Uzi Müzikleri

Gündem24

TÜRK SAĞLIK SEN’DE ŞAHİN GÜVEN TAZELEDİ

157 views
20 Kasım 2021 - 14:02
TÜRK SAĞLIK SEN’DE ŞAHİN GÜVEN TAZELEDİ

Türk Sağlık Sen Erzincan Şubesinin Olağan Genel Kurul toplantısı Sendika üyelerinin katılımıyla yapıldı. Sendika faaliyetlerinin görüşüldüğü Genel Kurulda yapılan seçime tek aday olarak katılan Mücahit Gökhan Şahin başkanlık görevine yeniden seçildi.

Türk Sağlık Sen Erzincan Şubesinin Olağan Genel Kurul toplantısı Sendika üyelerinin katılımıyla yapıldı. Kongrenin Divan Başkanlığını Kemal Kütük, Katip üyeliklerine ise Emin Turan ve Dr. Öğr. Üy.  Bülent Dabanlıoğlu yaptı.

Toplantıya Belediye Başkanı Bekir Aksun, MHP İl Başkanı Salih Aksu, Merkez İlçe Başkanı Murat Köhne, Ülkü Ocakları Başkanı Vasfi Karatepe, Türk Sağlık Sen Bayburt Şube Başkanı Eser Esen,  Kamu Sen’e bağlı sendika başkanları ve sendika üyeleri katıldı.

Divan başkanı Kemal Kütük; “Türk Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen’in önemli bir sendikal faaliyet yürüttüğünü ifade ederek Genel Kurulun hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Açılış konuşmasını yapmak üzere davet edilen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı ve Başkan Adayı Mücahit Gökhan Şahin sendika çalışmaları hakkında bilgi vererek sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda görev yapmaları için sendika olarak faaliyet yürüttüklerini dile getirdi.

Şahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “30 yıla yaklaşan şanlı mücadelemizde Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız diye çıktığımız yola ilk andan itibaren başımız dik, yüreğimiz cesur ve duruşumuz nettir. Ekmek kavgamızın önüne koyduğumuz Türkiye Sevdamız bizim en önemli gurur kaynağımızdır. Türkiye’nin yaşadığı her zorlu süreçte, Milli Sivil Toplum kuruluşu olarak Türkiye Kamu-Sen, Türk Sağlık-Sen Büyük Türk Milletinin ve Devletinin yanında olmuştur. Olmaya da devam edecektir.

Kıymetli Arkadaşlar; Sivil toplum örgütü olarak, ortaya koyduğumuz tavrı ve mücadelemizi en net bir şekilde ortaya koymaktayız. Geride bıraktığımız 2 yıla yakın bir süreyi dünyayı saran bir pandemi ile geçirdik. Bu zor süreçte sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelesine, herkes tanık oldu. Yaşanılan ve yaşatılan tüm zorluklara rağmen, cefakâr sağlık çalışanları millet ve devlet için her türlü fedakârlıklarda bulundular. Bizde pandeminin ortaya çıktığı ilk andan itibaren, sağlık çalışanlarının temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çektik. Alanlara çıktık, başvurularda bulunduk, görüşmeler gerçekleştirdik. Kurumlarda sağlık çalışanları ile hep beraber olduk. Çözüm aradık, çare sunduk. Kısacası çalışanların sesi, nefesi olduk. Tabii ki çözdüğümüz meseleler oldu, ilerleme kaydettiğimiz süreçler yaşandı. Israrla dile getirmemize rağmen, temel taleplerden görmezden gelinenler oldu. Fakat biz hiçbir zaman mücadeleden geri durmadık durmayacağız. Çok şükür ki anlattığımız, aktardığımız hep sendikal mücadelemiz olmuştur. Bakın bir toplu sözleşme hezimeti yaşandı. Sağlık çalışanlarının temel talepleri sümen altı edildi, kapsamı sinirli, getirisi zayıf düzenlemelere imza atıldı.

Hâlbuki tablo ortada; Ne istenen 600 TL seyyanen zam, ne de %3 refah payı alındı. Yıllık ! zam isterken, imza attıkları yüzde 12’lik zam oldu. Enflasyonun TÜİK’e göre yüzde 20’lerde olduğunu düşündüğümüzde, bunların aldıkları sıfır zamdır. Yani memurun cebine bir kuruş dahi koyamadılar. 3600 ek gösterge ve sözleşmelilere kadro gibi iki önemli beklentide belirsiz bir sürece tamam dediler. Türkiye Kamu-Sen bunlara itiraz ettiği için, masayı terk edip, bu anlaşmayı kabul etmediğini ilan etmiştir. Çünkü biz çalışanın memnun olmadığı hiçbir şeye evet demeyiz. Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yapılan anlaşmanın da genel toplu sözleşmeden bir farkı yoktur. Sağlık çalışanlarının ücretlerinde kapsayıcı, nitelikli, makul, sürdürülebilir ve çalışanın mağduriyetlerini sonlandıracak bir ücret artışı olmadıkça hizmet kolu sözleşmesinin bir anlamı olmayacaktır, olmamıştır.

Sağlık çalışanlarının temel talepleri olan, döner sermayeler, ücretlerin iyileştirilmesi, şiddet vb. meselelerle ilgili somut adımlar atılmalıdır. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca sabit ek ödemelerin maaşlara ekleneceğini ifade etmiştir. Söz konusu düzenleme önemli bir gelişme olmakla birlikte, döner sermayeler ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Bununla birlikte yeni, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikası ana ekseninde adil, hakkaniyetli ve tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış sağlayacak bir ücret sisteminin kurulması daha zaruridir. Nöbet v.b ücretler makul bir seviyeye yükseltilmelidir. Sağlık personeli eksikliği ve buna bağlı gelişen aşırı iş yükü tüm sağlık sistemimizin önemli bir diğer sorunu olmaya devam etmektedir.

Çalışanların hakkı ve hukuk için mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz. Çalışanın gür sesi olarak her zaman gerekeni yapmaya, hakkı savunmaya devam edeceğiz. “Türkiye Kamu-Sen’e, Türk Sağlık-Sen’e omuz vermek, Türk Milletinin geleceğine omuz vermektir” çağrımızı her daim dile getireceğiz. “Dik Baş, Tok Karın, Mutlu Yarın” düsturu ile bakışını ortaya koyduğumuz şanlı mücadelemizde, bayrağı daha yükseklerde ve daha gür bir şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bu inanç ve azim bu güçlü teşkilatın her bir ferdinde mevcuttur. Bugün burada Genel Kurulumuzu gerçekleştiriyoruz. Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde şube yönetim kurulu üyelerimizden temsilcilerimize kadar, yılmadan baskılara boyun eğmeden mücadele eden tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Bu mücadele sonucunda, İlimizde 1086 üye ile çoğunluğunu alıp, il geneli yetkili sendika olduk. Türkiye genelinde de sağlık iş kolunda yetkiyi alan iki ilden biri durumuna geldik, bu gurur tüm teşkilat mensuplarımızın olup, emeği geçen tüm dava arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bugün seçimlerimizi yapacağız. Bu vesile ile teşkilatımızın büyümesinde ve güçlenmesinde emeği olan, birlikte yol yürümekten onur duyduğum, sendikamız yönetim kurullarında bulunup, hizmet eden bugün aramızda olan veya olmayan, çok kıymetli dava arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim. Şartlar ne olursa olsun, biz birlikte güçlüyüz ve diriyiz. Birliğimiz her zaman daim olsun. Yarın ise tek bir işimiz var o da çalışmak. Hiç durmadan duraksamadan çalışacağız. Olağan genel kurulumuzun öncelikle şubemize, teşkilatımıza ve üyelerimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Daha sonra protokol konuşmaları gerçekleşti. Burada konuşan ve aynı zamanda divan kâtip üyesi Dr. Öğrt. Üyesi Bülent Dabanlıoğlu; “1080 üyelik büyük bir sivil toplum kuruluşu haline gelmemizden onur ve şeref duyuyorum. Ben şube başkanımız şahsında tüm sağlık çalışanlarına ve tüm üyelerimize sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Ardından Türk Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Genel Kurullara hitaben gönderdiği mesajı okundu.

Daha sonra kürsüye gelen MHP İl Başkanı Salih Aksu Türkiye Kamu Sen’in önemli faaliyet yürüttüğünü ifade etti. Aksu;  “Bu salonlar yetiyor mu? Yetmiyor arkadaşlar. Çünkü ne kadar çoğalırsak hakkınızı hakkaniyetli, adaletli korursunuz ve alırsınız. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Ama çoğalmamız gerekiyor. Bugün Sivil Toplum Kuruluşları demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Tabi bu demokrasiyi farklı yönlere çekmemek gerekiyor. Türkiye Kamu-Sen üyesinin, devleti ve genel merkezi üçgeninin eşit olarak ortasındadır. Çünkü ne bir siyasi yaftalanmaya rastlanmış ne sendikasının yanında durup üyesini ihmal etmiş ne de üyesinin hakkını başkalarına peşkeş çekmemiştir. Bunun için Türkiye Kamu-Sen çok önemlidir.” İfadelerine yer verdi.

Toplantı konuşmaların ardından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması ve ibrası, Denetleme Kurulu Raporunun okunması ve ibrası, Seçim Usul ve Esaslarının okunmasının ardından Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Asil ve Yedek üyelerinin, Üst Kurul Delegelerinin Seçimiyle devam etti. Toplantıda yapılan seçime tek liste olarak katılan mevcut başkan Mücahit Gökhan Şahin güven tazeleyerek Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanlığı görevine yeniden seçildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.