18.6 üzerindedir. Tekrarlamalı veriler üzerinden yapılan stabilite parametreleri incelendiğinde; çeşit adayı 1.02 b değerine ve pozitif a değerine (29.9) sahiptir.

Kalite değerleri incelendiğinde; kırmızı taneli olan çeşit adayının bin tane ağırlığı 21.5-39.8 g, hektolitre ağırlığı 66.2-82.0 kg/hl, protein oranı %14.3-16.5, zeleny sedimentasyon 35-66 ml, alveograf enerji değeri 249-434, su absorbsiyonu %62.0-67.0, un verimi %64.3-65.9, yaş gluten %34.1-40.6, kuru gluten %11.4-13.0, gluten indeksi %62.1-94.4 arasında değişmektedir.”

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.