SON DAKİKA
hava
Google News

Yatırımlar Masaya Yatırıldı

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2019 - 22:54

/ 799 views kez okundu.
reklam
Yatırımlar Masaya Yatırıldı
reklam

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde koordinasyon toplantısı düzenledi. Erzincan merkez ve Üzümlü ilçesindeki kurum idarecileri ile ilçedeki köy muhtarlarının katıldığı değerlendirme toplantısında yapımı tamamlanan ve devam eden çalışmalar ele alındı. Erzincan Valisi…

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde koordinasyon toplantısı düzenledi. Erzincan merkez ve Üzümlü ilçesindeki kurum idarecileri ile ilçedeki köy muhtarlarının katıldığı değerlendirme toplantısında yapımı tamamlanan ve devam eden çalışmalar ele alındı.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 2016 yılı sona ererken merkez ve ilçelerde tüm kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile köy muhtarlarının katıldığı değerlendirme toplantıları yapıyor. Erzincan Merkezden sonra ilk toplantısını Üzümlü’de gerçekleştiren Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Üzümlü ilçesindeki kamu yatırımlarını masaya yatırdı. Toplantıya; Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Erzincan’daki tüm kamu kurum müdürleri, Üzümlü ilçesindeki kamu kurum müdürleri ile köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, kurum ve kuruluşların amir ve müdürleri ile birlikte ilçeler ziyaret edilerek sorun ve ihtiyaçları yerinde görmek, ilçelerin de ilin bütününü görmelerini sağlamak, gelecek perspektifi oluşturmak amacıyla her yıl gerçekleştirilecek olan değerlendirme toplantılarına başladıklarını söyledi.

Konuşmasını sürdüren Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “Devletimizin tesis ettiği huzur ve güven ortamı içerisinde, geçmişimizden aldığımız güçle, sürekli değişen dünya şartlarının sağladığı yeni fırsatlarla sorumluluklarımızı en iyi şekilde bilerek, ilimizin kalkınma ve gelişmesine katkı sağlamanın çabası içerisinde olmaya devam edeceğiz. 2016 yılını geride bırakırken, 2017 yılının ilimiz ve ülkemiz için başarılı geçmesini diliyorum.

Kamu yönetimi alanında son yıllarda yaşanan değişim ve gelişimle birlikte; yönetimden; bir ülkedeki vatandaşların ve toplumdaki grupların, kendilerini açık bir şekilde ifade etmelerini, yasal haklarını kullanmalarını, yükümlülüklerini yerine getirmelerini ve farklılıklarını ortaya koymalarını sağlayan mekanizma, süreç ve kurumları kapsayan, yönetenlerle yönetilenlerin karşılıklı etkileşimini sağlayan yönetişime geçilmesi fikri ön plana çıkmaktadır.

Yönetim kavramı yerine çok aktörlülüğü ve etkileşimi ifade eden, “yönetişim” kavramının güçlendiği bu gelişim içinde; “insanları idare etme” anlayışı yerine, ortaklaşa sorun tanımlama ve çözme yaklaşımı vurgulanmaya başlanmıştır. Devletin sadece ne yapması gerektiği değil, üstlendiği görevleri “nasıl yapması” gerektiği de yeniden tanımlanmaya başlanmıştır. Yönetim bilimiyle de ilgili olan bu kavram, sivil toplum örgütlerine önem veren, bunların gelişimlerinin önünü açan, katılımcılığı, saydamlığı, yetki devrini, yerinden yönetimi, sonuç verici ve uygulanabilir çözüm yollarını, vatandaş odaklılığı teşvik eden ve benimseyen bir anlayışı ifade etmektedir.

Yönetişim ya da katılımcı yönetim kavramının özü ve içeriği bizi, vatandaşa yüzü dönük ve vatandaşlara daha iyi bir hizmet sunma ve onların memnuniyet derecesini yükseltme amacında olan vatandaş odaklı yönetim anlayışına götürmektedir. Zamanın kısaldığı, sınırların ortadan kalktığı ve her alanda hızlı bir gelişimin ve değişimin yaşandığı küreselleşme süreci; rekabeti artırmakta, halkın yönetimden beklentilerini yükseltmekte ve daha kaliteli bir yönetimi zorunlu kılmaktadır. Bireylerin ve toplumların kendi hayatları üzerinde daha fazla inisiyatif talep ettiği bu dönem, klasik vatandaş tanımını farklılaştırmıştır. Devlete atfedilen geleneksel değerlerin yerini, devletten beklenen hizmetler almaya başlamış, vatandaşlar devlet ve kamu kurumları karşısında edilgen bir yapıdan, daha etkin bir yapıya geçmiştir.

Artık, toplumun taleplerine karşı daha duyarlı, katılımcılığa önem veren, hedef ve önceliklerini netleştirmiş, hesap veren, şeffaf, vatandaş memnuniyetini önde tutan, vatandaşı merkeze yerleştiren, vatandaş odaklı yönetim anlayışına sahip daha etkin bir kamu yönetimi talebi dile getirilmiştir.

Vatandaş odaklı bu yeni yönetim anlayışının ana hedefi, kamu yönetiminde etkinliği, verimliliği ve kaliteyi artırarak vatandaşa en mükemmel hizmeti sunma, vatandaşı merkeze yerleştirme ve vatandaş mem¬nuniyetini maksimize etmektir.

Devletin varlık nedeni vatandaşlarına hizmet etmektir. Devlet, “hizmet veren” veya “hizmet altyapısını oluşturan” bir araç konumundadır. İnsanların devlete değil, devletin vatandaşa ve topluma hizmet etmesi, onun hak ve özgürlüklerini güvence altına alması, devletin ve tüm kurumlarının bireyin mutluluğu ve refahı için çalışması anlayışını ortaya çıkaran vatandaş odaklı yönetim anlayışı benimsenir hale gelmiştir.

İşte tüm bu gerekçelerle, eğitimden sağlığa, altyapıdan kültür varlıklarının yeniden canlandırılmasına, havaalanından sanayi yatırımlarına, kısaca her alanda ilimizdeki hummalı çalışmalar devam ediyor. Adeta bir seferberlik anlayışıyla ilimiz bir şantiye görünümünde. Bu anlamda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlar koordinasyon içerisinde çalışarak halkımıza en iyi hizmeti sunmak için çaba sarf ettiler, ediyorlar. Halkımız hizmetin en iyisine, en güzeline layıktır. Bizler de meseleye bu anlayışla bakıyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın 2017 yılında da aynı anlayışla hizmet ederek başarı çıtasını daha yukarılara taşıyacaklarına olan inancımı tekrar etmek istiyorum.

Tüm ilçelerde gerçekleştireceğimiz bu toplantılarda hazır bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın müdürleri sizlere beşer dakikalık bir sunum yapacaklardır. Bu sunumlarında 2016 yılı içerisinde yaptıkları ve 2017 yılında yapmayı hedefledikleri çalışmaları aktaracaklardır. Kurum müdürlerimizin sunumlarından sonra diğer katılımcılar da yapılan çalışmalar hakkındaki görüş, öneri ve beklentilerini ifade etme fırsatı bulacaklardır. Bu toplantılarla ilimizde, katılımcı ve saydam yönetim anlayışını geliştirerek ortak çalışma kültürünü yerleştirmeyi hedefliyoruz. Böylece İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına hep birlikte hizmet edeceğiz.

2017 yılında bu güzel hizmetlerin ortaya çıkmasında desteğini esirgemeyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, daire müdürlerimize, belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirerek bu çalışmaları halkımıza aktaran değerli basın mensuplarına, ayrıca katılımlarınızdan ve yapacağınız katkılardan dolayı siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. Toplantılarımızın ilimiz ve ülkemiz adına yararlı olmasını diliyorum” dediErzincan Valisi Ali Arslantaş’ın konuşmasının ardından yatırımcı kurum müdürleri tek tek söz alarak Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde tamamlanan ve yapılacak olan projelere ilişkin sunumlarını gerçekleştirdiler.

HABER : MUZAFFER KOŞAN

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.