SON DAKİKA
hava
Google News

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu Erzurum Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre ;

Son Güncelleme :

11 Ekim 2019 - 9:37

/ 633 views kez okundu.
reklam
TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu Erzurum Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre ;
reklam

Hanehalkı sorumlusu kadın olan hanelerin %47’si tek kişilik ailelerden oluşuyor

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2019 yılı sonuçlarına göre; hanehalkı yönetiminden sorumlu olan fertlerin %80,5’ini erkekler, %19,5’ini ise kadınlar oluşturdu.
Türkiye’deki hanelerin %48,3’ü eşler ve çocuklardan oluşan çekirdek ailelerden, %16,5’i sadece eşlerden oluşan çekirdek ailelerden, %15,9’u tek kişilik hanelerden oluştu. En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalklarının oranı %11,7 olurken, tek ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek ailelerin oranı %6,3, çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hanehalklarının oranı ise %1,3 oldu. Hanehalkı sorumlusu erkek olan hanelerin %57,6’sı eşler ve çocuklardan oluşan çekirdek ailelerden, hanehalkı sorumlusu kadın olan hanelerin %47’si tek kişilik hanelerden oluştu.

Hanehalkı sorumlusu erkek olan hanelerin geliri kadınlardan daha yüksek oldu

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2019 sonuçlarına göre Türkiye’de ortalama hanehalkı kullanılabilir geliri 51 374 TL oldu.
Ortalama hanehalkı kullanılabilir geliri, hanehalkı sorumlusunun cinsiyetine göre incelendiğinde ise; hanehalkı sorumlusu erkek olan hanelerde bu değerin 54 325 TL, hanehalkı sorumlusu kadın olan hanelerde ise 39 227 TL olduğu görüldü.

Hanehalkı sorumlusu kadın olan hanelerin gelirinin % 31,8’ini sosyal transferler oluşturdu

Türkiye’deki hanelerin toplam hane gelirinin %70’ini faaliyet geliri, %20,1’ini sosyal transfer geliri, %9,9’unu faaliyet dışı gelirler oluşturdu.

Hanehalkı sorumlusu kadın olan hanelerin toplam hane gelirinin %54,4’ünü faaliyet geliri, %31,8’ini sosyal transfer geliri oluştururken bu oran hanehalkı sorumlusu erkek olan hanelerde sırasıyla %72,6 ve %18,1 oldu.

Haber: Sebahattin KAPLAN

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.